30.07.2023 7:31
BASEN PÓŁNOCNY
W przyszłym roku port jachtowy w świnoujskim Basenie Północnym obchodzić będzie 25 lecie swojej działalności. W związku z tym pojawia się pytanie. W jakim stopniu przez te lata ziściły się nasze, żeglarzy i mieszkańców, marzenia o świnoujskiej marinie ? Odpowiedź raczej nie przysporzy kłopotów. Mimo upływu lat wciąż jest to „Marina w ruinie”. Odbudowanie nabrzeży, wystawienie pomostów oraz uruchomienie dwóch obiektów sanitarnych to wciąż niewiele.
W odróżnieniu od wielu nadmorskich miast dla władz Świnoujścia marina stała się zbyt wielkim wyzwaniem. Nie dziwi mnie zatem, że na topie masztu sygnałowego (drugie pod względem ważności miejsce na maszcie) , w miejscu gdzie wcześniej była podnoszona flaga Miasta Świnoujście, od kilkunastu lat wisi (!) flaga, informująca o wyróżnieniu tego miejsca za … jakość , czystość i bezpieczeństwo. Flagi miasta nie ma nigdzie.
Ćwierć wieku temu, gdy zabiegaliśmy o pilne udostępnienie basenu żeglarzom, widzieliśmy to miejsce zdecydowanie inaczej niż obecny prezydent i radni, inaczej niż wynika to z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) przyjętego wbrew opinii żeglarskiego środowiska, inaczej niż wygląda ono dzisiaj.
Pod koniec ubiegłego wieku pomysłów na zagospodarowanie rejonu było wiele, począwszy od działalności ściśle portowej w postaci bazy holowników, terminali przeładunkowych, po ścisłą zabudowę apartamentowo- hotelową z potężnymi wieżowcami a każdy z własną przystanią. W 2000 roku wygrała koncepcja miejskiej mariny , w której wszystkie nowe obiekty będą przeznaczone wyłącznie dla jachtów, żeglarzy i mieszkańców.
W pierwszych latach funkcjonowania przystani powstał projekt zagospodarowania rejonu Basenu Północnego sporządzony przez Świnoujskie Bractwo Żeglarskie. W części lądowej na końcu półwyspu ulokowaliśmy budynek (restauracja, kawiarnia) z pokładem widokowym na dachu. Wzdłuż całego nabrzeża zewnętrznego prowadzić miał bulwar spacerowy, a od strony kanału przystań dla statków białej floty i rzecznych statków wycieczkowych. Nie braliśmy pod uwagę lokalizacji w tym miejscu Bazy SAR i Bazy Straży Granicznej ponieważ na szczeblu rządowym rozważano zbudowanie dla tych instytucji nowej siedziby wraz z infrastrukturą portową na terenie pomiędzy Basenem Północnym a siedzibą Jacht Klubu Cztery Wiatry
Budynek bosmanatu mariny lokalizowaliśmy w narożniku pomiędzy nabrzeżami 7 i 8, tak by cały port był możliwy do obserwacji przez obsługę. Niestety władze miasta podjęły decyzję, by budynek bosmanatu zbudować przy nabrzeżu nr 6, w miejscu zasypanego przepustu łączącego basen z kanałem głównym. Brak przepustu skutkuje gromadzeniem się nieczystości i przykrymi zapachami w tej części portu.
Zabytkowe budynki dawnej stoczni nie były przez nas rozpatrywane do zagospodarowania na rzecz obsługi jachtów.
Uważaliśmy za konieczne powstanie kilku nowych obiektów wzdłuż ulicy Jachtowej ze wskazaniem na centrum regatowe, żeglarską bazę szkoleniową , budynek socjalny, hotel. Nabrzeże nr 1 miało stać się nabrzeżem technicznym z dużym hangarem, urządzeniem do podnoszenia jachtów, warsztatami i stacją paliw a także miejscem zimowania jachtów.
Po kilkunastu latach działalności portu jachtowego nastąpiła diametralna zmiana w postrzeganiu przez władze miasta rejonu Basenu Północnego; najważniejszym stał się interes deweloperów. W 2013 roku Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, w którym większość działek przeznaczono na zabudowę apartamentową, hotelową i biurową. Tak miało powstać Osiedle Mieszkaniowe MARINA.
Dzisiaj port jachtowy nie jest wizytówką miasta, jest tego przeciwieństwem. To miejsce w stosunku do którego widać brak zdecydowania prezydenta Janusza Żmurkiewicza, który mimo zarządzania miastem od przeszło 20 lat wciąż nie wie czy rejon Basenu Północnego ma być: mariną, osiedlem mieszkaniowym, bazą morskich służb, stadniną, dzikim parkingiem dla kamperów, wesołym miasteczkiem itd. itd.
Wiosną przyszłego roku odbędą się wybory samorządowe co daje nadzieję, że nowe władze miasta zechcą wreszcie ukończyć budowę mariny z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez środowisko żeglarskie. Istnieje potrzeba nowego spojrzenia na zagospodarowanie terenu portu. Plany sprzed 20 lat przestały być aktualne a projekt realizacji osiedla mieszkaniowego nie jest atrakcyjny z uwagi na dużą ilość działek oddawanych pod budownictwo w dzielnicy nadmorskiej a także z uwagi na hałas i zapylenie powodowane przez urządzenia portowe i statki w porcie handlowym.
Tylko czy w naszym mieście komukolwiek poza małą grupką entuzjastów żeglarstwa zależy jeszcze na tym, by Świnoujście miało Marinę z prawdziwego zdarzenia ? Zważywszy na fakt , że obecny stan utrzymuje się już tyle lat przy braku zainteresowania kolejnego pokolenia świnoujścian, trudno być optymistą.
Andrzej Sokołowski 29.07.2023
![]() |

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
