WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

12.06.2018 5:28

ŻEGLARSKA ETYKIETA W ODWROCIE

Na terenie każdej jachtowej przystani klubowej, miejskiej, w każdej marinie, w najbardziej eksponowanym miejscu stoi maszt sygnalizacyjny. Jego przeznaczenie związane jest głównie z ceremoniałem żeglarskim. Z okazji świąt państwowych, miejskich, klubowych, czy też w związku ze znaczącymi imprezami itp. na maszcie sygnałowym podnoszona jest gala flagowa (zestaw flag międzynarodowego kodu sygnałowego oraz bandera stawiana pod pikiem gafla masztu). Na jego topie przez cały okres sezonu żeglarskiego ( dla portów miejskich od 1 maja do 15 października) powiewa flaga miasta lub organizacji czy, jak to ma miejsce najczęściej, proporzec klubowy. Pod reją (lub salingiem) podnoszone są flagi państw, których bandery noszą wizytujące nasz port jachty (szczególnie w czasie regat z udziałem międzynarodowych załóg) a także wszelkie flagi „towarzyszące”. To pod masztem sygnałowym odbywają się ważne uroczystości takie jak rozpoczęcie i zakończenie sezonu żeglarskiego, rozpoczęcie regat i wręczanie nagród zwycięzcom. Wokół niego stawiane są też nośniki reklamowe sponsorów żeglarskich imprez. To nic innego jak żeglarski „ołtarz” , któremu z tej racji należy się szacunek.

 

Z powyższego wynika, że ta szczególna pozycja masztu sygnałowego wymaga dbania o jego oprawę, czyli dbałości o jego otoczenie a także, przestrzegania etykiety flagowej. W świnoujskim porcie jachtowym od lat mamy z tym ogromny problem. Chciałbym być dobrze zrozumianym. Nie chodzi mi o jakieś wyrafinowany wystrój ( kwiatki, krzaczki , kotwice, itp.) ale o około 100 metrów kwadratowych dobrze utrzymanego trawnika, pomalowaną i czystą konstrukcję masztu, czyste linki, czyste flagi i co najważniejsze stawianie flag, bander i proporców zgodnie z etykietą przestrzeganą w europejskich marinach.

Stan na dzisiaj tj. 2 czerwca 2018 roku jest taki: na brudnym maszcie podniesiona jest gala flagowa jak w markecie w trakcie wyprzedaży (bez sensu i bez bandery), wokół masztu piach i chwasty a bezpośrednio przed nim składowane są podstawy pod jachty. Taki stan rzeczy ma miejsce po upływie miesiąca od faktycznego rozpoczęcia sezonu i w sytuacji gdy w porcie zacumowanych jest ponad 100 jachtów noszących bandery kilkunastu państw. Wstyd to chyba zbyt delikatne słowo.

Zbudowanie wewnętrznych nabrzeży basenu, wystawienie pływających pomostów oraz umożliwienie żeglarzom korzystania z sanitariatów nie uczyniło świnoujskiego portu jachtowego miejscem atrakcyjnym. Świecące pustką hektary jałowych pastwisk wzdłuż ulicy Jachtowej i na półwyspie są dowodem negatywnego wpływu deweloperów na kształtowanie wyglądu naszego miasta. Niszczejące budynki dawnej stoczni, trajlery podłodziowe i samochody parkujące byle jak, byle gdzie, bo i tak wszędzie „pustynia”. To współczesny obraz portu działającego już 19 sezon w jednym z najbogatszych miast w Polsce.

Gdy sięgniemy do zapisów miejscowego planu przestrzennego zagospodarowania tego rejonu (Rejon Basenu Północnego i Fortów), dostępnego na urzędowej stronie miasta, z przykrością stwierdzimy, że mimo upływu blisko 20 lat do zrobienia pozostało jeszcze bardzo wiele. W tym tempie realizacji planu, może się okazać, że i kolejne 20 lat to za mało. Ważne jednak, by po zmianie władzy w wyniku tegorocznych wyborów samorządowych dokonać takich zmian w zapisach planu zagospodarowania, by marina była przede wszystkim mariną w pełnym tego słowa znaczeniu, by stała się wizytówką miasta.

Jak już wspomniałem, jesienią tego roku odbędą się wybory samorządowe. Od 2002 roku, co 4 lata, apeluję do świnoujskich działaczy żeglarskich o zorganizowanie lokalnego sejmiku żeglarskiego, bez udziału polityków, samorządowców i kandydatów na radnych, na którym dokonano by analizy obecnego stanu świnoujskiego żeglarstwa, określono problemy i ich przyczyny a przede wszystkim wytyczono cele, których realizacji domagano by się od przyszłych władz. Poprzednie moje apele pozostały bez echa, jednak dzisiaj już inne osoby są w zarządach klubów - liczę więc na sukces. Uważam, że takie spotkanie integrujące środowisko, skupiające jego uwagę na wspólnych celach , jest ważne dla przyszłości świnoujskiego żeglarstwa.

 

 

Andrzej Sokołowski (asokolowski1@o2.pl)

(Autor w latach 80-tych ub. wieku wicekomandor JKMW KOTWICA, w 2000 roku koordynator projektu uruchomienia przystani jachtowej w Basenie Północnym, pomysłodawca i prowadzący konkurs Kapitan Roku, wiceprezes ZOZŻ (2003-2007), założyciel i prezes Świnoujskiego Bractwa Żeglarskiego (2003-2008), autor wielu artykułów o tematyce żeglarskiej.)

 

 

zdjecie
KOMENTARZE
Analityk - Nie tylko
2018-06-14 21:45:06  |  IP: 178.238.245.*
Warto dodać, że nadal brakuje slipu a stacja paliw zniknęła w tym sezonie z basenu Północnego.
max - marina
2018-06-12 9:24:29  |  IP: 178.235.176.*
Problem głównie w tym, że o to co i jak w Basenie Północnym nigdy nie pytano żeglarzy. Wszelkie wystąpienia działaczy traktowano jako atak na władzę. Stąd właśnie wynikają problemy takie jak brak przepustu wody czy hektary niezagospodarowanych pastwisk. Problemem są oczywiście pieniądze. Zbudowanie bardzo głębokiej ścianki szczelnej nabrzeży wzdłuż ulicy Jachtowej, tak by zabezpieczyć podziemne garaże apartamentowców, kosztowało tyle kasy, że zabrakło na resztę. Tak to jest, gdy władza myśli tylko o deweloperach a zapomina o innych.
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

Konsultacje okulistyczne

Prof. dr hab. n. med.

Olgierd Palacz

Przyjmuje raz w miesiącu.

Rejestracja w Przychodni Lekarskiej

Tadeusz Czajka

Tel. 91 321 94 44

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

Gabinet stomatologiczny

Lek. stom. J. Burzyńska-Kowalska

  • kompleksowe leczenie stomatologiczno-protetyczne, wybielanie zębów, periodentologia, zabiegi z medycyny estetycznej

                Godziny przyjęć

od poniedziałku do czwartku godz. 12:00- 18:00

tel. 91 321 85 70, 604 081 631

Świnoujście, ul. Monte Cassino 2

    

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Świnoujście, ul. Sikorskiego 2 (obok apteki "Arnika")

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

WYSPIARZ niebieski