17.04.2012 10:57
Wypoczynkowy relikt
Jeśli chcesz wypocząć gdzieś w górach, czy nad morzem, umówić się ze słońcem na kilkanaście dni. Staraj się o wczasy, a potem pędź na dworzec i kiedy pociąg ruszy, zaśpiewaj razem z nim...” Tak zaczynały się słowa radosnej piosenki powstałej w pierwszych latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a śpiewał ją Chór Czejanda. I ja to pamiętam, a nawet dzisiaj pod nosem zanucę. Wtedy to jeżdżono na wczasy ze specjalnie utworzonego Funduszu Wczasów Pracowniczych do zakładowych ośrodków wypoczynkowych. Ośrodki bywały różne. Z moimi rodzicami odwiedzaliśmy kolejne usytuowane pod Tatrami. Któregoś lata byliśmy w Bukowinie Tatrzańskiej (1952r.). Dlaczego wspomnienia pobiegły tak daleko w czasie. Ano dlatego, że wczasy te były inne, takie, o których się nie zapomina, bo jedyne. Były to wczasy wagonowe.
Ten swego rodzaju egzotyczny „ośrodek” wczasowy stanowiły wagony kolejowe towarowe nieco przerobione na mieszkalne. Metalowe łóżka, kilka twardych krzeseł, miska do mycia i dwa wiadra: na czystą i na brudną wodę. Do dzisiaj w rodzinnym albumie zachowały się fotki: z misiem, w strojach góralskich, przy ognisku. Podczas oglądania zdjęć nawet jakby słychać góralskie granie, gdzieś z daleka... No, ale dość wspomnień. Mamy XXI wiek.
Świnoujście. Warszów. Ulica Norweska. Normalny przechodzień nie zwróci uwagi na kilka starych, wyraźnie zabytkowych wagonów kolejowych, stojących na bocznicy. Natomiast mieszkańcy... No właśnie.
Wagony te „ożywają” w sezonie letnim albowiem mieści się tutaj, na kolejowej bocznicy coś na kształt „ośrodka” wczasowego. Dla pracowników kolei. I nazywa się to jak dawniej – wczasy wagonowe. Wagony zewnętrznie to maszkarki. Uroku nie dodają niczemu. Wprost przeciwnie. Uroku też nie dodają wczasujący się. Jeśli ładna pogoda, to plażują. Gorzej w dni pochmurne. Wtedy przy każdym wagonie kopcące grile, kilka różnego rodzaju muzyczek (kakofonia dźwięków), wieczorową porą znietrzeźwione rozmowy, bywa, że śpiewy. No i brud. Totalny. Wszędzie naokoło śmiecie: butelki, plastiki, puszki, itp. mimo stojących tam pojemników. Ustawione dwie „toiki” nie spełniają swoich zadań albowiem w pobliskich krzakach i na terenie zadrzewionym pełno „min”. I ten charakterystyczny smrodek... Sezon się kończy, wakacyjni goście wyjeżdżają... cała reszta zostaje. Ze smrodem łącznie, który zniknie dopiero podczas jesiennych deszczów, a śmieci przykryje śnieg, no chyba, że uprzątną je dzieci przy okazji „sprzątania świata”. I tak od lat. Kilkudziesięciu. Z powodu uciążliwości wczasów wagonowych mieszkańcy Warszowa wielokrotnie zwracali się na różnych zebraniach z petycjami. Jednak chyba słuszniej byłoby od razu zwrócić się do Najwyższego. Dlaczego. O tym poniżej. Na jednym z wagonów napis „Zakład Linii Kolejowych” Rzeszów i numer telefonu – jednak nieaktualny. Ale udało się nam znaleźć ten właściwy. Pan w Rzeszowie: - wagon wczasowy w Świnoujściu my mamy jeden, reszta należy do Krakowa, Katowic i innych, ale do kogo konkretnie – nie wiem. Wnętrze naszego wagonu niedawno remontowaliśmy. Znajduje się tam pokój, sypialnia, prysznic, meble, RTV. Myślę, że podobnie jest w pozostałych. Do tych wczasów jest u nas kolejka. Tanio, bo w zależności od ilości dni (nie osób) to kwoty od 400 do 900 złotych. A że brudno wokoło? Ludzie są różni, my na to nie mamy wpływu. Mamy spisaną umowę na wywóz śmieci z „Korosem”. Klimatycznego nie płacimy, znam przepisy, zresztą podobną sytuację mamy w Helu.
Dzwonimy do Krakowa. Odsyłają nas od numeru do numeru. W końcu bardzo ważna Pani Naczelnik mówi, że informacji nie udzieli na ten temat: - proszę na piśmie. Jakie pytania, z jakiego powodu potrzebne te informacje, to pan dyrektor zdecyduje, czy odpowiedzieć, czy nie.
Telefon do Katowic. Pan po drugiej stronie nic nie wie na ten temat: my, informatykami jesteśmy w PLK i nie mamy pojęcia o wczasach, w dodatku wagonowych. Proszę dzwonić do Warszawy.
Dzwonimy. W Warszawie zgłasza się rzecznik prasowy, któremu ten temat jest zupełnie obcy. Nawet by nie wiedział, do kogo się w tej sprawie zwrócić ani kogo nam wskazać. Zdziwiony był raczej, że tego rodzaju „wczasy” jeszcze są – muszę kończyć rozmowę, bo mam drugi telefon – ucina moje pytania.
Pozostaje nam ostatnia nadzieja. W świnoujskim Urzędzie Miasta w Wydziale Podatków i Opłat Lokalnych. Tam muszą wiedzieć, skąd wpływają opłaty klimatyczne. Bardzo sympatyczna pani mówi, że te pytania należy skierować na piśmie albowiem nie jest upoważniona do udzielania takich informacji. Mimo argumentów, że chodzi nam o ład i porządek wokół kolejowych terenów oraz miejską kasę. Nie i koniec. Tak tedy i koniec choć pieniądze przecież nasze wspólne, mieszkańców. Władza widać wie jednak lepiej...
Drodzy mieszkańcy Warszowa, a zwłaszcza z ul. Norweskiej. Nie będziemy mogli w Państwa imieniu prosić o ład i porządek oraz dbanie o miejską kasę w miejscu wyżej opisanym. Jeden z mieszkańców powiedział nam nawet, że w tej sprawie niczego nie zwojujemy, bo taka jest polska kolej, a spółek tyle, że się tego nie ogarnie. Stwierdził nawet sarkastycznie, że szybciej da się wprowadzić porządek na Modrzejewskiej 20.
Czyżby miał rację? A swoją drogą, wygląd zewnętrzny ustawionych na bocznicy wagonów „wczasowych” niczym nie odbiega od tych sprzed sześćdziesięciu lat. Tyle, że wówczas jakoś czyściej wokół było.
Gul, toto: KMN
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl