WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH
Projekt „Dialog Społeczny Polskiego LNG S.A.”

Prezes Rafał Wardziński (z mikrofonem)

01.10.2013 11:30

Projekt „Dialog Społeczny Polskiego LNG S.A.”

Rozmowa kluczem do dobrosąsiedzkich relacji

Przedstawiciele najważniejszych organizacji społecznych i pozarządowych, instytucji i urzędów, służb i placówek oświatowych z regionu spotkali się 30 września ze spółką Polskie LNG, budującą w Świnoujściu terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG). Druga sesja dialogowa miała na celu prezentację odpowiedzi Spółki na wszystkie zgłoszone przez partnerów społecznych oczekiwania oraz przedstawienie konkretnych zobowiązań oraz projektów, które - zgodnie z polityką społecznego zaangażowania – Spółka postara się wesprzeć.

Nie sposób nie zgodzić się z tezą, że budowa tak dużej inwestycji infrastrukturalnej, jaką jest terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, w istotny sposób oddziałuje na życie społeczności lokalnej. Wiąże się to z licznymi oczekiwaniami względem inwestora. Spółka Polskie LNG, jest tego w pełni świadoma i dlatego podjęła decyzję, by współpraca z wszystkimi zainteresowanymi stronami była prowadzona w sposób odpowiedzialny, rzetelny i usystematyzowany. Tym samym zdecydowano się na przyjęcie modelu współpracy, w którym najpierw inwestor poznaje oczekiwania interesariuszy, na wszystkie odpowiada i dopiero na tej podstawie podejmuje (w ścisłej współpracy z poszczególnymi podmiotami biorącymi udział w procesie) decyzje w zakresie ewentualnego zaangażowania i wsparcia. Taki model współpracy, dopiero zyskujący w Polsce popularność, nazywamy jest Dialogiem Społecznym.

- Dialog Społeczny Polskiego LNG to strategiczna inicjatywa pozwalająca Spółce w transparentny i efektywny sposób realizować zadania w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju poprzez dyskusję podczas spotkań ze społecznością lokalną - powiedział Rafał Wardziński Prezes Zarządu Polskie LNG S.A.

Aktywna współpraca z reprezentantami kluczowych podmiotów i grup społecznych związanych z budową terminalu rozpoczęła się w październiku 2012 r. Już w marcu 2013 r. odbyła się pierwsza Sesja Dialogowa, na której inwestor poznał wszystkie oczekiwania interesariuszy. Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury, filia nr 2 na Warszowie, zakończyła się druga Sesja Dialogowa, podczas której inwestor miał możliwość szczegółowo odnieść się do wszystkich zgłoszonych postulatów. Na tej podstawie zostaną podjęte, bądź będą kontynuowane poszczególne działania.

- Terminal LNG jest obecnie jednym z największych i najważniejszych projektów infrastrukturalnych w Polsce, a przede wszystkim inwestycją długookresową. Po wybudowaniu i oddaniu do eksploatacji, przez wiele lat będzie elementem Świnoujścia. Jako spółka rozumiemy, że podejmowane przez nas działania są ściśle związane z funkcjonowaniem otoczenia, dlatego za swój priorytet uznaliśmy budowanie dobrosąsiedzkich relacji oraz nawiązanie długofalowej współpracy z partnerami lokalnymi w Świnoujściu i województwie zachodniopomorskim - dodaje Rafał Wardziński.

Jakie oczekiwania zgłaszali partnerzy społeczni? Głównie dotyczące bezpieczeństwa (np. zamontowania monitoringu na drodze dojazdowej do terminalu, doposażenia miejskiego szpitala czy też zakupu paralizatorów elektrycznych dla policjantów ze Świnoujścia); spraw lokalnych (np. współpracy z Urzędem Miasta w zakresie dróg dojazdowych do fortów i latarni morskiej); ochrony środowiska (np. podjęcia współpracy ze Stacją Morską w Międzyzdrojach Uniwersytetu Szczecińskiego) i edukacji (np. w zakresie cyklicznego informowania społeczności lokalnej o technologii LNG).

Pięć kroków do wzajemnego zrozumienia

Projekt „Dialog Społeczny Polskiego LNG S.A.” rozpoczął się w październiku 2012 roku i składa się z 5 etapów. W ramach pierwszego przeprowadzona została weryfikacja dotychczasowego zaangażowania spółki w kwestie polityki lokalnej. Efektem była lista partnerów i tematów do dyskusji podczas spotkań. Kolejnym krokiem była pierwsza Sesja Dialogowa z lokalnymi i ogólnopolskimi partnerami Polskiego LNG, która odbyła się w Świnoujściu w dniu 13 marca 2013 r. Głównym jej celem było poznanie realnych potrzeb i oczekiwań społeczności wobec Spółki. Wzięło w niej udział około 70-ciu reprezentantów interesariuszy projektów, m.in. reprezentanci środowisk naukowych i akademickich, społeczności lokalnych, NGO, władz i regulatorów, mediów oraz partnerów biznesowych inwestycji. W trakcie prac zgłoszono łącznie 83 oczekiwania, w takich obszarach jak ochrona środowiska, bezpieczeństwo i edukacja oraz polityka lokalna.

Po zebraniu wszystkich pytań i postulatów Polskie LNG przystąpiło o ich szczegółowej analizy i opracowania odpowiedzi. Dzisiejsze spotkanie w Miejskim Domu Kultury na Warszowie w ramach drugiej Sesji Dialogowej to etap trzeci projektu, który ma na celu prezentację odpowiedzi Spółki na zgłoszone postulaty oraz przedstawienie konkretnych zobowiązań oraz projektów, zgodnych z oczekiwaniami interesariuszy oraz polityką społecznego zaangażowania Spółki. Ostatnimi etapami będą – realizacja podjętych zobowiązań oraz niezależny audyt pod kątem transparentności i efektywności procesu.

Otwarcie w relacjach ze społecznością

Otwarcie się Polskiego LNG na dialog ze społecznością lokalną spotkało się z bardzo dobrym odbiorem i cieszyło się dużym zainteresowaniem partnerów społecznych. Wyjście z inicjatywą współpracy i propozycją zwiększenia transparentności działań Spółki świadczy o jej dużej wrażliwości na potrzeby i oczekiwania jej sąsiadów.

- Dialog Społeczny nauczył nas kilku kluczowych rzeczy. Po pierwsze prowadzenia proaktywnej komunikacji na zasadach partnerskich. Po drugie dał nam możliwość uczenia się od partnerów społecznych, co pozwoliło nam udoskonalić strategię działań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, czego dowodem jest koncepcja powołania Funduszu Wspierania Inicjatyw Lokalnych, który jako wydzielona jednostka organizacyjna Spółki będzie dysponował budżetem celowym, przeznaczonym na wspieranie ważnych inicjatyw, służących rozwojowi społeczności lokalnej Warszowa i Świnoujścia. Zaangażowanie kluczowych interesariuszy w proces decyzyjny dotyczący finansowania projektów na rzecz rozwoju społeczności lokalnej Świnoujścia jest kolejnym milowym krokiem w budowaniu relacji Spółki z jej partnerami - dodaje Maciej Mazur.

***
Międzynarodowy standard

Dialog Społeczny Polskiego LNG” to projekt realizowany w oparciu o międzynarodowy standard z obszaru angażowania interesariuszy AA1000SES (AccountAbility 1000 Stakeholder Engagement Standard), dzięki któremu m.in.:

  • brane są pod uwagę stanowiska i oczekiwania wszystkich interesariuszy;

  • zostaje zapewniona niezależna, kompetentna weryfikacja procesu przeprowadzona przez niezależnego audytora;

  • partnerzy są informowani w rzetelny sposób o działaniach;

  • zasady tego procesu zostają włączone w praktykę działania spółki oraz w procesy decyzyjne i zarządcze;

  • publikowane są regularne sprawozdania z przebiegu tego procesu.


 

PLNG

zdjeciezdjeciezdjecie
Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski