WYSPIARZ niebieski
Szlaki turystyczne

Bałtycki szlak rowerowy R-10

To jedynie 25-kilometrowy odcinek międzynarodowego szlaku rowerowego wokół Bałtyku łączący Świnoujście z nadmorskimi miejscowościami wyspy Wolin. Dalej prowadzi on wybrzeżem Bałtyku w kierunku wschodnim. Szlak R-10 przebiega u nas nieopodal morskiego brzegu, omijając ruchliwe szosy. Jego leśne odcinki poza obszarem zabudowanym mają niekiedy dość trudną nawierzchnię, co wymaga nieco lepszej kondycji fizycznej.

Szlak ma swój początek na połączeniu granicznym Świnoujście- Ahlbeck. Pierwszy odcinek trasy prowadzi ścieżką rowerową wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Po dojeździe do usytuowanej z prawej strony stacji Uznamskiej Kolejki Uzdrowiskowej (UBB) szlak skręca w ul. Moniuszki i dociera do świnoujskiej dzielnicy nadmorskiej. Tam jadąc wzdłuż promenady można obejrzeć szereg interesujących architektonicznie zabytkowych obiektów wypoczynkowo-uzdrowiskowych. Historycznie dzielnica ta zaczęła się rozwijać w XVIII w (statusu uzdrowiska nadano miastu w 1824 r.) na gruntach powstałych z cofającego się tam morza. Większość tutejszych pensjonatów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.

Trasa dociera do wschodniego skraju promenady. Prowadzi ulicą Uzdrowiskową wzdłuż morza i lasu, a w część XIX w. zaniedbanego parku zdrojowego, w otoczeniu którego przemierzymy następne dwa kilometry. Park to dzieło Petera Josepha Lenne, który rozpoczął realizacje projektu w 1827 r, ale przerwał go na skutek sporu finansowego z ówczesnymi władzami miasta. W efekcie część parku zarosła samosiejkami. W tym miejscu 12 marca 1944 r. rozegrał się dramat wojenny. Właśnie w parku na koczujący tam tłum niemieckich uchodźców z Pomorza posypały się bomby z „latających fortec” . Tu zginęła większość z 23 tys. ofiar tego nalotu.

W miejscu gdzie kończy się asfaltowa droga szlak rowerowy zjeżdża w prawo. Warto jednak pojechać nieco dalej do placu parkingowego na końcu szosy i dotrzeć plażą do zachodniego falochronu. Na jego końcu stoi bowiem “Stawa Młyny” , czyli popularny „wiatrak” będący symbolem Świnoujścia. To stojący na kamiennym falochronie znak nawigacyjny postawiony w latach 1873-74. Szlak osiąga tu wschodni kraniec wyspy Uznam, przy ujściu Świny do Zatoki Pomorskiej. Stamtąd podążamy leśną dróżką wzdłuż zapiaszczonego w tym rejonie brzegu cieśniny Świna. Docieramy do pierwszych, ceglanych bunkrów zachodniego kompleksu warownego. W jednym z nich mieści się restauracja „Konstelacja” , a w drugim pracownia znanego głównie z ikon malarza - Tadeusza Zielińskiego. Tuż za nimi po prawej stronie rozciąga się obszerny Fort Zachodni wznoszony od 1843 r, który przez ponad wiek bronił wejścia do portu działami kalibru 210 i 150 mm. Tu m.in. stacjonowała jednostka, która w 1939 r. brała udział w szturmie na Westerplatte. Obecnie mieszczą się tam bogate zbiory militarne, zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnętrznym dziedzińcu. Skręcamy asfaltową drogą na lewo i dojeżdżamy do krętego brukowanego traktu. Po prawej stronie widzimy zabytkową bramę do zachodniego kompleksu warownego, a my kierujemy się na lewo w stronę cieśniny z widokiem na latarnię, port i jego urządzenia. Dalej jedziemy brukiem ul. Jachtowej w stronę Fortu Anioła. To najefektowniejszy świnoujski fort. Budowany w latach 1855-58 pełnił rolę centrum łącznościowego, a przed II wojną światową mieściło się tu dowództwo obrony powietrznej miasta (wieżyczka na szczycie to podstawa dawnego radaru). Po wojnie sowieci urządzili tam punkt obserwacyjny Floty Bałtyckiej.

Zbliżając sie do centrum miasta mijamy jeszcze tzw. Basen Północny, pełniący obecnie rolę miejskiej mariny. Po prawej stronie widać restaurowany obecnie park zdrojowy ( jego południowo - wschodni kraniec). Po chwili skręcamy w lewo w stronę Świny obok XIX - wiecznego kompleksu dawnej stoczni miejskiej z charakterystyczną wieżą ciśnień. Docieramy do nabrzeża cieśniny. Nieco dalej mijamy zabytkowy budynek z wieżyczką zbudowany w połowie XIX w. To siedziba Kapitanatu Portu Świnoujście. Chwilę potem trasa dociera do przeprawy na wyspę Wolin (dzielnica Warszów) promami typu “Bielik”. Zanim jednak skorzystamy z przeprawy promowej warto zajrzeć do oddalonego o kilkaset metrów Muzeum Rybołówstwa Morskiego (budynek z 1809 r – dawny ratusz miejski).

Po przeprawie promem przez cieśninę Świna, zaraz za dworcem trasa odbija na wschód brukiem ulicy Barlickiego. To dawna szosa główna do Szczecina, obsadzona z obu stron kasztanowcami. Po minięciu osiedla Warszów trasa zakręca i przekracza szlabany przejazdu kolejowego, by ruszyć dalej betonową ulicą “Ku Morzu”

Na końcu długiej prostej tej ulicy o betonowej nawierzchni, szlak R-10 się rozgałęzia. Główna jego trasa skręca w las, w kierunku Międzyzdrojów. Jedziemy tam dobrze utwardzonym traktem leśnym, najpierw na skraju podmokłego lasu, potem przez pagórkowate sośniny. Ok. 1,5 km od tego skrętu docieramy do wydmowego wzgórza, na którym stoi najbardziej monumentalny pohitlerowski bunkier - słynny “Dzwon”. Wysoki na 20 m dalmierz artyleryjski kierował kiedyś ogniem dział baterii “Goeben”. Teraz z 10 -metrową dobudówką "Dzwon" zaadaptowany jest na przeciwpożarową wieżę obserwacyjną Nadleśnictwa Międzyzdroje.Stąd szlak prowadzi dalej na wschód, do Międzyzdrojów , cały czas w otoczeniu sosnowego lasu po niewielkich pagórkach.

Natomiast pięciokilometrowa odnoga szlaku prowadzi dalej „betonką” do zachodniego skrawka wyspy Wolin Tam możemy obejrzeć Fort Gerharda (Wschodni) z II połowy XIX w, który służył armii pruskiej blisko 100 lat, a później korzystała z niego armia polska i sowiecka. Opiekę nad tym obiektem sprawuje Towarzystwa Naukowego im. Karola Estreichera, które przywróciło fort do życia, po latach zapomnienia. Drugi wspaniały obiekt godny zwiedzenia to latarnia morska ( zbudowana w 1857 r. i mierząca 64,8 m – najwyższa nad Bałtykiem). W latarni są również do zwiedzenia ekspozycje morskie. Powracamy znów tą samą drogą i idąc jeszcze dalej na zachód betonową drogą docieramy do brzegu wyspy Wolin i wieńczącego go, liczącego 1,4 km falochronu zachodniego. To znakomite dzieło wieku XIX zbudowane w latach 1818-1823 z ociosanych głazów i betonu wżynające się w Zatokę Pomorską.

 

« Poprzednia  | 1  |  ...  |  4  | 5  | 6  |  Następna »
SKONTI
Wulkanizacja

                 OGŁOSZENIE BEZPŁATNE

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Świnoujściu z siedzibą ul. Dąbrowskiego 4 pokój 113 poszukuje OSÓB CHĘTNYCH DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI naszego Stowarzyszenia.

Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty w biurze Stowarzyszenia (czynne: wtorek w godz. 15.30 do 17.30 i czwartek w godz. 10.00 do 12.00) lub pod telefonem 91 321 27 65 albo e-mail spon.swinoujscie@wp.pl

 

SPRZEDAM FABRYCZNIE NOWY,

NIEUŻYWANY ELEKTRYCZNY WÓZEK

INWALIDZKI .CENA DO UZGODNIENIA!

TELEFON 609 663 806

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Świnoujście, ul. Boh. Września 6, wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Wynajmę w dobrej cenie lokale użytkowe w centrum miasta Świnoujście . Pierwsze piętro na wprost schodów w Pasażu Centrum od ul. Armii Krajowej. Powierzchnia jednego lokalu 28,6 m2, a drugiego 19,1 m2 z możliwością połączenia w jedno duże pomieszczenie ( pomiędzy lokalami jest wykonana ścianka działowa). Telefon 601 77 92 54

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski