WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

22.12.2024 9:36

Prezent od leśników na święta – nie będą cięli, gdzie nie ma drzew

Lasy Państwowe zaprezentowały mapę, na której wskazują zaproponowane przez siebie miejsca wstrzymania lub ograniczenia wycinek. Do obszarów tych leśnicy zaliczają jednak także powierzchnię jezior czy strzelnice wojskowe, gdzie i tak nie ma drzew lub istniejące rezerwaty, gdzie z kolei gospodarka leśna nie może być prowadzona. Propozycje Lasów Państwowych łamią ustalenia ze stroną społeczną i Ministerstwem Klimatu i Środowiska, dlatego przyrodnicy domagają się zdecydowanej reakcji rządu Tuska i procedowania ustaw, które dogłębnie zreformują zarządzanie polskimi lasami. 

 

Historia tego procesu rozpoczęła się już w czasie parlamentarnej kampanii wyborczej. To w jej trakcie padały zapewnienia o odwrocie od niszczenia przyrody i obietnice zmian przepisów, by wzmocnić ochronę środowiska naturalnego. Po zwycięstwie w wyborach przyszedł czas na umowę koalicyjną, w której znalazł się zapis o wyłączeniu z wycinek 20% najcenniejszych przyrodniczo obszarów leśnych. 

I wiele wskazywało na to, że nowy resort środowiska szybko zabierze się do realizacji zadania. W styczniu 2024 r. wprowadzono moratorium dla lasów, wyłączając z gospodarki leśnej 1,3% najcenniejszych ekosystemów leśnych w zarządzie Lasów Państwowych.  Ministerstwo zorganizowało także Ogólnopolską Naradę o Lasach, która miała wypracować projekt kolejnych wyłączeń. Do udziału w naradzie zaproszono zarówno leśników, jak i stronę społeczną. 

Tymczasem pod koniec listopada w ramach drugiej edycji Ogólnopolskiej Narady o Lasach w Chęcinach Generalny Dyrektor Lasów Państwowych, Witold Koss, przedstawił mapę wyłączeń, która ma niewiele wspólnego z ustaleniami tejże narady.

Po raz kolejny Lasy Państwowe pokazują nie tylko lekceważenie wobec społeczeństwa, ale także wobec Ministerstwa Klimatu i Środowiska, czyli swojego ustawowego zwierzchnika. Sama mapa jest kuriozalna. Zakłada wyłączenie z cięć np. powierzchni jeziora Ptasi Raj w okolicach Gdańska albo bezdrzewnej strzelnicy wojskowej w Puszczy Bukowej koło Szczecina – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

 

A jak przekłada się to na planowaną powierzchnię 20% wyłączeń najcenniejszych lasów? Leśnicy wskazali, że wyłączenia obejmą 8% lasów a w kolejnych 9% modyfikacji ulegnie sposób prowadzenia gospodarki leśnej. 3% pozostawili zaś do zagospodarowania sugerując, że mogłaby to być pula na nowe lub rozszerzone parki narodowe. Procentowo wychodzi więc 20%, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Przyrodnicy mówią, że modyfikacje nie są zgodne z umową czyli wyłączeniem 20% lasów z wycinek, ponieważ stanowią rozciągnięte w czasie pozyskanie drewna. Poza tym mapa Lasów Państwowych pomija obszary z moratorium i wskazywane przez stronę społeczną kluczowe obszary – starolasy oraz projektowane rezerwaty przyrody. Tam gdzie faktycznie Lasy Państwowe proponują wyłączenia, nie są to zwarte fragmenty lasów,  ale niewielkie skrawki. Więc choć ogólna powierzchnia wydaje się całkiem spora, to po weryfikacji okazuje się, że dla konkretnych ekosystemów leśnych taka zmiana nie będzie żadną sensowną ochroną.

Wnioski przyrodników, by Lasy Państwowe przedstawiły dokumentację do mapy, pozostają bez odpowiedzi. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja, że to tylko propozycja, która teraz jest analizowana. Niestety niepokój może budzić także dokument przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Wzmocnienie ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Wytyczne i rekomendacje Ogólnopolskiej Narady o Lasach”. Brakuje w nim przede wszystkim zabezpieczenia wartości przyrodniczych lasów projektowanych parków narodowych. Pomimo pracy nad tymi założeniami, nie znalazły się one w finalnych rekomendacjach. Tymczasem są to rzeczywiście najcenniejsze lasy, np. przy Bieszczadzkim Parku Narodowym czy w planowanym Turnickim Parku Narodowym.

Bezpieczne tylko w teorii są także planowane rezerwaty. Zostały one wyłączone z prac leśnych od 1 stycznia 2025 r., ale nie w miejscach, gdzie gatunek dominujący jest młodszy niż 80 lat, a weryfikacja przez Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska nie została zakończona.

W większości rezerwatów znajdą się fragmenty lasów (wydzielenia), w których dominujący gatunek jest młodszy niż 80 lat. A zatem leśnicy będą mogli w nich prowadzić regularną gospodarkę leśną. Tymczasem w ochronie rezerwatowej nie chodzi o ochronę wyłącznie starolasu, ale dynamiki ekosystemu, dla którego potrzebujemy każdej fazy rozwojowej lasu – od rocznej siewki po zwalone stare drzewa. Prowadząc wycinki w części rezerwatu zrobimy z niego ser i nie zachowamy spójności tych obszarów. Skazujemy także RDOŚ na wyścig z czasem. Dlatego Oczekujemy całkowitego wyłączenia tych terenów z wycinek do czasu weryfikacji przez RDOŚ – mówi Radosław Ślusarczyk.


Z niezrozumiałych także powodów ochrona starolasów uzależniona została od braku rozpoczęcia procesu jego przebudowy, czyli częściowego wycięcia przez Lasy Państwowe. Warto podkreślić, że nie mamy już w Polsce wiele starych drzew przekraczających 200, 300 lat i powinniśmy w ramach 20% stworzyć warunki do ochrony drzew, które przekroczyły wskazany wiek rębności. 


Oczekujemy od ministerstwa, które było gospodarzem Ogólnopolskiej Narady o Lasach i sprawuje nadzór nad Lasami Państwowymi, zdecydowanych kroków. Strona rządowa miała i ma możliwość konkretnych zmian w przepisach, które określiłyby jasno definicję starolasu i starodrzewu, a także kryteria wyłączeń, zgodnie z ustaleniami ze stroną społeczną. Bez tego Lasy Państwowe mogą udawać, że nie wiedzą, o co chodzi, ponieważ nie dostały podstawy prawnej do włączenia 20% lasów z wycinek. Nie mam wątpliwości, że leśnicy grają na czas. Już teraz większość przetargów na prace leśne w 2025 r. jest w trakcie rozstrzygania, a znajduje się tam około 2,3 mln m³ starolasów, które nie zostały wyłączone z planu cięć. Trudno się też oprzeć wrażeniu, że gdyby rządzący rzeczywiście chcieli wyłączeń 20% najcenniejszych lasów i zabraliby się do tego z równą determinacją, co do budowy Tarczy Wschód, czyli rzezi drzew nad Bugiem, to sprawa byłaby już załatwiona – podsumowuje Ślusarczyk.


Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot,

zdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski