WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

03.11.2011 9:15

Ściany pierwszego zbiornika LNG już stoją

2 listopada br. zakończyło się betonowanie ścian pierwszego z dwóch zbiorników na skroplony gaz w przyszłym terminalu LNG w Świnoujściu. W ciągu zaledwie miesiąca powstał ogromny betonowy cylinder o niebagatelnej wysokości 15 pięter. Już wkrótce ekipy budowlane ruszą do pracy przy betonowaniu ścian drugiego zbiornika, które powstaną jeszcze w tym roku.

Nieprzerwanie w dzień i w nocy, 430 specjalistów, przez cały październik, pracowało przy zbrojeniu i betonowaniu 40-stometrowej ściany o kształcie ogromnego walca. Dzięki użyciu tej technologii, doświadczeniu pracowników i wyjątkowo sprzyjającym warunkom atmosferycznym, ten etap budowy terminalu LNG przebiegł w rekordowo szybkim tempie.
- Dziś z przyjemnością mogę poinformować, że ściana pierwszego zbiornika już stoi – zaznacza Zbigniew Rapciak, prezes Zarządu Polskie LNG S. A. - Ale to jeszcze nie koniec, przed nami kolejny wyczerpujący maraton, który zakończymy jeszcze w tym roku – mówi prezes Z. Rapciak o rozpoczynanym wkrótce betonowaniu ścian drugiego zbiornika.

Betonowanie ciągłe wymaga 24-godzinnego cyklu pracy 7 dni w tygodniu, którą wykonują na zmianę 2 ekipy składające się z ok. 200 pracowników wraz z nadzorem. Taki system wymaga specjalnie zabezpieczonego miejsca pracy, jak i stworzenia odpowiednich warunków do jej realizacji. I nie chodzi jedynie o surowe wymogi BHP, które bezwzględnie są przestrzegane na budowie terminalu LNG, w trosce o pracujących w tak trudnych warunkach ludzi. Uczestniczącym przy betonowaniu pracownikom, na terenie budowanego zbiornika, stworzono wszelkie niezbędne warunki do funkcjonowania na takiej wysokości: do odpoczynku, odświeżenia się, zapewniono im ciepłe napoje, jedzenie, które przez cały czas dowożono pod samą budowę.

Wkrótce także ruszy proces betonowania ścian drugiego zbiornika. Będzie on przebiegał niemalże identycznie, jak w przypadku pierwszego. Z uwagi na zbliżające się mrozy, dodatkowo na szalunkach okalających drugi zbiornik pojawi się jedynie instalacja podtrzymująca dodatnią temperaturę betonu, co ma zapobiegać jego zamarzaniu.

Do wznoszenia ścian obu zbiorników w Świnoujściu wykorzystuje się tzw. slip forming. Terminem tym określa się metodę betonowania ciągłego za pomocą szalunku ślizgowego. Każdego dnia, o ile sprzyjać będą warunki atmosferyczne, ściana przyszłego zbiornika na LNG może „rosnąć” nawet o ponad 2 metry, zużywając przy tym zawartość 3-4 betonowozów na godzinę. Łącznie, ilość materiału do budowy ścian obu zbiorników wyniesie 20 tys. m3.

Justyna Bracha-Rutkowska

rzecznik prasowy LNG. SA


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl