WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

W drodze do siedliska wodniczki (Barbara Kankowska)

12.06.2009 15:27

Monitoring populacji ptaków Delty Świny

Obszar Delty Świny, czyli kilkanaście niezamieszkanych wysp, jest bardzo ważnym w skali Europy siedliskiem lęgowym cennych gatunków ptaków. Swoje lęgowiska mają tutaj m.in. czajki, krwawodzioby, rycyki, kszyki, kuliki wielkie, derkacze, wodniczki, żurawie, ohary czy błotniaki. Z bardziej pospolitych ptaków gniazda zakładają kaczki, gęsi gęgawy, łyski, wodniki, perkozy, łabędzie, skowronki, pliszki i wiele innych. Nie dziwi zatem fakt, że obszar Delty Świny jest ostoją ptaków o znaczeniu międzynarodowym oraz obszarem ochrony ptaków sieci Natura 2000.

Aby ocenić aktualny stan populacji, przynajmniej tych najcenniejszych gatunków ptaków, należy przeprowadzać ich regularny monitoring. Działalność taką od początku gospodarowania na Karsiborskiej Kępie (1993) prowadzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ostatnich latach, w ramach programu ochrony wodniczki (finansowanego przez unijny fundusz LIFE) i opracowywania planów zarządzania dla cennych wodniczki siedlisk oraz monitoringu Karsiborskiej Kępy dołączono obszar pobliskich Zajęczych Łęgów i kilku wysp na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.

Bieżący rok to sezon dość wzmożonych akcji monitoringowych, zwłaszcza w przypadku wodniczki, dla której nie dość że przeszukiwane są znane miejsca lęgowe to również poszukiwane są potencjalne nowe lęgowiska w Delcie Świny. Akcje monitoringowe rozplanowane są na przestrzeni całego okresu lęgowego, a więc od kwietnia do czerwca. Jak dotąd odnotowano co najmniej kilkanaście par lęgowych siewkowców czyli: czajek, krwawodziobów, rycyków, kulików i

kszyków. W przypadku najbardziej zagrożonej wymarciem populacji, czyli wodniczki, zlokalizowano około 10 śpiewających samców (dla wodniczki liczy się śpiewające samce). Z najcenniejszych gatunków zaobserwowano dodatkowo kilka par błotniaków i derkaczy. Do listy tej należy jeszcze dodać liczne pary bardziej pospolitych gatunków, których liczebność będzie podsumowana dopiero po zakończeniu tegorocznego monitoringu.

Jak każdy z licznych typów monitoringu przyrodniczego, także tegoroczne akcje monitoringowe wymagają pomocy ze strony wolontariuszy. Do współpracy zapraszane są przede wszystkim osoby z podstawowym doświadczeniem terenowym i oczywiście z wiedzą pozwalającą rozpoznać konkretne gatunki ptaków i określić ich zachowania lęgowe.

Wolontariusze wyposażeni w mapy, ołówki, lornetki i odbiorniki GPS wędrują wyznaczonymi transektami nanosząc na mapy zaobserwowane ptaki wykazujące cechy lęgowości (śpiew, tokowanie, obrona terytorium, zaniepokojenie w pobliżu gniazda, noszenie pokarmu lub budulca na gniazdo). Każdy z gatunków ma przyporządkowany odpowiedni skrót literowy, a różnorodne zachowania czy odnalezione gniazda mają swoje symbole mapowe.

Po zakończeniu monitoringu dane z map i GPS-ów przenoszone są na mapy zbiorcze obrazujące rozmieszczenie najważniejszych gatunków lub do zestawień tabelarycznych. Dane te są też porównywane z wcześniejszymi wynikami pozwalając na ocenę trendów w danej populacji, a w tym roku dodatkowo będą podstawą do opisu aktualnego stanu przyrody w opracowywanych właśnie planach zarządzania wspomnianych obszarów Delty Świny.

Udział w monitoringu ptaków lęgowych może być wyjątkową okazją do zobaczenia

tak unikatowych ptaków jak wodniczka i wejścia na siedliska lęgowe, gdzie nie ma szansy dostać się jako turysta. Wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszego zespołu i czujących się na siłach do prowadzenia obserwacji chętnie zapraszamy. W czerwcu planujemy jeszcze akcję liczenia wodniczki - weekend 27.-28. czerwca.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl