WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.05.2024 8:35

Nigdy nic nie idzie prostą drogą – czyli spotkanie z Tanyą Valko

(Międzyzdroje) 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Tanyą Valko pisarką, arabistką i tłumaczką. Tanya Valko była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie przez prawie 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po latach spędzonych na obczyźnie w 2018 r. pozostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski.

W czasie spotkania nie zabrakło przypomnienia, że było to jedno z kolejnych spotkań Tanyi Valko w naszej bibliotece, ponieważ gościła ona u nas już kilkakrotnie. Autorka do Międzyzdrojów przyjeżdża wraz z mężem od kilkudziesięciu lat.
Z mężem Igorem pracowali w polskich placówkach dyplomatycznych w krajach arabskich.  Jest prekursorką literatury orientalnej, zawsze chciała być pisarką, studiowała slawistykę. Jej pierwsze powieści to „Arabska żona”, „Arabska córka” czy „Arabska krew”. Opisuje w nich sytuację kobiet, trudne relacje rodzinne i sytuację polityczną w tym regionie. Na podstawie książek „Arabska krucjata”, „Arabski syn” czy „Arabski mąż” możemy dowiedzieć się o ludzkich namiętnościach, ale także o funkcjonowaniu tzw. Państwa Islamskiego. Kolejne książki to „Arabski książę” i „Arabska wendeta” pisane w trakcie pandemii koronawirusa. Poruszany w nich temat to m.in. zbrodnie honorowe, skomplikowana sytuacja i przemoc na terenach Izraela i Palestyny. Prowokacyjnym tytułem jest „Arabska kochanka”, gdzie możemy dowiedzieć się o systemie opieki zdrowotnej w Arabii Saudyjskiej w okresie koronawirusa. Zaś „Arabska zdrajczyni” to kolejna część sagi z wydarzeniami polityczno-społecznymi, które na bieżąco dzieją się na terenie Bliskiego Wschodu. Najnowsza powieść Tanyi Valko to „Arabskie łzy”. Autorka uważa, że napisało ją samo życie. Wplecione są tutaj tragiczne wydarzenia zapoczątkowane 7 października 2023 r. po ataku Hamasu na osiedla Izraelu. Okrucieństwo, nienawiść i apodyktyczne postępowanie to motywy przewodnie tej części orientalnej sagi. W czasie spotkania Tanya wyjawiła przybyłym słuchaczom, że w przyszłym roku arabska saga będzie miała swój koniec i finał. Jednak pomysłów na nowe inspiracje pisarskie autorce nie zabraknie.
Moderatorem spotkania był Igor Kaczmarczyk, orientalista, dyplomata i tłumacz będący również autorem powieści m.in. „Islamskie fatum” czy „We władzy szejka”. W jednej z nich pierwowzorem i inspiracją był kolega Pana Igora. W powieściach tych możemy znaleźć miłość między ludźmi z różnych kultur oraz epopeję z miłością w tle rozciągającą się na przestrzeni wielu lat.  
Zarówno Tanya Valko jak i Igor Kaczmarczyk znają doskonale meandry i labirynty życia w krajach Orientu i Bliskiego wschodu. Przyglądają się tamtejszemu życiu bardzo skrupulatnie i śledzą na bieżąco media światowe przekazujące informacje z tego regionu świata.
Nie zabrakło pytań ze strony przybyłych gości na tematy związane z pisarstwem i tematyką bliskowschodnią. Na zakończenie można było zakupić książki autorów oraz otrzymać dedykację. Miłą niespodzianką dla Pani Tanyi okazał się portret, który wykonała lokalna artystka Krystyna Marzec, do której kierujemy serdeczne podziękowania oraz album z drugiej edycji pt. „Międzyzdrojskie Inspiracje”.
Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek 2024 i zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, które są dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Starszy bibliotekarz Szymon Głod
 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl