23.01.2013 16:05
RADZIECKIE DZIEDZICTWO
Wizytując na terenie Basenu Północnego grupkę znajomych żeglarzy z Berlina, zastanawiałem się ile jeszcze lat naszą marinę będziemy promować po radziecku, czyli nazwą obowiązującą w czasach, gdy ta część miasta była we władaniu radzieckiej marynarki wojennej. Nazwa Basen Północny nie ma żadnego uzasadnienia, również historycznego, gdyż wcześniej przed 1945 rokiem był to Basen Stoczniowy.
Po 20 latach od opuszczenia Świnoujścia przez jednostki wojskowe „bratniej armii”, po 12 (słownie: dwunastu) latach pełnienia funkcji portu jachtowego nazwa tego miejsca wydaje się co najmniej niestosowna. To, że marina wciąż jest nieukończona, że nadal trwają niezbędne prace budowlane, że straszą zniszczone czasem i wciąż czekające na remont poniemieckie budynki stoczniowe, że zakończenie wszystkich zadań inwestycyjnych prawdopodobnie nie nastąpi przed 2015 rokiem, absolutnie nie upoważnia do promowania tego miejsca jako prowizorki. Nazwa „Basen Północny” jest bowiem prowizorką. Żadne sentymenty, czy też obecna popularność tej nazwy, tego stanu rzeczy nie mogą i nie powinny tłumaczyć.
Urzędowa promocja
Na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujścia www.swinoujscie.pl w zakładce Żeglarstwo możemy przeczytać: Na wszystkich żeglarzy szukających spokojnej przystani czeka nowoczesny, największy na polskim wybrzeżu port jachtowy w Basenie Północnym. W dokumencie pt. Wieloletni Plan Inwestycyjny Miasta Świnoujścia na lata 2011- 2013 widnieje pozycja: Zagospodarowanie Basenu Północnego na port jachtowy. Na stronie zarządzającego mariną świnoujskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” jest napisane: port jachtowy w Basenie Północnym, cena za postój jachtu na Basenie Północnym. Jest oczywiście „ Regulamin przystani jachtowej :Basen Północny w Świnoujściu” autorstwa Dyrektora OSiR „Wyspiarz”, powielany w materiałach promocyjnych miasta , Itd. itd.
A może „MARINA ŚWINOUJŚCIE”
Zapewne mało kto zastanawiał się z jakiego powodu wciąż w obiegu publicznym funkcjonuje radziecka nazwa naszej mariny. Wspomnę, że w minionych latach, w swoich felietonach kilkakrotnie sugerowałem zmianę na typową dla takich jak to miejsce, czyli na „Marina Świnoujście”. Nazwa prosta i o dziwo od lat będąca w obiegu wśród zagranicznych żeglarzy. Na świecie mariny będące własnością miast są nazywane właśnie w ten sposób. W Polsce także. Jest Marina Gdańsk, Marina Gdynia, Marina Sopot, itd. Za rok będzie Marina Szczecin. Jednak póki co Marina Świnoujście nie jest oficjalną nazwą naszego portu. Właściciel, czyli miasto, powinien wprowadzić ją formalnie, to znaczy zacząć stosować w dokumentach urzędowych, w materiałach promocyjnych, na stronach internetowych, a przede wszystkim na terenie mariny. Brak swojego logo sprawy nie ułatwia. Niestety, kłania się brak znajomości podstaw marketingu.
Promocja mariny bez regat, a może…
Oddzielną sprawą jest brak ważnych imprez żeglarskich wypełniających sezon. Jest tylko zlot żaglowców w ramach Baltic Sail, projektu promującego morskie dziedzictwo regionu Morza Bałtyckiego oraz wspierającego tradycyjną żeglugę bałtycką od portu do portu. Poza nim niewiele się dzieje. Standardowo. Regaty Dni Morza, Regaty Wiatrak oraz wizyta uczestników Etapowych Regat Turystycznych. Żadnych imprez o randze mistrzowskiej, choćby na najmniejszych łódkach. Tym Świnoujście różni się od innych morskich miast, nawet tych, których morskość z uwagi na śródlądowe położenie jest wielce wątpliwa. Z czego wynika ten marazm? To temat na kolejny felieton.
Można inaczej
W zeszłym tygodniu wspomniałem o imprezie towarzyszącej otwarciu nowoczesnej mariny w Kamieniu Pomorskim, czyli pierwszych w sezonie regatach krajowego cyklu Polish Match Tour. Zawody odbywają się kolejno we wszystkich ważniejszych ośrodkach żeglarskich w Polsce. Morskich i śródlądowych. W tym roku w naszym województwie odbędą się cztery eliminacje, dwie w Kamieniu Pomorskim mamy już za sobą , a przed nami kolejne w Wolinie (23- 24.06) i Szczecinie (10- 12.08). Brak Świnoujścia wśród miast organizatorów Polisch Match Tour budzi powszechne zdziwienie. Właśnie regaty meczowe rozgrywane na oczach publiczności, budzą wszędzie niesamowite zainteresowanie. Rozgrywa się je jak najbliżej miejsc z których bezpośrednio można podziwiać żeglarski kunszt uczestników. W Kamieniu Pomorskim jachty ścigały się wzdłuż nowego falochronu mariny, ale w innych miastach trasy bywają wyznaczane wzdłuż nabrzeży rzek (Wolin, Szczecin), a nawet w basenach portowych. Proszę sobie wyobrazić takie zawody super jachtów w świnoujskich basenach portowych Zimowym i Węglowym (o ile Marynarka Wojenna dałaby zgodę). W takiej imprezie startują najlepsi z najlepszych. Regaty w Kamieniu Pomorskim, w których startowały załogi z Polski, Niemiec, Włoch, Szwecji i Australii wygrała załoga Przemysława Tarnackiego (19 pozycja w rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej). Ciekawsze wyścigi, bo z udziałem dużo większych i szybszych jachtów będą możliwe po zbudowaniu w Świnoujściu mola. Wtedy, podobnie jak ma to miejsce w Sopocie, mogłyby się u nas odbywać regaty meczowe zaliczane do Pucharu Świata.
Marina, czy osiedle mieszkaniowe
By móc organizować znaczące imprezy i poprzez żeglarstwo promować miasto niezbędna jest odpowiednia infrastruktura portowa. Oprócz miejsc postojowych przy pomostach, musi być zapewniona odpowiednio duża powierzchnia na lądzie, hangar, urządzenia do podnoszenia i wodowania jachtów, zaplecze sanitarne.
W projekcie „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Świnoujście Rejon Basenu Północnego i Fortów” dla funkcji związanych z żeglarstwem zaproponowano 6 działek położonych w różnych częściach portu o łącznej powierzchni 1,09 hektara, natomiast dla apartamentowców i domów wczasowych zaplanowano trzy duże powierzchnie plus czwartą z przeznaczeniem na hotel od strony ulicy Rogozińskiego, które łącznie mają powierzchnię aż 2,33 hektara (1 ha = 10 000m2 ). Kłóci się to z ustaleniem formalnym planu, w którym stwierdzono: Ustala się przeznaczenie rejonu Basenu Północnego na cele reprezentacyjnego portu jachtowego (mariny) z uzupełnieniem zabudową hotelową, apartamentową, usługową z dopuszczeniem funkcji administracyjno- biurowej.
Po zrealizowaniu zabudowy zgodnie z projektem, będzie to wyłącznie Osiedle Mieszkaniowe „MARINA” z miejscami postojowymi dla jachtów. Wygra interes tak zwanych „nowych Ruskich”- rodzimych i tych z byłej NRD. Wtedy o dużych imprezach żeglarskich w Świnoujściu możemy zapomnieć.
Plan miejscowy dla Rejonu Basenu Północnego i Fortów nie jest jeszcze uchwalony. Jest czas na zastanowienie się, na przeanalizowanie stanowisk zwolenników i przeciwników żeglarstwa. Może dojdzie do oczekiwanego spotkania samorządowców z oponentami. Według wielu zainteresowanych osób konsultacje społeczne w obecnym czasie byłyby przysłowiową musztardą po obiedzie. Uważam jednak, że rozmawiać warto. Leży to w interesie obecnego i przyszłych pokoleń. Decyzja podjęta w tej sprawie określi funkcje tego miejsca na wiele, może nawet na kilkadziesiąt lat. Teraz wszystko zależy od naszych radnych, od postrzegania przez nich interesów miasta, interesów ogółu mieszkańców. Zależy od ich wyobraźni i umiejętności przewidywania, a przede wszystkim życzliwości dla najbardziej morskiej w morskim mieście formy sportu, rekreacji i wypoczynku - DLA ŻEGLARSTWA.
Podpis pod foto: Na mapce zgodnie z planem miejscowym działki przeznaczone dla funkcji związanych z żeglarstwem zaznaczono na szaro natomiast te wyznaczone na realizację apartamentowców i domów wczasowych pznaczono kolorem czarnym.
Andrzej Sokołowski
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl