WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

17.04.2012 10:53

Studnie na działkach, kto jest winny?

Ad rem

W 2 numerze naszego tygodnika zamieściliśmy materiał dotyczący problemu zasolenia wody z ujęcia na Wydrzanach. Ta sprawa była poruszona między innymi na sesji Rady Miasta w październiku 2011 r. Na ten temat rozmawialiśmy z radnym Stanisławem Bartkowiakiem, który problemem był żywo zainteresowany,a także dyrektorem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Adamem Makiełą. Informacje i opinie obu panów zamieściliśmy w artykule p.t. Słona woda życia nie doda. Przy czym radny S. Bartkowiak był zdania, że na zasób wody ujęcia „Wydrzany” i jej jakość ma także wpływ kopanie studni głębinowych przez osoby użytkujące ogrody działkowe w sąsiedztwie tego ujęcia. Mówił: - To są te same wody podziemne. Jeżeli ktokolwiek robi studnie, to spija część wody słodkiej, z której korzysta ujęcie „Wydrzany”. Woda ta pobierana jest zazwyczaj do podlewania lub celów gospodarczych. Wraca do tych wód podziemnych, ale z nawozem i innymi zanieczyszczeniami. Tym samym pogarsza się jakość tej wody. Zwiększają się koszty jej uzdatniania. Natomiast dyrektor Makieła wypowiadał się między innymi na temat uwarunkowań hydrogeologicznych naszej wyspy, planowanej budowie ujęć wody w Kodrąbku i Kołczewku, a także mówił o zasoleniu wód pobieranych ze studni ujęcia „Wydrzany”. Nie poruszał natomiast kwestii związanych z kopaniem studni głębinowych na terenie ogrodów działkowych, ani innych związanych z działkami.

W podsumowaniu artykułu napisaliśmy, że problem bicie studni na działkach bez pozwolenia wodno-prawnego, wydaje się być bagatelizowany przez Miasto i zarządy ogrodów działkowych. Mimo zakazu bicia takich studni bije się je nadal. Na tablicach ogłoszeń ogrodów działkowych spotkać można ogłoszenia firm świadczących takie usługi. A jeżeli ich nie ma to informacje o fachowcach przekazywane są tzw. pocztą pantoflową. Świadczy to o tym, że działkowcy nadal uważają, że wolno im wszystko, nawet wpływać na ilość i jakość wody dla całego miasta.

Reakcją na artykuł był list skierowany do redakcji, napisany przez prezesa zarządu ROD „Granica” Teresę Napiórkowską. Pani prezes zarzuciła nam, że w kwestii bicia studni przez działkowców i bagatelizowania problemu przez zarządy ogrodów, rozmijamy się ewidentnie z prawdą. Tłumaczy: Zarówno większość mieszkańców jak i p. Makieła nie do końca wiedzą, co się dzieje na działkach. Tablice ogłoszeniowe w ROD są ogólnodostępne, stoją po prostu na działkowych alejkach. Nie jesteśmy w stanie dopilnować, kiedy wieszane są na nich ogłoszenia. Nasz ogród (a myślę, że w innych jest podobnie) walczą z tą „ogłoszeniowa partyzantką” jak mogą. Przewodnicząca pisze, że nie ma żadnych możliwości karania tych ludzi (wykonawców), którzy biją studnie. Jest natomiast zdania, że wystarczyłoby żeby firmy bijące studnie – tak zrozumieliśmy – zostały jakoś przeszkolone, poinformowane, że nie wolno im bić studni bez pozwolenia wodno-prawnego. Pisze w swoim liście: - Ale to już nie leży w gestii zarządów ROD. Chciałabym również przy tej okazji poinformować wszystkich zainteresowanych, że Polski Związek Działkowców organizuje szkolenia dla działkowców, na których wyraźnie określa, co działkowiec wstępując do PZD może, a czego nie. Wiedza ta dla niektórych jest – jak się okazuje – bardzo ciężka do przyswojenia skoro (przypadek autentyczny!) w niecały miesiąc po szkoleniu taką studnię działkowiec bije.

Nie rozumiemy, w czym rozminęliśmy się z prawdą, bo z tym, że studnie bite są na działkach chyba nie. Także nie w tym, że zarządy ROD bagatelizują te sprawy. Samo zrywanie ogłoszeń z tablic nie rozwiąże sprawy. Wykonawcy szukają zleceń i to nie ich należy karać. Nie wątpimy w to, że prowadzone są szkolenia. Jednak chyba nie w tym tkwi problem. To przecież nie, kto inny jak zarządy ROD, zgodnie ze statutem i regulaminem czuwają nad przestrzeganiem przepisów związkowych przez członków PZD – dzierżawców działek oraz sprawują nadzór nad zgodnym z regulaminem ROD zagospodarowaniem działek (&91 statutu). Mają także możliwość zgodnie z & 36 statutu pozbawienie działkowicza członkostwa zwyczajnego, w razie rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD. Przy czym za rażące naruszenie uważa się w szczególności zamieszkiwanie lub prowadzenie działalności gospodarczej na terenie działki, wynajem działki i altany, samowolne rozporządzenie prawem do działki, dopuszczenie się samowoli budowlanej (takim jest między innymi bicie studni bez pozwolenia), udowodnioną kradzież dokonaną na szkodę innego użytkownika działki lub PZD, a także uporczywe i długotrwałe uchylanie się od uiszczania składki członkowskiej i innych należnych opłat. W tej sprawie dany zarząd ROD może i powinien podjąć stosowną uchwałę. Czy zarządy ROD z tej możliwości korzystają? Przyglądając się wieloletniej działalności tych organów a także temu, co się na terenie świnoujskich ogrodów dzieje widać, że nie. Ponadnormatywne altany, dzikie szamba odprowadzane do gruntu lub kanałów melioracyjnych, studnie, wreszcie wynajem altan na letnie pobyty. Który z zarządów reaguje na to dostępnymi środkami? Chyba jeszcze nikogo nie pozbawiono z tego powodu członkostwa w Polskim Związku Działkowców, przynajmniej nie w Świnoujście. Nie znane są nam takie przykłady. Na tej podstawie mogliśmy śmiało stwierdzić, że działkowcy nadal uważają, że im wszystko wolno. Nie wnikamy tutaj, z jakiego powodu na terenie świnoujskich ogrodów działkowych chociażby dla przykładu nie korzysta się z dostępnych sankcji. Gdyby, choć w jednym z ogrodów, najpierw po zastosowaniu kary porządkowej, wykluczono kogoś z powodu nieprzestrzegania związkowych przepisów, to inni z pewnością zastanowiliby się, że to samo może i ich dotknąć. Może tym sposobem z czasem uzyskano by to, o co wszystkim chodzi. Zachowanie naturalnego środowiska w nienaruszonym stanie przez nie ingerowanie w nie w sposób agresywny, niedopuszczalny i jego nie zanieczyszczanie.

Nie wątpimy też w to, co podkreślała Teresa Napiórkowska, że mamy wspaniałych działkowców. Tych jest z pewnością przewaga. Dlatego dla ich dobra, jeżeli zawiodą łagodnie perswazje, należy eliminować jednostki, które nie chcą spełniać obowiązujących wymogów. To jest właśnie jedno z zadań zarządów ROD. Jeżeli ich członkowie nie potrafią sobie poradzić z problemami, trzeba szukać innych osób, które będą sobie w pełni zdawały sprawę z obowiązków i będą chciały je wykonywać społecznie, nie obawiając się pogróżek czy aktów przemocy, do jakich czasem dochodzi w stosunku do zarządzających ogrodami działkowymi.

Mimo, iż nie w pełni zgadzamy się z zarzutami prezesa zarządu ROD „Granica” cieszymy się, że ktoś zareagował na problemy poruszane we wspomnianym wyżej artykule.

 

eska

KOMENTARZE
Działkowicz - Całą o działkach
2012-10-28 13:40:23  |  IP: 80.245.181.*
Prawda jest taka że na działkach panuje kompletna samowola budowlana,złodziejstwo,pijaństwo, syfioza szambowa.Zarządy nie mogą nic zrobić bo sami nie przestrzegają regulaminów pod każdym względem.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski