WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

10.05.2024 8:31

Dokończono inauguracyjną sesję sejmiku VII kadencji.

Wybrano Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego

Radni województwa dokończyli przerwane we wtorek, 7 maja 2024 roku pierwsze posiedzenie zachodniopomorskiego sejmiku VII kadencji. Zgodnie z zapowiedzią marszałka Olgierda Geblewicza dokonano wyboru członków Zarządu Województwa. Ponadto w czwartek, 9 maja br. poznaliśmy skład prezydium sejmiku.

 

Z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem (Koalicja Obywatelska) w Zarządzie Województwa współpracować będzie czterech członków. Wicemarszałkami zostali: Anna Bańkowska (Koalicja Obywatelska) i Jakub Kowalik (Koalicja Obywatelska). Na nowych członków Zarządu powołano Marcina Łapecińskiego (Trzecia Droga) oraz Bogdana Jaroszewicza (Lewica).

 Anna Bańkowska odpowiadać będzie za sprawy kultury, turystyki i opieki społecznej. Jakubowi Kowalikowi podlegać będzie m.in. infrastruktura oraz środowisko i klimat. Marcin Łapeciński nadzorować będzie kwestie rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwo. Do zadań Bogdana Jaroszewicza należeć zaś będzie: edukacja, inwestycje, informatyka i bezpieczeństwo.

– Dziękuję za zaufanie dla mnie i zaproponowanych członków zarządu województwa. Zrobimy wszystko, aby współpraca z sejmikiem województwa układa się jak najlepiej. Po raz czwarty mam szansę przestawić nasze planach na lata następne. Pierwszy cel to działania społeczne nastawione na człowieka. Chcemy budować wspólnotę wrażliwą. To głównie obszar zdrowia, w który w ostatnich dwudziestu latach zainwestowaliśmy ponad 1 mld złotych. Pod względem infrastrukturalnym mamy europejskie standardy, a nasza ochrona zdrowia nie jest zadłużona. Dziś borykamy się z gąszczem procedur, słabą wyceną świadczeń i brakami kadry medycznej. Chcemy uwolnienia środków i odciążenia organizacyjnego placówek. Dalej będziemy inwestować, m.in. w Zachodniopomorskie Centrum, Onkologiczne, Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Chcemy tez stworzyć bardzo potrzebne Zachodniopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla młodzieży. Zakładamy współpracę z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, by kształcić kadry medyczne, które podejmą zatrudnienie w naszych jednostkach ochrony zdrowia – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.– Chcemy, by nasza wspólnota była równa. Myślę tu o prawach kobiet czy o kontynuacji Zachodniopomorskich Małych Skarbów. Potrzebujemy także wspólnoty włączającej osoby z niepełnosprawnościami, stąd planujemy dalszą współpracę z Zakładami Aktywności Zawodowej dającymi na Pomorzu Zachiodnim ponad 700 miejsc pracy. Praca dla tych osób to godność i przywilej. Wesprzemy tzw. sektor „silver economy”, bo potrzebujemy doświadczenia seniorów na rynku pracy. Chcemy także wspólnoty wykształconej, szczególnie na terenach wiejskich i dostosowania edukacji do aktualnych potrzeb – dodał Olgierd Geblewicz.


Wśród kolejnych priorytetowych działań marszałek Olgierd Geblewicz wymienił dalszą poprawę infrastruktury sportowej czy inwestycje w kulturę. Zaznaczył również, że kontynuowane będą takie programy jak: Społecznik, Granty dla działkowców, Granty Sołeckie i Osiedlowe. Ważną rolę odegra Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który stanie się centrum szkolenia na rzecz osób niesamodzielnych. Pomorze Zachodnie ma stać się również liderem zielonych zmian w Europie dzięki rozwojowi w regionie branży offshorowej. Ponadto zaplanowano szeroki pakiet przedsięwzięć w infrastrukturę gospodarczą, logistyczną, drogową, kolejową (dalsza modernizacja taboru), lotniczą (modernizacja lotniska Szczecin-Goleniów) i rowerową (kolejne odcinki tras).

 W czwartek poznaliśmy także skład prezydium sejmiku województwa. Do przewodniczącej Teresy Kaliny (Koalicja Obywatelska) dołączyło trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Marcin Przepióra (Koalicja Samorządowa OK Samorząd), Janusz Żmurkiewicz (Koalicja Obywatelska) oraz Sebastian Szwajlik (Trzecia Droga).

 W dalszej części obrad głosowano w sprawie składów komisji sejmikowych, ich przewodniczących  i wiceprzewodniczących, a także w sprawie wyboru delegatów samorządu województwa do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP.

 Notki biograficzne członków nowego Zarządu Województwa:

 Olgierd Geblewicz – magister prawa i ekonomii z ponad 20-letnim stażem samorządowym. Od 2010 roku marszałek województwa, od 2016 roku prezes Związku Województw RP, a od 2011 roku członek Europejskiego Komitetu Regionów, posiada doświadczenie w sektorze bankowym i w zakresie gospodarki komunalnej będąc m.in. prezesem szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Anna Bańkowska – magister chemii, ukończyła także studia podyplomowe m.in. „Zarządzanie w oświacie” oraz „Prawo Administracyjne i Samorządowe”, w latach 1998-2019 nauczycielka chemii w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Kołobrzegu, następnie w I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Kołobrzegu, w latach 2012-2019 wicedyrektor I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, od 2019 oku członkini Zarządu Województwa, a od 2021 roku członkini Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych VIII kadencji.

Jakub Kowalik – wykształcenie wyższe, przedsiębiorca, były członek Młodzieżowej Rady Miasta w Koszalinie oraz Rady Osiedla im. J.J. Śniadeckich w Koszalinie, były wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koszalinie, w kwietniowych wyborach samorządowych ponownie zdobył mandat radnego Rady Miejskiej w Koszalinie, w ostatnich latach kierował biurem zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego w Koszalinie.

Marcin Łapeciński – przedsiębiorca, samorządowiec, były radny gminy Bielice oraz Powiatu Pyrzyckiego.

 Bogdan Jaroszewicz – menadżer z samorządowym doświadczeniem, z lokalnym samorządem związany od 1999 roku, w latach 2011-2014 wiceprezydent Szczecina ds. inwestycji, a ostatnio wiceburmistrz Nowogardu

ZUM

 

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski