WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

10.09.2019 5:43

Odmowa wyrażenia opinii skutkuje ZGODĄ

Sesyjny skandal w obliczu braku odwagi

Na poniedziałkowej (9 września) sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Świnoujście, swoisty 4,5 godzinny kabaret zafundowali jej obserwatorom radni Grupy Morskiej Cała Naprzód, Koalicji Obywatelskiej, ugrupowania prezydenckiego i PiS. Tyle czasu trzeba było aby wobec zdecydowanego sprzeciwu radnych Lewicy dla rozszerzenia granic świnoujskiego portu, 12 radnych (wynik głosowania na foto) wspierających prezydenta odmówiło wyrażenia opinii w tej sprawie co ni mniej ni więcej oznaczało ...wyrażenie na to zgody. Zabrakło zwykłej odwagi żeby wprost zagłosować za projektem uchwały opiniującej pozytywnie rozszerzenie granic świnoujskiego portu, w związku z wnioskiem Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Posłużono się więc pewną manipulacją głosując na zmieniony przez radnych (a nie prezydenta) projekt uchwały odmawiającej wydania opinii. Natomiast zgodnie z regulaminem pracy Rady Ministrów w przypadku nie podjęcia opinii w wyznaczonym terminie (do 10 września br.) przyjmowane jest to za pozytywne potraktowanie złożonego wniosku. Nie przegłosowano projektu uchwały wyrażającej negatywną opinię w sprawie granic portu bowiem nieporadna i jakby nie rozumiejąca argumentów przewodnicząca Elżbieta Jabłońska pośpiesznie zakończyła sesję Rady Miasta. W tego samego typu głosowaniu Rada Miasta Gdańsk jednomyślnie negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie granic tamtejszego portu.

 

Sytuacja przed tą sesją nadzwyczajną wydawała się prosta i oczywista. Po otrzymanym 28 sierpnia od ministra M. Gróbarczyka wniosku o rozszerzenie granic portu w którym ten nakreślił termin 14 dni (czyli do 10 września) na wydanie opinii, a prezydent przygotował dwa projekty uchwał. Jeden pozytywnie opiniujący rozszerzenie granic, a drugi opiniujący je negatywnie. Wystarczyło zatem po wyłożeniu przez radnych w sesyjnej debacie argumentów zagłosować bezpośrednio za którymś z nich. W praktyce oznaczało to jednak oczywiste wsparcie lub nie, czyli opowiedzenie się za budową terminalu kontenerowego na Warszowie bądź też jego odrzucenie. W świetle kamer radni musieliby zatem zagłosować za lub przeciw przez co byłoby wiadomo kto się za czym opowiada. Żeby nie było to jasne to radni wspierający prezydenta uznając widać, że mieszkańcy to idioci i nie dostrzegą manipulacji przyjęli trzecie rozwiązanie, że odmówią w ogóle wyrażenia opinii. Zanim do tego doszło trwała dyskusja z której jednoznacznie wynikało, że radni Lewicy są przeciwni rozszerzeniu granic portu, a radna Joanna Agatowska apelowała pozostałych o wsparcie uchwały opiniującej negatywnie pomimo uchwalonej specustawy w sprawie terminalu kontenerowego. Uważali, że to my powinniśmy decydować o przeznaczeniu terenu w obrębie granic miasta i że powinniśmy wyrazić wsparcie dla mieszkańców Warszowa, których wcześniej zapewniano o ostatniej inwestycji jaką miał być terminal LNG. Zwracali również uwagę na brak zapowiadanego referendum wśród mieszkańców.

- Referendum o którym mówiłem w sytuacji kiedy decyzja została podjęta to szkoda czasu i pieniędzy – podkreślał natomiast prezydent Żmurkiewicz nawiązując do uchwalonej specustawy – Rozmawiając możemy uzyskać i to wcale niemało. Jeszcze w tym tygodniu wystąpię do mieszkańców aby zgłaszali jakie mają pomysły i oczekiwania – informował Żmurkiewicz w kontekście tego, że powinniśmy wytargować jak najwięcej za podjęcie pozytywnej opinii o rozszerzonych granicach portu i terminalu kontenerowym.

Radny Jan Borowski od początku optował żeby nie wypracowywać opinii, wnosił o przełożenie decyzji z uwagi m.in. na brak wyników konsultacji społecznych , brak opinii środowiskowej, analizy społecznej. Nie wspomniał bynajmniej o tym, że opinię środowiskową to przygotowuje już inwestor na etapie przygotowania inwestycji, a jak wiadomo inwestora terminalu kontenerowego póki co nie ma.. Z kolei radny Sławomir Nowicki był bardziej bezpośredni.

- Jak najwcześniej trzeba przystąpić do rozmów o rekompensaty. Wpływu na to już nie mamy. Czego miastu brakuje to musimy o to zawalczyć. Nie wydawajmy opinii - namawiał pozostałych radnych S. Nowicki. W późniejszej fazie sesji odpowiedziała radnemu Dorota Turlejska , wiceprzewodnicząca Zarządu Osiedla Warszów mówiąc , że mieszkańcy tej dzielnicy jednomyślnie są przeciwni budowie terminalu kontenerowego i niczego nie chcą prócz swojej plaży i lasu. Część radnych wyrażała żal , że nie doszło do referendum i trudno sobie wyobrazić, żeby do prywatnego inwestora występować o jakieś rekompensaty.

- Tak czy tak to decyzja jest niepotrzebna , bo rządzący i tak zrobią co zechcą – mówił radny Góreczny

- Zabiera nam się prawo decydowania. Mamy podjąć decyzję w ciemno. A 360 ha terenów gruntów zwiększających obszar portów to jak cztery dzielnice nadmorskie Świnoujścia – podkreślała radna Agatowska.

Radca prawny urzędu pytana w kwestii ważności decyzji radnych potwierdziła, że 10 września upływa termin 14 dni i w przypadku nie podjęcia opinii minister Gróbarczyk ma prawo potraktować to jako opinię pozytywną.

Po przerwach i różnych słownych przepychankach radny Borowski zgłosił jakby trzeci projekt o nie wyrażaniu opinii, który z czasem przekształcił w zmianę zapisów nie wiedzieć czemu projektu uchwały o negatywnym wyrażeniu opinii o rozszerzeniu granic. Dokonał ku zaskoczeniu owych zmian bez odnotowanego formalnego udziału prezydenta, który był wnioskodawcą i przedkładał radnym projekty uchwał nie wnosząc do ich treści autopoprawek. Radca prawny urzędu pod wpływem wypowiedzi radnej Agatowskiej stwierdziła w tym momencie , że odmówienie wyrażenia opinii powinno być raczej ujęte w projekcie uchwały pozytywnie opiniującej, którą trzeba przegłosować tak jak i tę negatywnie opiniującą. Pogubiona chyba przewodnicząca Rady Jabłońska najpierw przegłosowała poprawki radnego Borowskiego bez udziału autora tekstu – prezydenta, po czym przegłosowała tę uchwałę wspartą przez 12 proprezydenckich radnych i stwierdziła....że już nie ma sensu przegłosowywać pomimo sprzeciwów Lewicy uchwały o negatywnej opinii do rozszerzenia granic portu. Błyskawicznie zakończyła sesję.

W naszej opinii to skandal i kolejna sesyjna manipulacja, a przewodnicząca Jabłońska po raz któryś dała dowód braku zdecydowania, panowania nad Radą i zwykłego ogarniania tematyki …12radnych, która wsparła tę pokrętną uchwałę przyczyniła się właśnie według nas  do powstrzymania możliwości rozwojowych miasta i wydała niejako wyrok na przyszłość Świnoujścia.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

zdjeciezdjeciezdjecie
KOMENTARZE
Skucha - Terminal
2019-09-11 8:25:57  |  IP: 37.8.231.*
Właśnie się dowiedziałem, że podobno zakłada się sprowadzenie do Świnoujścia nie tylko uchodźców ale i rodziny górników z zamykanych kopalń . Proponuję, by na ich użytek państwo wykupiło hotel Radison. Problem zamieszkania pracowników terminala zostałby rozwiązany jedną, nocną ustawą. A co z turystami? A nic. Liczy się przecież tylko realizacja projektów, nawet tych totalnie poronionych jak ten właśnie.
Tadeusz S. - szok i skandal
2019-09-10 22:39:56  |  IP: 95.129.225.*
Jak można było się tak zachować jak te palanty??Okazuje się że tylko 5 radnych z SLD jest w stanie myśleć samodzielnie i mieć na względzie dobro mieszkańców i Świnoujścia? Oni jak widać nie dali się "czymś skorumpować". Też trzeba zapamiętać ich nazwiska to AGATOWSKA, WŁODARCZYK, SZPYTKO, KACZMAREK, TETERYCZ.
𝒩𝒶𝒷𝓊𝒸𝒽ℴ𝒹ℴ𝓃ℴ𝓏ℴ𝓇 - Odmowa wyrażenia opinii skutkuje ZGODĄ
2019-09-10 20:34:40  |  IP: 77.252.46.*
To nie radni, to dzbany.
C - Serio2?
2019-09-10 18:44:02  |  IP: 93.94.191.*
Właśnie 12 radnych nie zajęło stanowiska w sprawie obrony plaży, która wg. brytyjskiego dziennika The Guardian znalazła się w 20 najpiękniejszych plaż bałtyckich, w tym w trójce plaż polskich - Wolin, Łeba i Hel. Co chcecie zostawić przyszłym pokoleniom pytam Was, jakże krótkowzrocznych radnych? https://noizz.pl/lifestyle/guardian-wybral-20-najlepszych-plaz-nad-baltykiem-trzy-z-polski/b49f2pc
mieszkanka - radni na taczki
2019-09-10 18:33:41  |  IP: 176.221.123.*
Czas przygotować taczki dla tej parszywej dwunastki ni zapisać ich nazwiska żeby na nich nie głosować
C - Serio?
2019-09-10 18:28:02  |  IP: 93.94.191.*
Najlepszy był radny, który stwierdził wprost (nie wierzyłam, że to słyszę, chyba się zagalopował z tą "szczerością"), że nie może głosować przeciw bo przecież od ponad 30 lat pracuje w branży portowej - to jak może być przeciw. Jakże znamienne.
SKUCHA - Rada
2019-09-10 17:01:44  |  IP: 37.8.231.*
Wniosek o rozwiązanie rady miasta musi mieć poparcie co najmniej 10% uprawnionych do głosowania. Cała procedura jest opisana w internecie. Nie można odwołać jednego czy kilku radnych tylko całą radę. I trzeba o tym powaźnie pomyśleć, bo skandalem jest, źe są w radzie osoby niezdolne do samodzielnego myślenia, którym zrobiono wielką krzywdę wybierając je w skład naszego samorządu. To może poważnie odbić się na ich psychice prowadząc do chorób psychiatrycznych a nawet do myśli samobójczych. Chyba nie chcemy mieć ich na sumieniu. Amen
𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝐺𝑟𝑧𝑦𝑏𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ - 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄
2019-09-10 10:44:04  |  IP: 77.252.46.*
—𝗔 𝗰𝗼 𝗻𝗮 𝘁𝗼 𝗠𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆𝘇𝗱𝗿𝗼𝗷𝗲❓ 𝗧𝗲𝘇̇ 𝗽𝗼𝘄𝗶𝗻𝗻𝗶 𝗺𝗶𝗲𝗰́ 𝗰𝗼𝘀́ 𝗱𝗼 𝗽𝗼𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗻𝗮 𝘁𝗲𝗻 𝘁𝗲𝗺𝗮𝘁. 𝖱𝖺𝖽𝗇𝗂,𝗃𝖾𝗌𝗍𝖾𝗌́𝖼𝗂𝖾 𝗌𝗉𝗋𝗓𝖾𝖽𝖺𝗃𝗇𝗒𝗆𝗂 𝗄ൿ𝗋𝗐𝖺𝗆𝗂 𝗈𝖽 𝗉𝗈𝖽𝗇𝗈𝗌𝗓𝖾𝗇𝗂𝖺 𝗋𝖺̨𝖼𝗓𝖾𝗄 𝗇𝖺 𝗋𝗈𝗓𝗄𝖺𝗓 𝗁𝖺𝗇𝖽𝗅𝖺𝗋𝗓𝖺 𝖽𝗓𝗂𝖺ł𝖾𝖼𝗓𝗄𝖺𝗆𝗂.​༗
𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝐺𝑟𝑧𝑦𝑏𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ - 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄
2019-09-10 10:37:03  |  IP: 77.252.46.*
—A co na to Międzyzdroje? Też powinni mieć do powiedzenia na ten temat. Radni, jesteście sprzedajnymi kൿrwami od podnoszenia rączek na rozkaz handlarza działeczkami. ༗
mieszkanka - Szok!
2019-09-10 10:10:38  |  IP: 88.218.255.*
Skandal! Widać radni nie nadają się na te stanowiska, bo nie mają zdania. Pokrętne tłumaczenia, że nic nie można zrobić. A właśnie, że można, skoro Rospudę można było zatrzymać to i tu by się mogło udać. Tępota radnych nie ma jednak granic, jak widać.
    Poprzednia  |  1  |  2  |  Następna »   
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

SPRZEDAM

> 1.Kosiarkę dyskową
> 2. Kombajn zbożowy Bizon
> 3. Ciągnik "Białorus"
> 4. Cyklop
> 5. Przyczepa (nie wywrotka) 8 tonowa
> 6. Przyczepa jednoosiowa.
> 7. Beczka do wody 3000 l.
> 8.  Brama garażowa 2,6 x 2,25 m.
> 9. Sprężarka mała
> 10. Śrutownik bijakowy
> 11. Kombajn dwurzędowy do ziemniaków
> 12. Siewnik talerzowy
> 13. Pług 3 skibowy
> 14. Dmuchawa do zboża
> 15. Żmijka
> 16. Obora - najem na działalność
> tel. 667 477 772

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Niedziałkowskiego 6A / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: ul. Konstytucji 3-go Maja 10 (obok apteki)

  poniedziałek 15.00-17.00, czwartek 14.00-16.30

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

 

EWA NIEDZIELCZYK

  INTERNISTA

specjalista chorób płuc

gabinet, ul. Dąbrowskiego 4, pok.128

sobota 10.00 – 12.00

rejestracja telefoniczna

tel. 607 39 48 48 , 91 321 44 55

 

STOMATOLOGIA

NZOZ CHRIS DENT

KRZYSZTOF GMYREK

ul. Małopolska 53

przyjęcia prywatne oraz w ramach

umowy z NFZ (w tym protetyka)

rejestracja telefoniczna

tel.91 321 54 88, + 48 604 577 609

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

 

GABINET NEUROLOGICZNY

JACEK KOŁODZIEJ

    NEUROLOG

przyjęcia: Pasaż Centrum od ul. Boh. Września 6

środa 16.00 – 18.00, czwartek 18.00 – 20.00

tel. kontaktowy 502 525 870

    WIZYTY DOMOWE

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

Włodzimierz Andrzej Olek

    SPECJALISTA CHIRURG

WIZYTY DOMOWE

        tel. dom. 91 321 22 44

przyjęcia: wtorek, czwartek, godz. 15.00-17.00

  ul. Piastowska 60, Świnoujście

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 11:00- 15:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
WYSPIARZ niebieski