WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

12.06.2019 5:35

WYKPIARZ

NAFTOPORT

Właśnie zapoznałem się z materiałami promocyjnymi Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dotyczącymi koncepcji budowy w świnoujskim porcie wielkiego terminala kontenerowego. Od razu rzuca się w oczy kompletny brak interesu dla miasta z powstania tej inwestycji, a wręcz przeciwnie. Same straty. Nie będę ich wymieniał, bo szczegółowo zostały one zaprezentowane w mediach przez przeciwników budowy terminala. Zważywszy jednak na intensywność działań propagandowych zwolenników kontenerów sądzę, że należy w tej sprawie zabrać głos.

 

Z terminala kontenerowego Świnoujście ma otrzymać rocznie jedynie około 1 miliona złotych z podatku od nieruchomości. To bardzo mało zważywszy na potencjalne ogromne straty wizerunkowe jako uznanego uzdrowiska i wczasowiska, likwidację kilku kilometrów plaży, wycięcie kilkudziesięciu hektarów lasu, zniszczenie środowiska, totalne zablokowanie drogi dojazdowej DK3 tirami, hałas itd. Ponieważ jednak, z przyczyn politycznych, jakiś terminal imienia Jarosława Kaczyńskiego obok Terminala LNG imienia Lecha Kaczyńskiego powstać musi, to niech to będzie przynajmniej coś co da miastu podobne profity. Zrekompensuje to co bezpowrotnie utracimy. Tym czymś jest NAFTOPORT, czyli terminal przeładunku ropy naftowej i produktów naftowych. Polska ma tylko jeden taki terminal w Gdańsku, dysponujący pięcioma stanowiskami przeładunkowymi o potencjale 40 milionów ton ropy i paliw rocznie. W zeszłym roku przeładowano niespełna 15 milionów ton,

Naftoport zajmie nieco mniejszy obszar, jego wpływ na wizerunek miasta i na środowisko będzie równie negatywny jak terminalu kontenerowego, ale za to zapewni miastu ogromne dochody a dla mieszkańców będzie mniej uciążliwy z uwagi na przesył ropy rurociągami. Owszem, będą pewne obawy o niezbyt miły zapach, wszak ropa i paliwa to nie perfumy, jednak musimy być świadomi celów jakie będą przyświecały zwolennikom tego rozwiązania, a są to ograniczenie zależności energetycznej od Rosji oraz bardzo wysokie dochody miasta i paliwowych spółek skarbu państwa. Pieniądze nie śmierdzą.

Jeśli zwolennicy totalnego uprzemysłowienia Świnoujścia chcieliby swoje starania uczynić efektywniejszymi i jeszcze bardziej widocznymi, to proponuję, by po wycięciu znacznej części nikomu niepotrzebnego Wolińskiego Parku Narodowego ( dziś jest to możliwe, bo kornik nie śpi) oraz repatriacji żubrów z powrotem do Białowieskiego Parku Narodowego, można by zbudować tu bazę magazynową PERN, tak jak w Gdańsku. Dochody Świnoujścia i Międzyzdrojów uległyby co najmniej podwojeniu.

 

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że koncepcję budowy terminala kontenerowego jak i naftoportu w Świnoujściu, łączy jedno: kompletny brak sensu. Obecne rezerwy mocy przeładunkowych polskich terminali kontenerowych wynoszą ponad 40% a Naftoportu blisko 70%. Musimy mieć jednak świadomość , że w naszym kraju ewidentne absurdy często znajdowały wielu zwolenników a gdy jeszcze uzyskały błogosławieństwo polityków rządzącej partii, to ich realizacja była już tylko kwestią czasu. Nie pieniędzy. Tak było za czasów Edwarda Gierka tak jest i dzisiaj z terminalem kontenerowym, i tak może być z naftoportem.

doc. Julian Warchołek

 

KOMENTARZE
Teo - port
2019-06-13 10:28:06  |  IP: 89.229.239.*
Zadziwia mnie beztroska w wydawaniu publicznej kasy jaką zarządy spółek skarbu państwa wydają na rzeczy zbędne, nie mające żadnego uzasadnienia ekonomicznego czy gospodarczego. Czysty kosztowny populizm. Zarabiają tak zwani eksperci, od lat ci sami. To nie tylko wielkie projekty z początku wieku związane z budową w Szczecinie wielkiego terminala kontenerowego, projekt terminala kontenerowego w Świnoujściu, ale i projekty dotyczące uruchomienia stoczni szczecińskiej i budowy promów morskich. Po drodze były i inne projekty- niewypały jak te w terminalu promowym i inne. Co do budowy naftoportu, to rzeczywiście, jeśli niszczyć to na całego. Fakt - pieniądze nie śmierdzą. Oprócz naftoportu i bazy magazynowej można by zbudować rafinerię i byłby komplet. Głupota polityków z kolejnych rządów, opieranie się na łasych na kasę ekspertach, znane jest od lat. Interes się kręci , tylko brak efektów a jeśli jakieś się pojawią, to są dalekie od oczekiwań. Próbują z tym walczyć lokalne społeczności, samorządy, stowarzyszenia , ale politycy partii rządzących mają na to lekarstwo- ustawa napisana pod konkretne projekty. Czy da się mieszkańcom wygrać ? Miejmy nadzieję, że tak.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja
Skład Węgla
Wynajmę dom

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski