WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

16.01.2010 9:16

Obie strony zarzucały sobie głoszenie kłamstw

Gorąca debata o świnoujskim terminalu LNG w toku

Ponad 200 osób uczestniczyło we wczorajszym trwającym blisko 3,5 godziny spotkaniu w sali teatralnej MDK. Jego temat brzmiał TERMINAL LNG W ŚWINOUJŚCIU - SZANSA CZY ZAGROŻENIE DLA PRZYSZŁOŚCI NASZEGO MIASTA? Organizatorem tej debaty z udziałem przedstawicieli inwestora i władz Miasta było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia. Wśród zebranych rozdano anonimowe ankiety na temat terminalu. Głos oddało 181 z czego159 było przeciwnych powstaniu terminalu LNG, 15 osób wsparło ten zamiar, a 7 wstrzymało się od głosu.

Polskie LNG na spotkaniu reprezentowała m.in. Dorota Hranyczka, dyrektor Biura Zarządu oraz Leszek Ciechanowicz, zastępca dyrektora pionu technicznego odpowiedzialny za infrastrukturę. Był obecny także Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Władysław Lisewski, Dyrektor ds Rozwoju Portów w ZMPSiŚ oraz przewodniczący świnoujskiej Rady Zbigniew Pomieczyński i zastępca prezydenta Miasta - Andrzej Szczodry.

Dyrektor L. Ciechnowicz zaprezentował znany już, choćby z debaty gimnazjalistów materiał o terminalu LNG, przewagach gazu LNG, statystykach i sferach zadań realizowanych przez różnych inwestorów. Dyrektor informował o wsparciu się przy planowaniu budowy terminalu przepisami polskimi i najnowszymi amerykańskimi, które będą zgodnie z zapowiedzią jednoznacznie przestrzegane. Wypowiadali się także pozostali goście spotkania podkreślając niezmienną zgodność zasad realizacji z obowiązującym prawem, wydanymi zezwoleniami, koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa, racją stanu etc.

Później głos zabrali Zenon Nowak i Piotr Piwowarczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Świnoujścia . Zwrócili oni m.in. uwagę na fakt niezmiennego informowania o niezmąconym niczym bezpieczeństwie tej inwestycji, co przecież nie jest prawdą.

- Terminal na zawsze zmieni nasze miasto. W tej sprawie zabrakło na wstępie pytania do mieszkańców, czy chcą tej inwestycji. Nie zapytano, więc rodzą się wątpliwości – podkreślał Piotr Piwowarczyk.

Przedstawiono osiem mitów o terminalach LNG podważając tym samym gwarancje i korzyści jakie mają płynąć z jego budowy (począwszy od bezpieczeństwa, ilości miejsc pracy, wątpliwych zysków podatkowych dla Miasta, braku wpływu na wizerunek turystyczny Miasta, czego nie wsparto żadnymi badaniami, braku wpływu na środowisko naturalne). W ten sposób przedstawiciele Stowarzyszenia wytykali inwestorom i władzy delikatniej mówiąc mijanie się niekiedy z prawdą i brak pełnej informacji. Wszelkie kąśliwe uwagi ze strony członków Stowarzyszenia o braku poszanowania mieszkańców i słabej ich obronie ze strony władz miasta spotykały się z żywiołową reakcja publiczności, bijącej gromkie brawa.

Z wyjątkiem dwóch wypowiedzi z sali wspierających powstanie terminalu (w tym Leszka Kuczyńskiego, przewodzącego obecnie Grupie Morskiej) pozostałe były wyłącznie krytyczne wobec idei budowy terminalu. Były wśród nich i takie, które podważały kompetencje decydentów. Jedna z mieszkanek Warszowa dopominała się nawet aby wykupiono jej mieszkanie, bo ona nie chce już tu mieszkać i stresować się funkcjonującym pod bokiem terminalem.

Biorący udział w spotkaniu oficjele zarzucili z kolei kłamstwa przedstawicielom Stowarzyszenia podkreślając niepotrzebne nakręcanie spirali strachu. Twierdzili, że możliwość zdarzenia się katastrofy terminalu jest taka jak i zderzenie z meteorytem.

Przedstawiciele Polskiego LNG S.A. zadeklarowali wsparcie kolejnych ważnych społecznie inicjatyw, zmierzających do rozwoju miasta i lepszego zaspokojenia potrzeb jego mieszkańców. Zapewnili, ze rozważają otrzymaną listę oczekiwań sporządzona przez Stowarzyszenie. Spółka jest otwarta na kontynuację rozmów w tej sprawie. Na temat terminalu LNG ma być także zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujścia.

Więcej na ten temat w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”

 

zdjeciezdjeciezdjecie
KOMENTARZE
gosc - P. Jacku
2010-01-18 12:18:41  |  IP: 195.117.222.*
Panie Jacku proponuje kontakt ze Stowarzyswzeniem Na Rzecz Rozwoju Prawobrzeza Świnoujścia. Adres to www.prawobrzezni.org
Uznamczyk - Terminal - OK, ale bez ORV
2010-01-18 9:45:04  |  IP: 217.97.193.*
OK, jak już musi to nich ten terminal powstanie. Ale jeśli ma być budowany to z uwzględnieniem naszych warunków, tak by jak najmniej zaszkodził naszemu miastu. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie możemy zgodzić się na system ORV. To podstawowe i najważniejsze zagrożenie dla naszej turystyki i rybołówstwa. Gazoport z ORV to praktyczna śmierć turystyki i degradacja miasta. Na to nigdy nie możemy się zgodzić. PLNG podaje przykłady terminali budowanych w USA w okolicach miejscowości wypoczynkowych, ale zapomina dodać, że w tak lokowanych terminalach nie stosuje się systemu ORV, a nawet jeśli próbowano taki zainstalować to z powodów przyrodniczych, a przede wszystkim ze względu na negatywny wpływ na turystykę musiano z niego zrezygnować. Terminal w Świnoujściu też powstaje w miejscu szczególnym i pod żadnym pozorem nie może mieć systemu ORV!! Gazoport w ostateczności tak, ale na naszych warunkach i na pewno bez ORV.
n/p - Do P. Jacka
2010-01-17 15:13:07  |  IP: 92.42.118.*
Panie Jacku zapomniał Pan, że w Polsce tylko taka metoda- lepperowa- przynosi jakikolwiek skutek!!! Dotychczas przecież wszystcy pieli z zachwytu - super super super.. i nie było żadnego problemu!
Jacek - Bezpieczeństwo
2010-01-17 12:41:28  |  IP: 93.89.196.*
Zagrożą dla gazoportu. Zagrożenia terroryzmem. Gazówce i lądowe urządzenia mogą być podatne na terroryzm. Gazowce mogą być fizycznie zaatakowany na wiele sposobów, aby zniszczyć ich ładunek, -czy też przez odkomenderowanie do użytku jako broń przeciw innym celom. Terminal może być również fizycznie zaatakowany materiałami wybuchowymi. Niektóre instalacje mogą być pośrednio zakłócone przez "cyber-atak", na regionalne sieci energetyczne i sieci łączności, które mogą z kolei wpływać na utrzymaniu kontroli oraz systemy bezpieczeństwa. Sabotaż na pokładzie takiego gazowca byłoby stosunkowo prosty i niepotrzebne tu są materiały wybuchowe. Manipulowanie zaworami na pokładzie może w niektórych okolicznościach doprowadzić do pęknięcie zbiorników poprzez nadciśnienie. Alternatywnie, wszystkie projekty gazowców jak i tankowców umożliwiają dostęp do wnętrza poniżej zbiorników. Jeden członek załogi statku , przeszkolony w zakresie stosowania materiałów wybuchowych, może spowodować eksplozję zbiorników, której skutki odczuli by mieszkańcy lewobrzeżnego Świnoujścia. Dla zbiornikowca 100.000 ton strefa niebezpieczna to 2 mile lądowe. Dwukrotnie struktury ściany zbiorników zapewniają ochronę zaledwie przed bronią ręczną a nie przed bronią używaną przez terrorystów.. Dalszym zagrożeniem jest to, że skrajne zimno skroplonego gazu, powoduje iż metale stają się kruche i nie elastyczne. Wystarczy nieduży wyciek płynnego gazu na poszycia pokładu statku, a to powoduje natychmiastowe pęknięcie i tu dalsze wydarzenia toczą się na zasadzie wywróconej kostki domina. Gdy gaz ziemny jest schłodzony do minus 260 stopni, zamienia się w ciecz, zajmuje 600 razy mniej miejsca. Z punktu widzenia żeglugi, główna różnica pomiędzy paliwami jest taka, że gazowce wymagają ogromnej ilości izolacji w celu zachowania ładunku poniżej minus 260 stopni oraz w skondensowanym stanie ciekłym, wtedy występuje następne zagrożenie. Wystarczy zniszczyć nieduży odcinek tej izolacji, choćby przez zalanie kwasem a wybuch jest pewny Ktoś powyżej napisał o ochronie terminalu przez "dziadków leśnych" Byłem na takich terminalach w Emiratach Arabskich. Tam ustawione są trzy kręgi bezpieczeństwa chronione przez komandosów a łamania zabezpieczeń strefy są traktowane bardzo poważnie. Każda osoba, która narusza pierwszy pierścień bezpieczeństwa może być skazana na 10 lat więzienia i 10.000 dolarów grzywny. Do następnych stref niema się najmniejszych szans wtargnięcia. Miasto Świnoujście po rozpoczęciu eksploatacji terminalu, musi podnieść poziom zagrożenia terrorystycznego, zmieniając go na "wysoki" w momencie wejścia gazowca na terminal. To jest zaledwie mała cząstka wiadomości z kursu dla kapitanów zbiornikowców i gazowców. Uważam że mieszkańcy Świnoujście powinni do zagadnienia podejść merytorycznie a nie poprzez zakładanie masek gazowych na manekiny, czy wystawanie kościotrupów, bo to po trosze przypomina mi leplerowskie protesty. Jacek S. dawny mieszkaniec tego miasta.
NO LNG - Turysta
2010-01-17 0:31:12  |  IP: 83.21.151.*
Walczymy o przeniesienie terminalu do Gdańska, my stawiamy na turystykę!!!!!
wiadomy... - przeciwnik lng- racjonalista
2010-01-16 21:24:42  |  IP: 92.42.118.*
Terminal powstanie. To raczej pewnie. Pytanie na jakich warunkach i co z tego będzie miało miasto. Społecznicy zrobili już swoje- i za to trzab im podziękować- wywołali dyskusję i zmusili inwestora do tego by zaczął słuchać! Teraz pora na władze miasta i radnych. Walczcie do cholery o interes naszego miasta- o inwestycje, gwarancję corocznych wpływów itd.!
max - lng
2010-01-16 19:48:39  |  IP: 80.245.182.*
Na spotkaniu raziła arogancja przedstawicieli spółki gazowej. Powtarzanie banałów to mało. Wypowiedzi kierowane do mieszkańców były delikatnie mówiąc niegrzeczne i głoszone z pozycji siły. Jest ustawa, więc tubylcy - gęby na kłódkę. Oburzał brak reakcji przedstawicieli władz miasta. Ja rozumiem, że mogą być za terminalem, lecz powinni gazowników przywołać do porządku. To byli co prawda warszawiacy, ale słoma z ich butów sterczała na wysokość mikrofonów.
Obserwator - Debata o LNG
2010-01-16 12:43:12  |  IP: 95.41.162.*
Chciałbym dodać że Pan P... to radny nie doszły prezes LNG maniakalny kandydat na Urząd Prezydenta człowiek o wielkim intelakcie i mądrości ,który poza czubkiem swojego nosa nic nie widzi
Obserwator - Debata o LNG
2010-01-16 12:05:43  |  IP: 95.41.162.*
Na spotkaniu z mieszkańcami przedstawiciele LNG nie odpowiedzieli na pytania związane zbezpieczeństwem mieszkańców w przypadku rozczepienia instalacji rgazowej jak ma przebiegać ewakuacja mieszkańców co z systemem wczesnego ostrzegania.Jeden obiecany wóz strażacki to BARDZO ....DUŻO .Jak ma wyglądać bezpieczeństwo mieszkańców przed atakiem terrorystycznym .Dla informacji Pana vice Prezydenta rzeka Świna nie jest barrierą dla gazu a szpital miejski znajduje się w odległości 2600 m od zbiorników LNG. Chciałbym zauważyć że Pan P..... nie ma monopolu na mądrość i inteligencję
Mieszkaniec Świnoujścia - Obiektywny mieszkaniec
2010-01-16 9:59:53  |  IP: 83.21.166.*
LNG nie umiało odpowiadać na pytania, a jak odpowiadało to wymijająco wg moje oceny.Byłem słyszałem, pani z LNG na pytanie o Program Natura 2000 nawet nie wiedziała kiedy był o tworzony-powiedziała jakąś datę ale bez przekonania po dłuższej chwili-to wysokiej klasy specjaliści, którzy podobno znają się na budowie!!!na pyt o systemie ORV też nie odpowiedzieli choć LNG wiedziało że padnie takie pytanie!Padło pytanie o zagrożenie atakami terrorystycznymi-też nic nie powiedzieli, jak będzie to zabezpieczone-chyba nie będzie to jakaś firma ochroniarska zatrudniająca inwalidów a całym szacunkiem dla tych ludzi!!!!DLA MNIE LNG SIĘ SKOMPROMITOWAŁO I TYLE, brak wiedzy, nieodpowiadanie na pytania może świadczyć że ktoś chce nam Świnoujścianom zrobić coś za placami, wspólnie powinniśmy powiedzieć tej INWESTYCJI NI ZDECYDOWANE NIE!!!!!!!!!!!!!!!!
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Niedziałkowskiego 6A / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: ul. Konstytucji 3-go Maja 10 (obok apteki)

  poniedziałek 15.00-17.00, czwartek 14.00-16.30

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

 

EWA NIEDZIELCZYK

  INTERNISTA

specjalista chorób płuc

gabinet, ul. Dąbrowskiego 4, pok.128

sobota 10.00 – 12.00

rejestracja telefoniczna

tel. 607 39 48 48 , 91 321 44 55

 

STOMATOLOGIA

NZOZ CHRIS DENT

KRZYSZTOF GMYREK

ul. Małopolska 53

przyjęcia prywatne oraz w ramach

umowy z NFZ (w tym protetyka)

rejestracja telefoniczna

tel.91 321 54 88, + 48 604 577 609

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

Psycholog, psychoterapeuta ze Szczecina

z ponad 20-letnim doświadczeniem.

VANCO DIGALOVSKI

przyjmuje w poniedziałki  w godz. 10.00-19.00

pok. 313 w Pasażu Centrum

przy ul. Armii Krajowej 12

tel. 602 708 883

 

GABINET NEUROLOGICZNY

JACEK KOŁODZIEJ

    NEUROLOG

przyjęcia: Pasaż Centrum od ul. Boh. Września 6

środa 16.00 – 18.00, czwartek 18.00 – 20.00

tel. kontaktowy 502 525 870

    WIZYTY DOMOWE

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski