WYSPIARZ niebieski
AKTUALNOŚCI NA WYSPACH

03.09.2013 7:35

Rodzicielstwo zastępcze

Bywają dzieci nieszczęśliwe, takie, które od narodzin nie zaznały miłości, troski, odpowiedzialnego wychowania i właściwej opieki. Niestety nie każdy rodzic biologiczny potrafi i chce obdarzyć tym co najlepsze swoje dziecko. Kiedy pojawia się potrzeba zapewnienia opieki opuszczonemu czy zaniedbywanemu dziecku, ratunkiem jest opieka zastępcza.

Bycie rodzicem zastępczym, to rola trudna i odpowiedzialna. Po pierwsze wymaga umiejętności pokochania obcego dziecka z całym jego emocjonalnym bagażem przeżyć, wyniesionym z rodziny biologicznej, po drugie – odpowiednich kompetencji wychowawczych, po trzecie – bycia tym „drugim” rodzicem, radzenia sobie z uczuciami dziecka do rodziców biologicznych i pracą z tymi ostatnimi. Współpraca z rodzicami biologicznymi dziecka wymaga dużej delikatności i obiektywizmu, ponieważ z jednej strony kontakt z nimi jest prawem dziecka, z drugiej – rodzic zastępczy ma obowiązek stać na straży dobra dziecka, a co z tym związane, chronić je również przed nieodpowiedzialnością i krzywdą ze strony rodziców biologicznych. Jednocześnie sprawowanie funkcji rodziców zastępczych to rola szlachetna i przynosząca wiele radości i zadowolenia. Radości płynącej z pomagania, z obserwowania postępów dziecka, z wzajemnego przywiązania.

Opiekunem zastępczym może być rodzina – rodzeństwo lub dziadkowie (rodzina spokrewniona), lub - pozostali krewni i osoby obce (rodzina niezawodowa). By zostać rodziną niezawodową należy uzyskać kwalifikację, poprzedzoną szkoleniem, organizowanym przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, którym w Mieście Świnoujście jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Pozostałe formy rodzinnej pieczy zastępczej to rodziny zawodowe: specjalistyczna (dla dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi), rodzinny dom dziecka (dla większej ilości dzieci) i pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego. Również te rodziny są zobowiązane uzyskać kwalifikacje do pełnienia funkcji rodzica zastępczego.

Specjalistyczna rodzina zastępcza zajmuje się dziećmi ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi (np. upośledzenie umysłowe, FAS). Osoby pełniące tę funkcję powinny posiadać, oprócz umiejętności niezbędnych wszystkim rodzicom zastępczym także sporą dozę akceptacji odmienności i umiejętność takiego kierowania dzieckiem, by dać mu poczucie, że może i powinno dążyć do osiągnięć dla niego możliwych, że nie jest gorsze, że ma takie same prawa do tego, czego pragnie.

Rodzinny dom dziecka jest miejscem, gdzie opiekę, miłość i wychowawczą troskę może znaleźć większa ilość dzieci, maksymalnie do ośmiorga. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci odbieranych z rodzin wielodzietnych. Zasadą jest bowiem nie rozdzielanie rodzeństw, by dzieci, które nie mogą pozostać pod opieką rodziców, nie pozbawiać dodatkowo oparcia w rodzeństwie, ponieważ często to właśnie rodzeństwo opiekuje się sobą nawzajem, gdy w rodzinnie biologicznej dzieci nie mogą liczyć na właściwą opiekę rodziców.

Zawodowa rodzina zastępcza pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego jest szczególnie ważna wtedy, gdy trzeba zapewnić dziecku opiekę natychmiast, po jego odebraniu rodzicom biologicznym. Pogotowie rodzinne to miejsce, w którym każde dziecko znajdzie spokój i wytchnienie, po trudnych czy traumatycznych przeżyciach. Jest to też czasowa forma opieki nad dzieckiem – do czasu znalezienia mu rodziny zastępczej, powrotu do rodziców biologicznych czy innych, postanowionych przez Sąd działań. Tym samym jest to rola jeszcze trudniejsza, bowiem, z jednej strony wymaga umiejętności rozładowania napięcia, smutku czy gniewu dziecka, które zostało odebrane rodzicom biologicznym, z drugiej – znalezienia takiego kompromisu pomiędzy ofiarowaniem dziecku poczucia bliskości, przynależności, bezpieczeństwa, by stworzyć mu dom, ale też przekazać, że choć jest to dom dobry i bezpieczny to jednak tymczasowy. Nie jest łatwym zadaniem dać dziecku, znajdującemu się w niepewnej sytuacji życiowej, wiarę w to, że może być lepiej.

Czy to rodziny spokrewnione, czy niezawodowe lub zawodowe, we wszystkich tych formach opieki zastępczej chodzi o dobro dziecka. Ponieważ bycie opiekunem zastępczym to rola, którą trudno udźwignąć samemu, każdy kto ja pełni może liczyć na kompleksowe wsparcie pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. Jest to pomoc finansowa, specjalistyczna: prawna, rodzinna i psychologiczna, odwiedziny w domu i bieżąca pomoc w rozwiązywaniu pojawiających się problemów, ułatwianie dostępu do informacji o dziecku czy innej pomocy specjalistycznej, pośredniczenie i pomoc w nawiązywaniu kontaktu z rodzicami biologicznymi dzieci. Pracownicy Działu Pieczy Zastępczej i Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu dokładają wszelkich starań, by przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej dzieci były tak szczęśliwe, jak tylko jest to możliwe.

 

Tytuł
Podpis
Treść
Komentarze są opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Więcej informacji
SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski