WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

23.01.2013 15:58

STATEK ŚWINOUJŚCIE

W ubiegłym tygodniu, przy nabrzeżu Hutników świnoujskiego portu zacumował, kończąc swoją pierwszą podróż, masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej m/s SZCZECIN. Jego chrzest i przekazanie armatorowi miało miejsce w marcu tego roku. Statek w drodze do kraju wziął ładunek rudy manganu w porcie na wyspie Groote Eylandt leżącej w pobliżu północnych wybrzeży Australii. M/s Szczecin jest 15 jednostką z serii statków typu handy-size o nośności 37600 DWT budowanych przez chińską stocznię Xingang w Tianjin. Kolejnymi statkami z tej stoczni, które zostaną wprowadzone do eksploatacji w tym roku będą m/s KOSZALIN, m/s GDYNIA i m/s PUCK. Od 2005 roku Polska Żegluga Morska w ramach programu inwestycyjnego dotyczącego odnowy tonażu odebrała już 27 masowców. W tym roku powinno wejść do eksploatacji aż 13 nowych statków.

Pierwsze wejście nowego statku PŻM do portu w kraju jest zawsze doniosłym wydarzeniem. Głównie ze względu na uprawiany przez statki tego armatora rodzaj żeglugi – tramping, wizyty statków szczecińskiego armatora w polskich portach są dość rzadkie. Niektóre ze statków po raz pierwszy zawinęły do Polski po 10 i więcej latach. Wejście statku noszącego nazwę swojego miasta do “rodzinnego” portu, to już prawdziwe święto. Używam nazwy “rodzinnego” gdyż m/s Szczecin pływa pod banderą Bahama i dlatego jego portem macierzystym jest Nassau. Statek nie zawinął, jak wcześniej informowano, do Szczecina. Ze względu na zanurzenie rozładunek statku zaplanowano w Świnoujściu i to właśnie w naszym porcie nastąpiło jego uroczyste powitanie.

Problem z wnioskiem

O tym wydarzeniu piszę nie tylko dlatego, że jest ono morskim świętem . Piszę też po to, by przypomnieć o tym, że świnoujścianie wciąż czekają na wystąpienie władz samorządowych do zarządu PŻM o nazwanie jednego z nowobudowanych statków imieniem naszego miasta. W dotychczasowej historii Świnoujścia jedynym statkiem noszącym taką nazwę był obsługujący przed wielu laty miejską przeprawę parowy prom. Wcześniej statek s/s Swinemunde, zbudowany w 1891 roku, obsługujący regularną linię do Szczecina.

Czy nazwanie statku imieniem miasta, szczególnie miasta portowego, ma sens? Moim zdaniem tak i to z wielu względów. I nie chodzi bynajmniej tylko o promocję. To coś dużo bardziej znaczącego o czym już w swoich felietonach pisałem i o czym jeszcze wspomnę . W ostatnich latach kilkakrotnie na łamach naszego tygodnika i w czasie różnego rodzaju okazjonalnych spotkań usiłowałem zainteresować tym tematem naszych samorządowców. Niestety, bez powodzenia. Smutne to niestety, że jedynym ,niestety dość często powtarzanym pytaniem zadawanym przez moich rozmówców było, kto będzie matką chrzestną? Jakby akurat to było najważniejsze.

Przypomnienie

Świnoujście jest jednym z czterech polskich portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki morskiej. Obsługiwane są tutaj suche ładunki masowe i drobnica a terminal promowy przystosowany jest do przeładunków samochodów osobowych i ciężarowych, naczep drogowych i wagonów kolejowych oraz obsługi ruchu pasażerskiego. Niedługo w porcie zewnętrznym uruchomiony zostanie morski terminal LNG. Gośćmi w naszym porcie są oczywiście także statki szczecińskiego armatora, w tym pływające w barwach Unity Line cztery promy morskie (Polonia, Gryf, Wolin, Skania) obsługujące stałe linie do Trelleborga i Ystad. Świnoujście to wreszcie morskie wrota położonego w głębi lądu Szczecina, siedziby Polskiej Żeglugi Morskiej. Porty w Szczecinie i Świnoujściu funkcjonują pod wspólnym zarządem. Jak widać wiele łączy nasze miasta.

Tą informację podaję w tym miejscu nieprzypadkowo. O tym, że nasze miasto jest nie tylko wczasowiskiem i uzdrowiskiem, jak się powszechnie sądzi, ale i bardzo ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej niełatwo jest znaleźć informację. Internetowa strona miasta na ten temat nie podaje praktycznie nic, tak jakby nie istniały port, stocznia, terminale. Jakby była tylko plaża i falochron z wiatrakiem. A szkoda. Od wielu lat, od wielu kadencji, zainteresowanie władz tą dziedziną życia miasta ma miejsce wyłącznie w momentach zagrożenia. Tak było w czasie likwidacji PPDiUR Odra, tak było i ostatnio, gdy debatowano nad problemami Morskiej Stoczni Remontowej. Brak bieżącego monitoringu problemów w gospodarce morskiej, co skutkuje mocno spóźnionymi reakcjami samorządu, kilometry nabrzeży wyłączonych z eksploatacji, brak zainteresowania nierównomiernym rozwojem portów w Świnoujściu i Szczecinie, wyeksploatowane promy i przystanie przeprawy międzybrzegowej, ciągnąca się latami budowa mariny zagrożona projektem budowy na jej terenie osiedla mieszkaniowego, brak dworca morskiego do obsługi nie tyle oceanicznych co rzecznych wycieczkowców (w tym roku 84 wejścia do Szczecina) i dużych żaglowców, wspieranie obcych inicjatyw prowadzących do marginalizacji naszego portu, brak programu edukacji morskiej dzieci i młodzieży, mizerna propozycja w dziedzinie morskiej kultury, to jedynie część spraw nurtujących morskie środowisko. Jak wielu świnoujścian, tak i ja uważam, że najwyższy czas wreszcie to zmienić korzystając ze społecznej inicjatywy i doświadczenia innych, prawdziwie morskich miast. Temu celowi służyłoby także nazwanie jednego z nowych statków szczecińskiego armatora imieniem naszego miasta.

Jak to załatwić

Od Rzecznika Prasowego Grupy PŻM Krzysztofa Gogola otrzymałem informację na temat trybu przyznawania nazw statkom. Procedura wygląda następująco. Zakład Eksploatacji Floty wnioskuje do Pionu Technicznego o zamówienie serii statków, które mają zastąpić te wysłużone, planowane do sprzedaży. Jeśli do sprzedaży kierowana jest np. stara seria o nazwach rzek, to ZEF proponuje nazwy innych rzek, jeśli są budowane jeziorowce, to proponowane są nazwy jezior, itd. Na zebraniu zarządu decyzja ta zostaje wspólnie zaakceptowana. W szczególnych przypadkach rozpatrywane są propozycje przesłane na adres dyrektora naczelnego. Tak było niedawno np. ze statkiem Wadowice II, którego nazwa została zaproponowana przez społeczeństwo Ziemi Wadowickiej.

Czy jest szansa na pozytywne rozpatrzenie przez Zarząd Polskiej Żeglugi Morskiej wniosku ze Świnoujścia? Tego nie wiem. Jednak spróbować chyba warto. W Radzie Miasta jest kilku marynarzy i to właśnie od nich należałoby oczekiwać inicjatywy w tej sprawie, to głównie na nich powinniśmy w tej sprawie liczyć.

Andrzej Sokołowski

 

 

 

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski