WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

17.06.2014 16:58

Bezpieczna szkoła i szpital z Polskim LNG

Ponad dwa tysiące uczniów ze 141 klas dziesięciu świnoujskich szkół dostało lekcję życia. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ratownicy medyczni z Fundacji Zawsze Bezpieczni przeszkolili ich z udzielania pierwszej pomocy w ramach programu „Bezpieczne Miasto”, realizowanego w Świnoujściu przez spółkę Polskie LNG. W ramach tego programu odbyły się także specjalistyczne warsztaty dla pielęgniarek ze Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. To jednak nie koniec. W ramach „Bezpiecznego Miasta” przeszkoleni zostaną także ratownicy medyczni, strażacy, mieszkańcy Świnoujścia i turyści odwiedzający kurort.

Celem bezprecedensowego w Polsce programu „Bezpieczne Miasto” jest podniesienie bezpieczeństwa w Świnoujściu, z którym Polskie LNG trwale związało się poprzez swoją inwestycję w terminal LNG. Współpracując z Fundacją Zawsze Bezpieczni, spółka podzieliła program na trzy moduły: „Bezpieczna szkoła”, „Kompetentne służby” i „Bezpieczna plaża”.

Bezpieczna szkoła

Zakończony właśnie moduł szkolny programu polegał na przeprowadzeniu w 141 klasach zajęć z udzielania pierwszej pomocy - łącznie dla 2238 uczniów w wieku od pięciu do 18 lat z dziesięciu świnoujskich szkół. Program lekcji opracowali na potrzeby projektu specjaliści z zakresu dydaktyki, psychologii oraz medycyny i ratownictwa medycznego. - Wszystko zaś odbywało się na zasadzie „oglądaj i ćwicz”, czyli każdy z uczestników zajęć ćwiczył poszczególne czynności na fantomach oddanych tylko do jego użytku. Łącznie wykorzystano 80 fantomów – mówi Krzysztof Patelak, prezes Fundacji Zawsze Bezpieczni. - Uczniowie trenowali m.in. prawidłowe wzywanie pomocy, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej, unieruchomienie ręki, tamowanie krwawienia i zabezpieczenie rany, uciskanie klatki piersiowej. Używali rzeczywistych materiałów opatrunkowych oraz uczyli się, jak poradzić sobie w sytuacji braku odpowiedniego wyposażenia.

Trudnym zadaniem, szczególnie dla młodszych dzieci, było wzywanie pomocy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego symulatora numeru alarmowego 112, możliwe było odgrywanie scenek zbliżonych do sytuacji życiowych. Dziecko rozmawiało w czasie rzeczywistym z operatorem i musiało podać jak najwięcej szczegółowych informacji. Wiesława Szczerska, wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu: - Takie zajęcia przełamują obawy dzieci, oswajają z bardzo stresującą sytuacją, uczą zachowania spokoju. To co zostało przećwiczone w praktyce, na pewno pozostanie im w pamięci. A to z kolei daje nadzieję, że w razie konieczności każdy uczeń będzie wiedział, jak się zachować i będzie reagował, kiedy ktoś znajdzie się w potrzebie. A mam wrażenie, że u podstaw zjawiska określanego jako znieczulica społeczna leży po części ignorancja. Ludzie zwyczajnie nie wiedzą, jak się zachować, jak mogą pomóc, dlatego nie reagują i pozostają bierni w sytuacji zagrożenia.

Podobnie podsumowuje warsztaty Alicja Miller, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego działającego przy ulicy Sąsiedzkiej: - Instruktorzy byli doskonale przygotowani. Umieli poprowadzić zajęcia tak, żeby wszystkie dzieci się zaangażowały. Poprowadzenie z każdym dzieckiem symulowanej rozmowy w warunkach bliskich rzeczywistym to prawdziwa rewelacja. Te dzieci z całą pewnością poradziłyby sobie, gdyby musiały wezwać pomoc.

We wszystkich szkołach uczestniczących w programie „Bezpieczne Miasto” zaplanowane są także Dni Pierwszej Pomocy. Podczas nich wybrane zostaną reprezentacje, które we wrześniu br. wezmą udział w Międzyszkolnych Zawodach Pierwszej Pomocy Polskiego LNG. Każda uczestnicząca w programie placówka edukacyjna została także wyposażona przez Polskie LNG w najnowocześniejszy dostępny sprzęt do ćwiczeń udzielania pierwszej pomocy oraz apteczki treningowe.

Bezpieczne służby

O ile w przypadku uczniów szkolenia z pierwszej pomocy dotyczyły podstaw, w przypadku średniego personelu medycznego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu, miały charakter wysoko specjalistyczny. Odbyły się cztery kursy certyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association), a oparte na najnowszych, międzynarodowych wytycznych dotyczących resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Wśród omawianych tematów znalazły się między innymi: przyrządowe i bezprzyrządowe udrożnienie dróg oddechowych, wentylacja, rozpoznawanie rytmów serca, defibrylacja automatyczna i manualna, elektrostymulacja, podstawowa i zaawansowana resuscytacja krążeniowo-oddechowa, farmakoterapia oraz inne zaawansowane algorytmy postępowania.

- Każde z zagadnień zostało przez wszystkich uczestników zajęć przećwiczone dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu dydaktycznego w postaci symulatorów pacjentów. Instruktorzy kładli również nacisk na elementy pracy zespołowej. Łącznie w kursach uczestniczyło 60 pielęgniarek, głównie z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego. Wszystkie panie zdały egzaminy końcowe i otrzymały certyfikaty potwierdzające nabyte kompetencje – dodaje Krzysztof Patelak.

 Kolejne profesjonalne zajęcia w ramach programu „Bezpieczne Miasto” a podnoszące umiejętność niesienia pomocy przez służby ratownicze przewidziane są dla ratowników medycznych i strażaków. Zaplanowano seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, odrębnie z podstaw pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych 60 strażaków ochotników z OSP.

Bezpieczna Plaża

Dopełnieniem programu „Bezpieczne Miasto” będzie realizacja trzeciego moduły zatytułowanego „Bezpieczna plaża”. - Zakłada on realizację podczas wakacji cyklicznych pokazów ratownictwa wodnego wraz z pokazami udzielania pierwszej pomocy mających na celu promocję bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Takie pokazy są dobrze znane plażowiczom w Świnoujściu, bowiem Polskie LNG od dłuższego czasu współpracuje z WOPR - mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.

Projekt „Bezpieczne Miasto” ruszył w marcu, a zakończy się w listopadzie br. Podjęcie działań edukacyjnych dotyczących zasad udzielania pierwszej pomocy w ramach modułów „Bezpieczna szkoła” i „Bezpieczna plaża” oraz szkoleń doskonalących kwalifikacje służb medycznych i mundurowych w ramach „Kompetentnych służb”, ma rzeczywiście podnieść bezpieczeństwo społeczności lokalnej i turystów odwiedzających Świnoujście.

- Budowa terminalu to ogromne przedsięwzięcie infrastrukturalne, które siłą rzeczy bardzo mocno ingeruje w życie społeczności lokalnej Świnoujścia. Dlatego stajemy się współodpowiedzialni za to, co dzieje się w mieście. To zupełnie nowy standard w podejściu inwestora do najbliższego otoczenia, który ma na celu pomoc zarówno doraźną, ale i wychowanie nowego pokolenia, świadomego potrzeby niesienia pomocy innym – dodaje Maciej Mazur.

 

Więcej informacjo o społecznym zaangażowaniu Spółki Polskie LNG znajdziesz na pierwszym w Polsce portalu edukacyjnym dotyczącym skroplonego gazu ziemnego: www.lng.edu.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

zdjeciezdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski