WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

25.01.2021 19:58

Sejmik zaapeluje do premiera o pomoc dla gmin nadmorskich

Komisja gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, bez głosów sprzeciwu, zaaprobowała treść stanowiska dotyczącego sytuacji gospodarczej gmin turystycznych. W obradach uczestniczyli włodarze nadmorskich miejscowości. Stanowisko będzie głosowane na najbliższej sesji Sejmiku.  

 

Gminy turystyczne, przede wszystkim nadmorskie, bardzo mocno odczuły negatywne skutki pandemii i wprowadzanych lockdownów. Zamknięcie hoteli i radykalne ograniczenia w działalności gastronomicznej spowodowały gigantyczne kłopoty przedsiębiorców, pogorszenie sytuacji na rynku pracy, duże problemy budżetowe samorządów. Zmalały wpływy z podatków i opłat, np. uzdrowiskowej. Dlatego samorządowcy z województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego apelują o pomoc rządu. Domagają się takiego samego wsparcia, jakie zaoferowano gminom górskim. Powołano nawet Koalicję Nadmorską i wysłano apel do premiera z 27 podpisami prezydentów, burmistrzów i wójtów nadbałtyckich kurortów i mniejszych miejscowości. Liczna ich reprezentacja uczestniczyła również w poniedziałkowym posiedzeniu komisji gospodarki, infrastruktury i ochrony środowiska Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

 Opłata uzdrowiskowa robi różnicę w budżecie

- Utracone dochody z powodu epidemii szacujemy u nas na 10-11 milionów złotych – tłumaczyła Jolanta Włodarek, skarbnik miasta Kołobrzeg.

Ubytek wpływów z tytułu PIT to ok. 6,8 mln zł, wpływy z opłaty uzdrowiskowej zmniejszyły się o ok. 3,4 mln zł. Ograniczenia związane z koronakryzysem oznaczają dla Kołobrzegu również mniej pieniędzy z opłat targowych (ok. 100 tys. zł), z podatków od osób prawnych (200 tys. zł), dzierżaw (700 tys. zł).

- Jesteśmy największym inkasentem opłaty uzdrowiskowej w Polsce. A nie ma systemu rekompensat za czas pandemii. Trzeba, na przyszłość, wypracować jakieś rozwiązania – apelowała Jolanta Włodarek, dziękując za zainteresowanie samorządu województwa problemami gmina nadmorskich.

Prezydent Świnoujścia zwrócił uwagę, że samorządy mają budżetowe problemy nie tylko z powodu mniejszych wpływów z opłaty uzdrowiskowej i podatków.

- Mało się mówi o stratach, które ponoszą nasze jednostki, choćby takie jak Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obiekty zamknięte, ale koszty utrzymania są – podkreślał prezydent Janusz Żmurkiewicz, również apelując o rządowe rekompensaty.

Wójt Rewala, Konstanty Oświęcimski, wyliczał, że tylko z tytułu tzw. opłaty miejscowej wpływy do budżetu gminy zmniejszyły się o milion złotych (w 2019 r. przyniosły 3,2 mln zł, w 2020 r. 2,2 mln zł).

- Milion to jest strata z okresu wiosennego, bo w wakacje to jakoś sobie radziliśmy – podkreślił Konstanty Oświęcimski.

 

Odmrozić branżę turystyczną

Wójt Rewala przekonywał, że apel do premiera o specjalne fundusze rekompensujące straty gmin nadmorskich jest potrzebny.

- Ale musimy postulować przede wszystkim odmrożenie gospodarki, umożliwienie działalności branży turystycznej – stwierdził Konstanty Oświęcimski. – Z tym wirusem musimy jakoś nauczyć się żyć. Co sezon będziemy wszystko zamykać? Przedsiębiorcy nie wytrzymają tego.

Zastępca burmistrza Darłowa, Rafał Nagórski, przekonywał, że covidowy rok wymusił na wszystkich samorządach ostre cięcia wydatków. A 2021 zapowiada się jeszcze gorzej.

- Nasze ubytki w budżecie nie liczone są w milionach, tylko w setkach tysięcy, bo jesteśmy mniejszym miastem niż Kołobrzeg, nie mamy statusu uzdrowiska – tłumaczył Rafał Nagórski. – Z ubiegłorocznego kryzysu wyszliśmy w miarę obronną ręką, dzięki zaciskaniu pasa. Ale już widzimy, że jesienno-zimowe zamknięcie gospodarki będzie bardzo dotkliwe. Od 80 dni są zamknięte hotele, ponad 90 dni – restauracje, ponad 100 dni – branża fitness.

To będzie rujnujące dla naszych przedsiębiorców i dla samorządów, bo to przecież naczynia połączone. Nie rozumiemy, dlaczego rząd dostrzega problemy gmin górskich, a zupełnie pomija pas nadmorski? Frustracja rośnie. Niektóre lokale otwierają się, mimo zakazów – mówił Rafał Nagórski.

 

Zmobilizować Zachodniopomorski Zespół Parlamentarny

Wsparcie dla samorządowców zadeklarowali parlamentarzyści zaproszeni na posiedzenie komisji sejmiku.

- Będziemy starali się zawalczyć o pieniądze dla gmin nadmorskich, będziemy lobbować w poszczególnych resortach – zadeklarował poseł PO Grzegorz Napieralski.

- Panowie ministrowie od gospodarki, od „pomocy” są z południa Polski. To jest problem, o którym się nie mówi – zauważył poseł PO Artur Łącki. – Niestety, rząd nie chce pomóc gminom nadmorskim. Od niektórych polityków słyszałem, że sezon letni był tak dobry, że teraz specjalny program wsparcia jest zbędny. To świadczy o tym, że zupełnie nie znają specyfiki nadmorskich gmin turystycznych.

Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa, zaproponował zwołanie posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, który powinien – ponad podziałami politycznymi – zawalczyć o interesy samorządów z regionu.

Grzegorz Napieralski zapowiedział próbę organizacji spotkania członków ZZP i marszałka województwa z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

- Gminy już napisały do ministra Gowina. Niestety, nie chce się on spotkać z Koalicją Nadmorską – przypomniał Artur Łącki.

 

Koalicja Nadmorska na sesji sejmiku

Projekt stanowiska „dotyczącego sytuacji gospodarczej gmin turystycznych województwa zachodniopomorskiego” został przyjęty bez sprzeciwu. Pięciu radnych było „za”, dwóch wstrzymało się od głosu.

Dokument ma znaleźć się w porządku czwartkowej sesji sejmiku. Po przyjęciu, w formie uchwały, zostanie wysłany do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina.

W apelu do rządu czytamy m.in.

„(…) w trosce o gospodarkę regionu, Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego apeluje

o wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych, zawierających wsparcie dla wszystkich samorządów turystycznych na takich samych zasadach. Wskazana byłaby zmiana uchwały Rady Ministrów poprzez zmianę załącznika zawierającego wykaz gmin, które mogą ubiegać się o pomoc z budżetu państwa w taki sposób, aby wykaz odzwierciedlał rzeczywiste straty i potrzeby samorządów wynikające z analiz ekonomicznych i statystycznych. Wsparcie tylko niektórych gmin wywołuje poczucie niesprawiedliwości u pozostałych, którym wsparcie jest również potrzebne”.

 

Marszałek województwa już apelował do premiera

 O specjalną pomoc dla samorządów nadmorskich  i przedsiębiorców z branży turystycznej apelował wcześniej Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz:

 http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/rzad-nie-rozumie-branzy-turystycznej-marszalek-olgierd-geblewicz-domaga-sie-wsparcia-dla-samorzadow

 Marszałek województwa postulował również wznowienie działalność uzdrowisk, co przyniosłoby nie tylko korzyści gospodarcze, ale przede wszystkich pomogło w rehabilitacji pocovidowej, której potrzebują tysiące mieszkańców regionu.

 http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/marszalek-olgierd-geblewicz-otworzmy-uzdrowiska-pomozmy-w-rehabilitacji-po-covid-19

  Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Niedziałkowskiego 6A / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: ul. Konstytucji 3-go Maja 10 (obok apteki)

  poniedziałek 15.00-17.00, czwartek 14.00-16.30

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

 

EWA NIEDZIELCZYK

  INTERNISTA

specjalista chorób płuc

gabinet, ul. Dąbrowskiego 4, pok.128

sobota 10.00 – 12.00

rejestracja telefoniczna

tel. 607 39 48 48 , 91 321 44 55

 

STOMATOLOGIA

NZOZ CHRIS DENT

KRZYSZTOF GMYREK

ul. Małopolska 53

przyjęcia prywatne oraz w ramach

umowy z NFZ (w tym protetyka)

rejestracja telefoniczna

tel.91 321 54 88, + 48 604 577 609

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

Psycholog, psychoterapeuta ze Szczecina

VANCO DIGALOVSKI

przyjmuje w poniedziałki  w godz. 10.00-19.00

pok. 313 w Pasażu Centrum

przy ul. Armii Krajowej 12

tel. 602 708 883

 

GABINET NEUROLOGICZNY

JACEK KOŁODZIEJ

    NEUROLOG

przyjęcia: Pasaż Centrum od ul. Boh. Września 6

środa 16.00 – 18.00, czwartek 18.00 – 20.00

tel. kontaktowy 502 525 870

    WIZYTY DOMOWE

Włodzimierz Andrzej Olek

    SPECJALISTA CHIRURG

WIZYTY DOMOWE

        tel. dom. 91 321 22 44

przyjęcia: wtorek, czwartek, godz. 15.00-17.00

  ul. Piastowska 60, Świnoujście

 

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Sprzedam w dobrej cenie znakomite lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana niedawno ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski