WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

08.09.2009 9:09

Pasja walki

Muay Thai – to tajski boks, czy jak się też określa tajska sztuka walkikładąca nacisk na walkę w klinczu z wykorzystaniem uderzeń łokciami i kolanami. Walki w tym stylu toczą też kobiety, w tym znakomita Polka JOANNA JĘDRZEJCZYK, która już 18 września walczyć będzie o mistrzowski pas.

Wyspiarz niebieski: Dlaczego Muay Thai, a nie Ju-Jitsu, karate, zapasy, czy judo?

 

Joanna Jędrzejczyk : To jakoś tak wyszło samoistnie. Po prostu poszłam na trening tak dla samej siebie, aby poruszac się poskakać, pobiegać. Miałam wtedy 16 lat, ale od małego jakoś byłam w sporcie, miałam go chyba w genach, chociaż moi rodzice nie byli zawodowymi sportowcami. Ja jednak czułam sport i jak uczyłam się będąc w gimnazjum, czy liceum to myślałam, że chce iść na studia Wychowania Fizycznego. Chcę w przyszłości uczyć dzieci lub być trenerem. Zaczęłam trenować Muay Thai i na początku nie wiedziałam co to w ogóle znaczy. Dowiedziałam się tego dopiero później. Na pierwszy trening zaprosił mnie kolega mówiąc, że tam fajnie się jest poruszać. Z treningu na trening bardziej brnęłam... po pól roku pojechałam na pierwsze zawody i chciałam później jeszcze więcej trenować i zdobywać coraz większe umiejętności. To mnie wciągnęło.

 

Wn: To przecież jednak dość krwawy sport i delikatna kobieta wybierająca taką dyscyplinę nieco zaskakuje...

 

J.J. :Tak jest to sport bardzo brutalny...choć właściwie to nie mogę tego tak określić, bo to przecież jednak sport z określonymi zasadami. To nie mordobicie. Są tu reguły i jako sport jest piękny, ze względu chociażby na swoją niezwykłą wszechstronność. Myślę, że trenując technikę, siłę, wytrzymałość i precyzję ciosów to jednocześnie uczymy się unikać ciosów, tak jak i bokserzy. Nie zawsze więc jest połamany nos i rozbita twarz. Trzeba się nauczyć przyjmowania uderzeń i po prostu akceptacji bólu. Nabywa się tego w treningu.

 

Wn. Czy można przywyknąć do bólu, nauczyć się z nim żyć, przetrwać uderzenia w tym stylu łokciami i kolanami na przykład w twarz?

 

J.J. :Tak. Wiadomo, że na treningu nie używa się nawet 80% siły. Generalnie nie chcemy wyrządzić komuś krzywdy, gdyż sami też nie chcemy jej doznać. To także obawa przed kontuzją wtedy kiedy są przed nami starty. Ważna jest tez psychika, odpowiednie nastawienie. Siedzę w tym tyle lat, już sześć i wiem, że ten sport wymaga charakteru. Wspominam przedostatnią walkę w Holandii z bardzo wymagającą zawodniczką i tam znów się przekonałam, że ważny jest charakter. Kopiąc uderzeniem długim i silnym pomyślałam sobie, a masz jeszcze jeden i później zadałam cios kolanem myśląc, a masz... jeszcze. Wzmacniałam się wtedy z każdym uderzeniem także psychicznie. To pozwala rozbudzić większą wiarę w siebie. A jak się dostanie cios to trzeba tylko zacisnąć zęby i ...iść do przodu. Oczywiście jak się dozna kontuzji to także trzeba dalej walczyć, ale jeśli natomiast przydarzy się większa kontuzja to lepiej zrezygnować z dalszej walki żeby się nie pogłębiła. Nie należy się wtedy unosić jakimś honorem, bo to może spowodować dłuższą przerwę w walkach i odcisnąć się także na psychice. Najbardziej wyczerpujące są turnieje z udziałem kilku zawodniczek. Zawalczyć trzy walki w ciągu jednej nocy , w czasie trzech godzin to jest wielkie wyzwanie. Zazwyczaj na ringach zawodowych toczy się jedną walkę w miesiącu.

 

Wn: Czy walczy Pani jak można to określić w pełni zawodowo?

 

J.J.: Tak już trzy lata. Mam 17.pojedynków zawodowych w tym 16 wygranych i jeden przegrany w Turcji. Mam jednak wielki żal do tureckich sędziów. Walczyłam z Turczynką w jej mieście w Istambule i wygrałam ta walkę. Później myślałam, że może jednak cos było nie tak, ale zarówno moi trenerzy jak wiele osób mówiło, że wygrałam. Na jej twarzy też widziałam, że nie była zadowolona z pojedynku i ze swojej wygranej. Była to jednak gala zorganizowana w jej mieście i werdykt był dla niej. Niestety to tylko potwierdza, że na terenie z którego pochodzi przeciwnik trzeba pokazać jeszcze coś więcej. Byłam jednak po ciężkim pojedynku w Holandii i byłam trochę obita więc nie mogłam pokazać czegoś więcej. I tak dałam z siebie wszystko co mogłam. Sędziowie jednak zadecydowali inaczej niż można się było spodziewać. Z tych 17. walk 7. skoczyłam przed czasem. Jeden taki pojedynek wygrałam w Polsce z Białorusinką i 6. w Tajlandii. W tym stylu jest dopuszczalne równoczesne walczenie zarówno amatorsko jak i zawodowo. Amatorstwo dużo pomaga w zawodowstwie i odwrotnie. W rankingach amatorskich mam 35 walk, w tym trzy pojedynki przegrane.

 

Wn: Jest Pani Amatorską Wicemistrzynią Świata...

 

J.J.: Tak zdobyłam ten tytuł w październiku 2008 r w Korei Południowej, w mieście Pusan. W tym roku lecę również na Amatorskie Mistrzostwa Świata. Będą to również eliminacje do Olimpiady Sztuk Walk, które odbędą się w Pekinie. Walkę o pas mam 18 września, miesiąc później i dwa miesiące później. W ciągu trzech miesięcy czekają mnie więc także trzy walki o mistrzowskie pasy w trzech różnych federacjach. Później tych pasów trzeba bronić dwa razy do roku. Jeśli uda mi się ich bronić to mogę długo walczyć.

 

Wn: Gdzie trenuje wicemistrzyni świata, jak długo zamierza walczyć na ringach i gdzie miejsce na rodzinę?

 

J.J.: Trenuję w Holandii u trenera Ernesto Hoosta, wielokrotnego mistrza Europy i świata w K-1. Tam jest to sport traktowany w pełni profesjonalnie, jako drugi sport po piłce nożnej. To zupełnie inaczej niż w Polsce. W kraju tulipanów jest podział zawodniczek na cztery klasy : new class, klasa C, B i A. Ja stoczyłam już pierwszą walkę w A - klasie w Holandii i pokonałam bardzo cenioną zawodniczkę, co jest dla mnie ogromnym sukcesem. Do Polski teraz przyjeżdżam na wakacje. Nie wiem jak długo będę walczyć. Mam plan, że jeszcze trzy lata,. po czym wrócę do Polski i będę prowadzić takie normalne rodzinne życie, ale czy będzie mi tak łatwo zrezygnować z walk to nie wiem. To przecież wielka moja pasja i także staje się to moim zawodem. Zamierzam jednak wrócić do mojego rodzinnego miasta do Olsztyna i tam zając się trenowaniem młodych sportowców. Po to studiuję teraz wychowanie fizyczne.

 

Wn: Pozostaje życzyć wyłącznie sukcesów ...i obiecuję trzymać kciuki za owe trzy mistrzowskie pasy.

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski