WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

29.01.2009 14:31

Inni piszą o Świnoujściu

W szczecińskim , poniedziałkowym (26 stycznia br.) wydaniu „Gazety Wyborczej” ukazał się jednostronnie wspierający świnoujskiego prezydenta tekst Andrzeja Kraśnickiego jr pt. „Świnoujście zawsze traci”. To kolejny artykuł po tym zaprzeczającym prawdzie, kosmicznym odlocie pióra redaktora naczelnego tej gazety Wojciecha Jachima zatytułowanym. „Fenomen z wysp”, jaki ukazał się w maju 2008 r. Z tekstem A. Kraśnickiego polemizuje Platforma Obywatelska, której oświadczenie zamieszczamy poniżej.

Redaktor Kraśnicki jr stawia w swoim publikowanym w poniedziałek tekście ryzykowną tezę, że „działacze Platformy Obywatelskiej posunęli się w walce z prezydentem Świnoujścia aż do szkodzenia temu miastu” . Próbuje wykazać jak to Świnoujście, w zabiegach o środki unijne jest niemal dyskryminowane przez władze wojewódzkie, zdominowane przez PO. Tekst kończy znamiennym, histerycznym „wypędzeniem inwestora” nawiązującym do rezygnacji firmy Dr Ireny Eris z budowy w Świnoujściu hotelu SPA. Wydźwięk tekstu jest czytelnym, ślepym wsparciem działań świnoujskiego prezydenta bez pokuszenia się o szersze spojrzenie na wszelkie aspekty spraw do których autor się odnosi. A co na to Platforma Obywatelska?

Oświadczenie Platformy Obywatelskiej

Szczecin, 27 stycznia 2009 roku

Z zainteresowaniem oraz niemałym zdziwieniem zapoznałem się z artykułem „Świnoujście zawsze traci” autorstwa Andrzeja Kraśnickiego jr. W tak ważnych sprawach dyskusja powinna odbywać się w sposób rzetelny i zrozumiały dla opinii publicznej. Miasto Świnoujście jest niezwykle ważnym ośrodkiem na mapie naszego regionu, przede wszystkim ze względu na swój ogromny potencjał. Należy pamiętać, iż zaangażowanie włodarzy miasta jest bardzo istotne dla powodzenia forsowanych przez nich projektów. W zakresie dbałości o interesy Miasta często zdecydowanie większą determinacją niż prezydent Żmurkiewicz wykazują się radni miasta Świnoujścia.

Najlepszym przykładem jest ogromne zaangażowanie pani Ireny Kurszewskiej - radnej, która zabiega na bieżąco o sprawy Świnoujścia u wojewody i marszałka. Niestety radni opozycyjni w Świnoujściu nie mogą liczyć na współpracę i wsparcie ze strony pana prezydenta. Dodatkowo są oni obwiniani przez prezydenta o wszystkie niepowodzenia związane z jego pracą. Dobra współpraca ze wszystkimi stronami zawsze przynosi dobre efekty dla lokalnych samorządów, o tym powinien pamiętać pan prezydent Żmurkiewicz.

Marszałek z SLD 0 euro - marszałek z PO 4,1 mln euro. Przyjrzyjmy się niepodważalnym faktom!

Zarzuty, że Świnoujście jest dyskryminowane przez Zarząd Województwa, czy też Platformę Obywatelską w świetle faktów są nieprawdziwe. Gdyby stosować logikę przedstawioną przez pana red. Kraśnickiego należałoby stwierdzić (o czym chyba zapomniał pan redaktor), iż Świnoujście zostało „NAJBARDZIEJ SKRZYWDZONE” przez Zarząd Województwa zdominowany przez działaczy SLD w roku 2006. Ówcześnie na stworzonej Liście Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Województwa nie znalazł się ani jeden projekt zgłoszony przez Świnoujście. Dlaczego wówczas nikt nie oskarżał działaczy SLD o to że „Świnoujście zawsze traci”? Czy pan Żmurkiewicz o tym zapomniał?

Należy podkreślić, iż w roku 2008 Zarząd Województwa pod kierownictwem marszałka Husejki uzupełnił listę projektów kluczowych o dwie pozycje zaproponowane przez Miasto Świnoujście to znaczy: „Przebudowa centralnego układu komunikacyjnego śródmieścia w Świnoujściu” (maksymalna kwota dofinansowania 1,5 mln euro) oraz „Zagospodarowanie Basenu Północnego na port jachtowy” (maksymalna kwota dofinansowania 2,6 mln euro).

Kolejnym przykładem przeczącym dyskryminacji jest to, że w ramach „Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA” gmina Świnoujście realizuje projekt „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Świnoujściu – etap I (maksymalna kwota dofinansowania 3,2 mln złotych). W ramach wskazanej kwoty dofinansowania ujęta jest kwota dodatkowa w wysokości 1 950 tys., którą gmina Świnoujście otrzymała w wyniku oszczędności Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG, a która wcześniej nie była zaplanowana.

Na tym jednak nie kończy się wsparcie udzielane miastu Świnoujście. W ostatnim roku prezydent Żmurkiewicz mógł również liczyć na wsparcie Wojewody Zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza, który wykazał się niezwykłą skutecznością w działaniu na rzecz miasta.

W 2008 roku dzięki zaangażowaniu wojewody, po raz pierwszy od wielu lat coroczna subwencja na funkcjonowanie przeprawy promowej w Świnoujściu wzrosła o prawie 3 mln zł - z 19,3 do 22 mln zł. O trudnościach związanych z finansowaniem przeprawy promowej wiadomo było od wielu lat, jednak subwencji na funkcjonowanie promów nie zwiększyły ani rządy SLD, ani rządy PiS-u. Zrobił to dopiero rząd Platformy Obywatelskiej.

Ponadto, w 2008 roku Świnoujście straciło środki finansowe z budżetu państwa na opracowanie studium wykonalności stałej przeprawy przez Świnę, z powodu nieterminowego ich wykorzystania (miasto miało na to 2 lata). Fundusze na ten cel dzięki determinacji Wojewody Zachodniopomorskiego Świnoujście pozyskało ponownie, tym razem z rezerwy budżetu państwa w ramach tzw. kontraktu wojewódzkiego w kwocie 700 tys. zł.

Wymienić należałoby również inne działania, które uzyskały wsparcie ze strony władz samorządu województwa, czy też administracji rządowej:

- wsparcie klubów sportowych działających na terenie miasta Świnoujście w roku 2008 z budżetu Zarządu Województwa;

- budowa boisk w ramach programu „Orlik 2012”, wsparcie z budżetu województwa w kwocie 300 tys. zł oraz w takiej samej kwocie z budżetu państwa (należy również pamiętać o kolejnej tego typu inwestycji zaplanowanej na rok 2009);

- Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w ramach dofinansowania wsparło inicjatywy oświatowe samorządu Świnoujścia kwotą 472 480 zł. Były to środki przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa w szkołach, wyrównywanie szans edukacyjnych itp.

Odniesienia wymaga również zarzut postawiony przez pana redaktora, iż „dopisałem” do Listy Projektów Kluczowych „promenadę z widokiem na Świnę” w oświadczeniu z dnia 15 stycznia 2009 roku. W dokumencie przesłanym przez Prezydenta Miasta Świnoujścia do Urzędu Marszałkowskiego (tzw. fiszka) czytamy: „Dzięki realizacji projektu powstanie nowoczesny i bezpieczny układ komunikacyjny dla ruchu pojazdów, pieszych i rowerzystów w centrum miasta. (…) Docelowo ul. Wybrzeże Władysława IV pełnić będzie również rolę jednego z głównych ciągów prowadzących w kierunku dzielnicy nadmorskiej.”). Jednocześnie z informacji podanych przez Polskie Radio Szczecin 18 grudnia 2008 roku („Lista nowych inwestycji w regionie: W Świnoujściu natomiast wzdłuż Nabrzeża Władysława IV ma powstać promenada z widokiem na Świnę (…)”) wynika, że przebudowa Wybrzeża Władysława IV, w ramach której powstanie promenada, zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja ta stanowi część projektu „Przebudowa centralnego układu komunikacji śródmieścia w Świnoujściu”, który znajduje się na Indykatywnej Liście Projektów Indywidualnych RPO. Nieprawdziwe jest zatem stwierdzenie pana redaktora, że Świnoujście nie ubiegało się o finansowanie tej inwestycji z funduszy RPO oraz stwierdzenie, że podana przeze mnie informacja była niezgodna z prawdą.

Czy powyższe fakty (podane jako przykłady) nie świadczą o uprzywilejowanej pozycji Świnoujścia w regionie? Miasta, które jest ogromną wartością dla całego województwa zachodniopomorskiego. Niestety wysiłek i energia pana prezydenta wkładane w krytykowanie opozycji powinny raczej zostać skierowane w ubieganie się o kolejne fundusze czy to rządowe, czy też unijne. Być może wynika to z faktu, że bardziej zaangażował się on w rozwój „przemysłu oponiarskiego” w Świnoujściu niż w sprawy priorytetowe dla miasta. Do tej pory pan Żmurkiewicz wykazywał zaangażowanie wyłącznie w spory polityczne, co wydaje się być przyczyną braku jego skuteczności.

Z poważaniem

Michał Marcinkiewicz

Sekretarz Regionu Zachodniopomorskiego

Platformy Obywatelskiej RP

 

KOMENTARZE
wyborca - sojusze
2009-01-31 13:15:55  |  IP: 83.21.1.*
P.Prezydencie.Ma pan pewne osiągnięcia.Potrafił pan zdywersyfikować elektorat.Lubią pana. Na Boga, nie daj się pan wciągać przez PONTONA w wojnę z PO, to ani Panu ani Miastu nic dobrego nie przyniesie. To, że PONTON prowadzi prywatną wojnę z Nitrasem i p.Kurszewską, co to Pana obchodzi. Błagamy Pana wycisz Pan tą wojenkę i zajmij się się pracą na rzecz Miasta! Poza tym jesli brakuje Panu "szabel" na Sesji,pogoń Pan PONTONA i jego "przyboczną" Pawlicką.Wypisz, wymaluj sytuacja podobna do Huszczy i jego "przybocznej". Zamiast PONTONA weż Pan do "grona" wojowników p.Kurszewską i Jej szable.I Panu i Miastu wyjdzie to na zdrowie.Życzliwie to Panu radzę ja,moja rodzina i inni z Pana elektoratu.Bo jeśli Pan wystartuje w nowych wyborach ,to niestety tylko Pan się nadaje z tego całego "towarzystwa" na Prezydenta.
człowiek z wysp - Dość!
2009-01-29 15:32:38  |  IP: 217.97.199.*
Panie prezydencie niech pan nie toczy wojen politycznych z PO a skupi się na pracy na rzecz mieszkańców.Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie.Źle panu doradzają ci co podgrzewają te wojenki.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Niedziałkowskiego 6A / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: ul. Konstytucji 3-go Maja 10 (obok apteki)

  poniedziałek 15.00-17.00, czwartek 14.00-16.30

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

 

EWA NIEDZIELCZYK

  INTERNISTA

specjalista chorób płuc

gabinet, ul. Dąbrowskiego 4, pok.128

sobota 10.00 – 12.00

rejestracja telefoniczna

tel. 607 39 48 48 , 91 321 44 55

 

STOMATOLOGIA

NZOZ CHRIS DENT

KRZYSZTOF GMYREK

ul. Małopolska 53

przyjęcia prywatne oraz w ramach

umowy z NFZ (w tym protetyka)

rejestracja telefoniczna

tel.91 321 54 88, + 48 604 577 609

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

Psycholog, psychoterapeuta ze Szczecina

VANCO DIGALOVSKI

przyjmuje w poniedziałki  w godz. 10.00-19.00

pok. 313 w Pasażu Centrum

przy ul. Armii Krajowej 12

tel. 602 708 883

 

GABINET NEUROLOGICZNY

JACEK KOŁODZIEJ

    NEUROLOG

przyjęcia: Pasaż Centrum od ul. Boh. Września 6

środa 16.00 – 18.00, czwartek 18.00 – 20.00

tel. kontaktowy 502 525 870

    WIZYTY DOMOWE

Włodzimierz Andrzej Olek

    SPECJALISTA CHIRURG

WIZYTY DOMOWE

        tel. dom. 91 321 22 44

przyjęcia: wtorek, czwartek, godz. 15.00-17.00

  ul. Piastowska 60, Świnoujście

 

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski