WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

12.09.2021 6:18

Jeśli jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?

Procedura wymyślona na poczekaniu

Od kilku lat Beata Tułodziecka-Terenda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa (WOŚ) z Urzędu Miasta Świnoujście opowiada o wypracowanych przez nią procedurach udzielania pomocy potrzebującym tego dzikim zwierzętom. Niestety te niby procedury - z których świnoujska władza jest zadowolona- są dziurawe jak sito i można odnieść wrażenie, że są tworzone wyłącznie dla świętego spokoju pod społecznym naciskiem. Kilka dni temu WOŚ zmieścił na stronie miejskiej tekst pod tytułem „Ranne, dzikie zwierzęta w mieście. Do kogo zgłosić się o pomoc”. To kolejna wymyślona wersja, która tylko połowicznie dotyka problemu. Ostatecznym rozwiązaniem byłoby z pewnością - w tak bogatej i specyficzne położonej gminie - utworzenie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, wzorem tych już istniejących w kraju, jak choćby Ośrodka „Jelonki”.

 

Jak czytamy w tekście WOŚ : „By rozwiązać kwestię udzielania pomocy dzikim zwierzętom w naszym mieście, Urząd Miasta podejmuje wiele skutecznych działań. To m.in. współpraca z weterynarzami, schroniskiem dla zwierząt, ale także służbami mundurowymi, jak Straż Miejska i policja.” (…)

Dalej czytamy : „(…) pomimo braku jednoznacznego wskazania w przepisach podmiotu odpowiedzialnego za zwierzęta dziko żyjące w mieście, dobro zwierząt stanowi priorytet dla naszej gminy. Podejmowanych jest szereg działań w tym zakresie, w tym między innymi zawarte zostało porozumienie z Gabinetem Weterynaryjnym przy ul. Sikorskiego 2 w Świnoujściu na realizację usługi oceny stanu zdrowia i udzielenia pierwszej pomocy dzikim zwierzętom. Zwierzę rokujące nadzieję na ozdrowienie, zostaje przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, skąd następnie przetransportowane zostaje do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Załomiu, z którym gmina podpisała umowę na usługę rehabilitacji dzikich zwierząt”. I w tym momencie następuje początek delikatniej to ujmując mijania się z prawdą połączonego z manipulacją. Otóż rozmawiałem z weterynarzem Jarosławem Bobrukiem z Gabinetu przy ul. Sikorskiego. Okazało się, że nie ma żadnego podpisanego z miastem porozumienia , czy też umowy. Weterynarze z tego gabinetu pomagają jak mi mówił zwyczajowo. Złożyli swoją propozycję finansową do Urzędu Miasta Świnoujście w zakresie pomocy dzikim zwierzętom, ale dotyczy to tylko ptaków. Propozycja gdzieś tam utknęła. Nie dość więc, że sprawa nie jest sformalizowana to co z pomocą dla innych zwierząt: dzików, saren, bobrów, lisów itd. ? Do tego warto podkreślić, że ani miasto, ani Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu nie posiadają zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie na przetrzymywanie dzikich zwierząt w schronisku! Gmina Świnoujście jedynie wystąpiła z pismem w tej sprawie do RDOŚ i otrzymała negatywną odpowiedź o przetrzymywaniu dzikich zwierząt w schronisku. W kwestii praktyki zajmowania się dzikimi zwierzętami w Świnoujściu ze skutkiem negatywnym i niehumanitarnym przekonałem się pisząc o przypadku zielonego dzięcioła i lochy. Nic się w tych niby procedurach nie zgadza.

W tekście WOŚ mamy też instrukcję jak należy działać i informować : „Mając na względzie dobro zwierząt i cenny czas przy udzielaniu pierwszej pomocy, każdy mieszkaniec miasta lub turysta, jeśli ma taką możliwość, może podjąć chore zwierzę i dostarczyć je do gabinetu weterynaryjnego przy ul. Sikorskiego 2 w Świnoujściu. Jeśli jednak jest to niemożliwe, o chorym lub rannym zwierzęciu należy powiadomić Straż Miejską, nr tel. 91 321 99 40, 691 444 642, a w godzinach popołudniowych oraz w dni wolne od pracy Komendę Miejską Policji w Świnoujściu. W przypadku martwych dzikich zwierząt, fakt ten należy zgłosić do firmy Remondis Szczecin Sp. z o.o. oddział w Świnoujściu, z którą gmina ma podpisaną umowę na utylizację zwłok zwierząt.” W tym fragmencie tekstu WOŚ także pisze bzdury. Podjąć zwierzę i dostarczyć do gabinetu? To znaczy co podjąć sarnę,dzika, bobra lub lisa, którymi weterynarz i tak się nie zajmie?. Podjąć ptaka i mieć szczęście aby trafić na czas kiedy gabinet jest otwarty? A co w weekendy? W dni wolne od pracy i w godzinach popołudniowych zawiadomić Komendę Miejską Policji? A gdzie jest jakiś numer telefonu? Może trzeba dzwonić na centralny numer alarmowy112? Przecież to kolejny absurd.

To wszystko wskazuje na totalny brak przemyślenia sprawy, która przecież od kilku lat nie jest doprecyzowana i trudno tu mówić o jakichkolwiek procedurach, a raczej chaosie i „umywaniu rączek” od problemu. Nie tylko w mojej ocenie pozostaje sensowne rozstrzygnięcie w postaci utworzenia w Świnoujściu Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Świnoujście jest rozległe i mamy jeszcze sporo terenów leśnych do tego akweny wodne. To wiąże się z licznym występowaniem wielu różnego rodzaju zwierząt , które w zderzeniu z cywilizacją mogą ucierpieć i którym trzeba pomóc. Do tego jesteśmy jak zapewnia władza miastem zasobnym i stać nas na humanitarną pomoc w dobie walki o zachowanie środowiska naturalnego. Jest teraz też nowa unijna perspektywa finansowa z której można będzie pozyskać pieniądze na ten cel. Wystarczy wskazać miejsce na prowadzenie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (zamiast wybudować kolejny apartamentowiec), złożyć wniosek o dofinansowanie i znaleźć stowarzyszenie lub osobę, która na miejscu poprowadzi taki niezbędny na wyspach obiekt. Mam nadzieję, że ta argumentacja trafi do władz miasta i powstanie ośrodek taki jak „Jelonki”,gdzie pomoc dzikim zwierzętom i przywracanie ich środowisku to nie czcze gadanie, a najzwyklejszy fakt.

Krzysztof M. Nowak

 

zdjeciezdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Niedziałkowskiego 6A / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: ul. Konstytucji 3-go Maja 10 (obok apteki)

  poniedziałek 15.00-17.00, czwartek 14.00-16.30

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

 

EWA NIEDZIELCZYK

  INTERNISTA

specjalista chorób płuc

gabinet, ul. Dąbrowskiego 4, pok.128

sobota 10.00 – 12.00

rejestracja telefoniczna

tel. 607 39 48 48 , 91 321 44 55

 

STOMATOLOGIA

NZOZ CHRIS DENT

KRZYSZTOF GMYREK

ul. Małopolska 53

przyjęcia prywatne oraz w ramach

umowy z NFZ (w tym protetyka)

rejestracja telefoniczna

tel.91 321 54 88, + 48 604 577 609

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

Psycholog, psychoterapeuta ze Szczecina

z ponad 20-letnim doświadczeniem.

VANCO DIGALOVSKI

przyjmuje w poniedziałki  w godz. 10.00-19.00

pok. 313 w Pasażu Centrum

przy ul. Armii Krajowej 12

tel. 602 708 883

 

GABINET NEUROLOGICZNY

JACEK KOŁODZIEJ

    NEUROLOG

przyjęcia: Pasaż Centrum od ul. Boh. Września 6

środa 16.00 – 18.00, czwartek 18.00 – 20.00

tel. kontaktowy 502 525 870

    WIZYTY DOMOWE

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski