WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

11.01.2025 8:48

Rok od moratorium i co dalej? Zagrożonych wycinką jest 2,3 mln m³ starolasów

Minął rok od historycznej decyzji dla polskiej przyrody. 8 stycznia 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadziło moratorium, które wyłączało 1,3% najcenniejszych lasów z wycinek. Miał to być początek zapowiadanych przez koalicję rządzącą reform, dotyczących wyłączenia 20% lasów z pozyskania drewna. Kolejne miesiące okazały się jednak wyhamowaniem procesu i brakiem wprowadzania trwałych rozwiązań prawnych. W 2025 r. pod topór może pójść nawet 2,3 mln m³ starolasów, dlatego strona społeczna oczekuje wprowadzenia moratorium 2.0. Czy zawarta w umowie koalicyjnej lepsza ochrona polskich lasów zostanie wreszcie zrealizowana?

 

Już podczas ostatniej kampanii parlamentarnej ze strony dotychczasowej opozycji padały zapewnienia o odwrocie od niszczenia przyrody i obietnice zmian przepisów, by wzmocnić ochronę polskich lasów. Po wygranych wyborach do umowy koalicyjnej trafił zapis o wyłączeniu z wycinek 20% najcenniejszych przyrodniczo obszarów leśnych.  

Niecały miesiąc od zaprzysiężenia nowego rządu, nowy resort środowiska wprowadził moratorium dla lasów, wyłączając z gospodarki leśnej 1,3% najcenniejszych lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych. O rewolucyjności tego ruchu niech świadczy fakt, że ponad 100 lat ochrony przyrody w Polsce doprowadziło do objęcia ochroną w formie parków narodowych i rezerwatów przyrody zaledwie 1,2% ekosystemów leśnych.

Od samego początku przeciwko moratorium protestowały grupy, które są symbolem niszczenia przyrody w Polsce – politycy Zjednoczonej Prawicy. Protestowały także związki zawodowe leśników, które uwłaszczyły się na polskich lasach i chcą zachowania status quo, czyli kontynuacji wycinek i blokowania wszelkich zmian na rzecz ochrony przyrody – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. 

Twarzą tego sprzeciwu jest chociażby Piotr Nalewajek, przewodniczący krajowej sekcji leśnictwa Związku Zawodowego „Budowlani”, potępiający moratorium dla lasów w jakiejkolwiek formie. Tymczasem to właśnie w sprawie Nalewajki Lasy Państwowe złożyły doniesienie do prokuratury ws. narażenia Skarbu Państwa na stratę w wysokości miliona złotych. Co znamienne, związki leśne nie protestowały, gdy dochodziło do nadużyć kiedy resortem środowiska kierowali politycy Zjednoczonej Prawicy.

Część przemysłu drzewnego publikuje fałszywe informacje i hiperbolizuje szacowane starty, jakie rzekomo miałaby ponieść w związku z moratorium. Krytyka płynie zwłaszcza z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego (PIGPD) z Prezydentem Izby Piotrem Poziomskim na czele. Jak przyznają jednak Lasy Państwowe ministerialne wyłączenia 1,3% terenów przełożyło się na spadek pozyskania drewna zaledwie o 300 tys. m³, czyli 0,71% pozyskania drewna w 2021 r. To spadek, który znajduje się w granicach statystycznego błędu, bez wpływu na rynek krajowy. 

Również analiza skutków wyłączeń 20% opublikowana przez PIGPD jest skrajnie nierzetelna. Dr Maciej Grodzicki wykazał m.in., że szacunki z tej analizy są dwukrotnie zawyżone, że pomija się rolę importowanego drewna i półproduktów a starty branży drzewnej szacowane są nawet dla producentów mebli ze stali i szkła.  

Samo Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mimo początkowo ambitnych celów, wydaje się wycofywać ze swojego stanowiska. Niepokój budzi chociażby projekt dokumentu firmowanego przez resort środowiska pt. „Wzmocnienie ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Wytyczne i rekomendacje Ogólnopolskiej Narady o Lasach”. 

Zgodnie z rekomendacjami bez ochrony pozostanie większość najcenniejszych przyrodniczo lasów w Polsce tj. starolasów, projektowanych rezerwatów przyrody czy obszarów projektowanych parków narodowych. Brak stanowczych decyzji resortu przełożył się na plany wycinek 2,3 mln m3 starolasów czyli drzewostanów pochodzenia naturalnego starszych niż 120 lat. Oznacza to, że wbrew zobowiązaniom rządu Tuska, w 2025 r. nadal niszczone będą najcenniejsze lasy w Polsce. Domagamy się zatem rozpoczęcia pilnych prac nad wdrożeniem moratorium 2.0 i wyłączeniem kolejnych przyrodniczo cennych lasów w wycinek – kontynuuje Ślusarczyk. 

Badania opinii publicznej (IPSOS, styczeń 2024) wskazują, że reformy zarządzania publicznymi lasami na rzecz zwiększenia ochrony przyrody oczekuje 82,2 % Polaków. Wyłączenie 20% lasów z wycinek popiera 85% Polaków. Natomiast zapytani o priorytety Lasów Państwowych ankietowani dopiero na siódmym miejscu wymieniają pozyskanie drewna wyżej ceniąc m.in. zapobieganie powodziom i suszom, ochronę przyrody i klimatu. 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamiast wzmacniać zapisy moratorium i budować podstawy prawne, robi uniki przed kolejnymi krokami. Tymczasem społeczeństwo oczekuje wypełnienia obietnic i prac nad moratorium 2.0, którego tereny nie będą ponownie eksploatowane przez leśników. Docelowo musimy wyłączyć 20% lasów z użytkowania – dla dobra przyrody i nas samych – mówi Radosław Ślusarczyk. 


Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

 

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski