WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

26.02.2012 16:52

ZIMOWE ZGRUPOWANIE NURKÓW 8. FLOTYLLI OBRONY WYBRZEŻA

Każdego roku wykonują kilkadziesiąt akcji bojowych na terenie całego kraju, pod wodą spędzają dziesiątki godzin, często obcując z bardzo groźnymi znaleziskami. Operują zarówno w wodach morskich jak i śródlądowych. Zimą, gdy interwencji jest mniej, nurkowie minerzy i nurkowie inżynierii z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża spotykają się podczas trzy tygodniowego zgrupowania szkoleniowo-kondycyjnego na mazurskich jeziorach. Tegoroczne zgrupowanie zakończyło się w piątek, 24 lutego.

Nurkowie, aby być gotowym muszą sporo trenować i ćwiczyć w każdych warunkach i o każdej porze roku. Idealnym do treningów okresem jest okres zimowy – pozbawiony znacznej ilości zgłoszeń wymagających pilnej, podwodnej interwencji. W trakcie okresu zimowego nurkowie mają również jedyną szanse aby poćwiczyć, gdy tafle wody skuwa lód, a temperatura powietrza spada poniżej zera. Doskonałe warunki do zimowych treningów nurków znajdują się w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo – Kondycyjnym w Mrągowie, na Mazurach. Program zgrupowania był tak skonstruowany, aby każda chwila spędzona poza macierzystą jednostką została maksymalnie wykorzystana w celu podniesienia kwalifikacji i doskonalenia nawyków w sytuacji wystąpienia zagrożenia w wodzie.

Łącznie podczas trzytygodniowego zgrupowania nurkowie zrealizowali kilkadziesiąt nurkowań, spędzając w wodzie każdorazowo kilka godzin. Każdy dzień zajęć rozpoczynał się treningiem pływackim na basenie. Po pływaniu na powierzchni wodny, nurkowie realizowali zajęcia specjalistyczne. Przy użyciu pił, toporów oraz świdrów marynarze wykonywali w lodzie przeręble, a następnie doskonalili techniki nurkowania podlodowego. Podczas zgrupowania nurkowie dużo czasu poświęcali się na ćwiczenia związane z zachowaniem się w sytuacjach awaryjnych, jakie mogą spotkać nurka w trakcie pobytu pod wodą. W okresie zimowym potencjalnych zagrożeń dla nurka pod wodą jest bardzo dużo. Marynarze trenowali umiejętności ratowania nurka spod lodu, doskonalili umiejętność zachowania orientacji przestrzennej w warunkach zimowych w toni wodnej oraz szkolili się w technikach poszukiwania i ratowania nurka, z którym utracono kontakt.

W Marynarce Wojennej istnieją dwie Grupy Nurków –Minerów. Wchodzą one w skład 12. Dywizjonu Trałowców ( 8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu ) oraz 13. Dywizjonu Trałowców ( 3. Flotylla Okrętów w Gdyni ). Poza tym, w strukturach etatowych 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz 43. Batalionu Saperów z Rozewia znajdują się specjaliści od prac podwodnych – nurkowie inżynierii. Są oni zawsze gotowi interweniować gdy wystąpi zagrożenie pod wodą.

kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI

foto: GNM 12.DTR


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl