WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

28.11.2010 18:48

Wyniki kolejnych kontroli Inspektoratu Inspekcji Handlowej

Kary nie odstraszają nieuczciwych przedsiębiorców

We wrześniu Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie przeprowadził kolejne kontrole w obiektach turystycznych w związku z procederem niezgodnego z prawem używania nazw obiektów hotelarskich przez przedsiębiorców świadczących usługi hotelarskie. O sprawie pisaliśmy w artykule zamieszczonym w 35 numerze Wyspiarza niebieskiego.

Przypomnijmy. Usługi hotelarskie (czyli krótkotrwałe, ogólnodostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych) mogą być świadczone w „obiektach hotelarskich” i w „innych obiektach”. Takie rozróżnienie jest bardzo istotne, bowiem myli się ten ten, kto myśli że wystarczy postawić budynek, w którym znajdują się pokoje gościnne i wedle własnego uznania, nazwać go hotelem, pensjonatem czy np. schroniskiem młodzieżowym. Są to bowiem oznaczenia prawnie zastrzeżone i by się nimi posługiwać, obiekt turystyczny musi spełnić szereg warunków określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. W ustawie tej wyróżniono osiem rodzajów obiektów hotelarskich: hotele, motele, pensjonaty , kempingi (campingi), domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, schroniska, pola biwakowe. Ponadto każdemu obiektowi hotelarskiemu przyznaje się kategorię uzależnioną od jego standardu. Dla hoteli, moteli i pensjonatów ustanowionych jest pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami (*, **, ***, ****, *****), dla kempingów- cztery kategorie oznaczone gwiazdkami (*, **, ***, ****), dla domów wycieczkowych i schronisk młodzieżowych - trzy kategorie oznaczone cyframi rzymskimi (I, II, III).

Zgodnie z danymi widniejącymi w Ewidencji Obiektów Hotelarskich ( dostępnej na oficjalnej stronie Ministerstwa Sportu i Turystki w zakładce Ewidencje i rejestry)- w Świnoujściu są cztery hotele, dwa pensjonaty i jeden dom wycieczkowy. W Międzyzdrojach jest dwa razy więcej hoteli, tyle samo pensjonatów i...tyle. Natomiast w Wolinie brak jest obiektów hotelarskich wymienionych w ustawie. Faktycznie, zarówno w Świnoujściu, jak i Międzyzdrojach pod nazwą „ hotel” lub „pensjonat” funkcjonuje o wiele więcej obiektów. Oznacza to, że przedsiębiorcy samowolnie posługują się zastrzeżonymi oznaczeniami, które wskazują, że spełniają oni określone standardy jakości, a co za tym idzie, uzasadniają ustalone przez nich ceny. Działanie takie stanowi wykroczenie, gdyż zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń każdy, kto świadcząc usługi hotelarskie używa nazw rodzajowych lub określenia kategorii obiektów hotelarskich bez decyzji lub niezgodnie z nią bądź też używa oznaczeń, które mogą wprowadzić klientów w błąd co do rodzaju lub kategorii obiektu hotelarskiego, podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny. Wykroczeniem jest także świadczenie usług hotelarskich w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji prowadzonej przez właściwego miejscowo wójta ( burmistrza, prezydenta miasta,), ale to już nieco odrębne zagadnienie. Od mają do lipca br. Inspekcja Handlowa w Szczecinie przeprowadziła 8 kontroli obiektów świadczących usługi hotelarskie znajdujących się w Świnoujściu (3), Międzyzdrojach (4) i Wolinie (1)., podczas których sprawdzano m.in.:

- legalność i rzetelność prowadzenia działalności gospodarczej (wpis do ewidencji),

- przestrzeganie przepisów ustawy o usługach turystycznych,

- przestrzeganie przepisów ustawy o cenach,

- posiadanie dokumentów potwierdzających spełnianie wymogów budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych.

Wówczas, jak poinformowała Beata Manios- rzecznik prasowy Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Szczecinie „we wszystkich kontrolach stwierdzono nieprawidłowości, i tak: - w 6 przypadkach świadczono usługi hotelarskie używając nazwy rodzajowej lub określenia kategorii obiektu bez decyzji (najczęściej posługiwano się tylko nazwą np. hotel, motel, ale w jednym przypadku określono także kategorię hotel ****- hotel ten znajdował się w Międzyzdrojach, nazwy rodzajowe stosowano także na ulotkach reklamowych, na stronach internetowych, wizytówkach); w jednym z tych przypadków przedsiębiorca w Świnoujściu prowadził działalność w 2 budynkach, z których jeden był hotelem i przedsiębiorca miał na niego decyzję o zaszeregowaniu (hotel*), a drugi był domem kuracyjnym (zgłoszony do ewidencji innych obiektów) natomiast przedsiębiorca na stronie internetowej użył nazwy hotel do wszystkich budynków,

- w 1 przypadku (Międzyzdroje) świadczono usługi hotelarskie niezgodnie z zaszeregowaniem obiektu do rodzaju i kategorii; przedsiębiorca posiadał decyzję na hotel ***, natomiast na drzwiach wejściowych do hotelu, w materiałach reklamowych, a także na stronie internetowej użyto nazwy hotel ****,

- w 1 przypadku (Świnoujście) stosowano oznaczenia, które mogą wprowadzić klienta w błąd co do rodzaju tego obiektu, np.: hotelik; oznaczenie takie stosowane było na budynku, na wizytówkach, w reklamie,

- w 4 przypadkach świadczono usługi hotelarskie w obiekcie nie zgłoszonym do ewidencji innych obiektów hotelarskich.

 

Za ww. wykroczenia nałożono 8 mandatów karnych, łącznej wartości 2.150,00zł.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami skierowane zostały informacje do stosownych organów, tj. Nadzoru Budowlanego, Straży Pożarnej, Inspekcji Sanitarnej. Poinformowany zostanie również Urząd Marszałkowski. (…)


 

We wrześniu ponowne kontrole przeprowadzono w czterech obiektach w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Jak powiedziała B. Manios: „ Przyczyną takiego postępowania były m.in. brak odpowiedzi na wystąpienia pokontrolne kierowane po wcześniejszych kontrolach dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości z wnioskiem o ich usunięcie, chęć zweryfikowania deklaracji przedsiębiorców dotyczących poprawy stosowanych oznaczeń.

We wszystkich 4 przypadkach okazało się, że przedsiębiorcy nadal stosowali oznaczenia stwierdzone w trakcie wcześniejszych kontroli, tj. używali nazwy prawnie chronionej na budynku, na stronie internetowej, w ulotkach reklamowych oraz w jednym przypadku dodatkowo używano na zewnątrz budynku, na reklamie i na stronie internetowej nazwy „HOTELik”.

Przeciwko wszystkim przedsiębiorcom skierowane zostały wnioski o ukaranie do właściwego Sądu Rejonowego.

W trakcie dwóch kontroli wydane zostały decyzje zarządzające niezwłoczne usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości polegających na używaniu prawnie chronionej nazwy rodzajowej „hotel” wobec braku decyzji o zaszeregowaniu obiektu do określonego rodzaju i kategorii. W pozostałych przypadkach przedsiębiorcy w trakcie kontroli sami usunęli stwierdzone nieprawidłowości. „

Niestety wyniki kontroli pokazują, że kary dla nieuczciwych przedsiębiorców nie są wystarczająco dotkliwe. Z reguły ceny jakie pobierają za świadczone usługi hotelarskie rekompensują im poniesione w związku z kontrolami „straty”. Zatem dopóki grzywny nie będą wyższe, przedsiębiorcom wciąż będzie się opłacało łamać prawo i nie ma co liczyć, że sytuacja ulegnie zmianie.

 

K.Z.

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski