17.12.2024 9:27
Tunelowe meandry
Od ubiegłego roku mamy w Świnoujściu stałe - tunelowe połączenie międzywyspowe. Nadal jednak szereg kwestii związanych z tą inwestycją pozostaje niejasnych. Z przyjętymi przez poprzednią władzę miasta rozwiązaniami dotyczącymi tunelu też trudno się zgodzić, bowiem rodzą konkretne problemy finansowe dla miejskiego budżetu. O wyjaśnienie pewnych spraw zapytałem rzecznika prasowego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).
Poprosiłem zatem o udzielenie informacji publicznej w następujących kwestiach dotyczących tunelu Pod Świną w Świnoujściu: Czy w pierwotnych planach GDDKiA tunel w Świnoujściu miał być dwururowy? Jeśli miał być dwururowy, to z jakiego powodu wykonano jedynie jednorurowy, co teraz wydatnie komplikuje normalne funkcjonowanie miasta? Z jakiego powodu finansowanie utrzymania tunelu, który jest przedłużeniem drogi państwowej spoczywa na Mieście Świnoujście? Dlaczego kosztem budżetu miasta, a więc mieszkańców niespełna 40-tysięcznego Świnoujścia jest teraz sponsorowany dla Rzeczypospolitej Polskiej dostęp do dwóch przejść granicznych na wyspie Uznam, łączących RP z Niemcami i UE? Czy GDDKiA zamierza przejąć finansowanie utrzymania tunelu?
Odpowiedzi na zadane pytania udzielił portalowi Mateusz Grzeszczuk, Główny Specjalista, Pion Dyrektora Oddziału, Stanowisko ds. Komunikacji Społecznej GDDKiA. Brzmi ona następująco, cytuję w całości:
"W 2007 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Prezydentem Świnoujścia, Ministrem Infrastruktury i Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad dotyczące tunelu w Świnoujściu. W ramach tego porozumienia na zlecenie GDDKiA została opracowana dokumentacja studialna wraz z raportem Oddziaływania na Środowisko. Następnie w roku 2010 została uzyskana decyzja środowiskowa. Decyzja środowiskowa zakładała realizację tunelu dwunawowego z możliwością etapowej realizacji tunelu jednonawowego. W związku z brakiem w tym czasie decyzji o dalszej realizacji tej inwestycji udział GDDKiA na tym etapie został zakończony.
Po 2010 roku kwestie związane z przygotowaniem do realizacji tunelu były prowadzone przez samo Miasto Świnoujście. W kolejnych latach na zlecenie miasta Świnoujście została opracowana dokumentacja koncepcyjna i Program Funkcjonalno- użytkowy (PFU). PFU przygotowane na zlecenie miasta Świnoujście zostało przygotowane dla tunelu jednonawowego i posłużyło do przetargu na realizację inwestycji, który ogłosiła GDDKiA na podstawie podpisanego w kwietniu 2016 roku aneksu do porozumienia z 2007 roku.
W związku z powyższym o kwestie realizacji tunelu jako jednonawowego należy zapytać inwestora – Miasto Świnoujście, gdyż decyzje w tej sprawie zapadały, gdy przygotowanie inwestycji nie było prowadzone przez GDDKiA.
Odnośnie kwestii związanych z utrzymaniem, to zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy o drogach publicznych: „W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta”.
Tunel w Świnoujściu stanowi część drogi krajowej nr 93, która nie jest drogą ekspresową, sam tunel również nigdy nie był projektowany na parametrach drogi ekspresowej, tylko drogi klasy GP (główna o ruchu przyśpieszonym). W związku z tym zarządcą, a co za tym idzie podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie tunelu zgodnie z prawem jest prezydent Świnoujścia.".
***
Jak się tak bez zbędnych emocji przyjrzeć tej całej sytuacji związanej ze świnoujskim tunelem to rysują się nam "Himalaje głupoty". Jak wynika z odpowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pierwotne decyzje i ustalenia zakładały tunel dwunawowy, czy też dwururowy jakkolwiek by go nie zwać, którego budowa spoczywała na ich barkach. Zabrakło jednak tej ostatecznej politycznej decyzji. W chwilę potem już Miasto Świnoujście bierze na siebie wszelkie kwestie związane z realizacją tunelu...i tak już pozostało, czego finansowe i komunikacyjne konsekwencje będziemy odczuwać latami. Używając prostszego języka były prezydent, bohatersko z mgłą na oczach wziął to na siebie tunelową inwestycję zakładając, że dorobi się pomnika i swego nazwiska jako patrona tunelu. Jego "zasługi inaczej" w tej sprawie nie kończą się tylko na tym, że mamy tunel jednonawowy, czy jednorurowy. Żeby było śmieszniej Janusz Żmurkiewicz zaakceptował fakt, że droga ekspresowa S3 prowadzi do ronda przed tunelem i dalej ul. Duńską (własność Skarbu Państwa) do Terminala Promów Morskich. A od tego samego ronda do tunelu i dalej dwóch przejść granicznych prowadzi już droga krajowa nr 93. Czy to aby nie jakaś drogowa schizofrenia? Zatem utrzymanie drogi krajowej nr 93 i tunelu z dojazdem do dwóch przejść granicznych (Ahlbeck i Garz) fundujemy jako bogate miasto Rzeczypospolitej Polskiej. I to są właśnie "Himalaje głupoty"., czyli prawo po polsku .
KMN
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl