WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

21.04.2024 6:00

Szpitalna przyszłość na wyspach

Perspektywa rozwoju świnoujskiego szpitala była tematem ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Miasta Świnoujście minionej kadencji. W trakcie obradowania, w środę 17 kwietnia przedstawiona została koncepcja architektoniczno-budowlana planowanej do wybudowania nowej części Szpitala Miejskiego w Świnoujściu. Wstępnie przewidywany koszt budowy wraz z adaptacją części pomieszczeń w starym szpitalu obliczono na ok. 155 mln złotych., a czas realizacji 3-5 lat. Pełniąca obowiązki prezesa szpitalnej spółki doktor Renata Waszczuk widzi pilną konieczność rozbudowy zbyt ciasnego już szpitala. Czy Miasta będzie jednak stać na taki wydatek? To pokaże najbliższy czas.

 

Koncepcję architektoniczno-budowlaną rozbudowy szpitala prezentowała Dorota Konkolewska, od 9 kwietnia br. prokurent świnoujskiego szpitala (wspomagana przez projektantów z Grupy Domino). Nowy 4-piętrowy pawilon szpitalny o kubaturze ok. 40 tys m3 (stary szpital ma kubaturę niespełna 20 tys m3) miałby powstać jako prawe skrzydło obecnego szpitala od strony ul. Mieszka I . Rozbudowę przewidziano w miejscu dzisiejszego laboratorium i garaży. Nowe skrzydło byłoby połączone łącznikiem w przyziemiu ze starą częścią szpitala. Zostanie utrzymana komunikacja przejazdowa pomiędzy ul. Mieszka I i Jana z Kolna (m.in. poprzez nowy budynek)

Jak mówiła D. Konkolewska przewidziano 3 fazy rozbudowy. W pierwszej nastąpi wyburzenie laboratorium. W 2 fazie budowa Izby przyjęć i diagnostyki obrazowej. A w 3 powstanie pozostałej części budynki ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Izba przyjęć będzie przeniesiona do nowej części. W starej części szpitala ma powstać 6 małych mieszkań na potrzeby lekarzy.

I tak w przyziemiu nowego pawilonu szpitalnego będzie się mieścić rejestracja, izba przyjęć, pracownia diagnostyki obrazowej, SOR, kryty podjazd karetek i garaż dla 3 ambulansów. Na parterze mieścić się będzie wakcynologia, gastroenterologia , Podstawowa Opieka Zdrowotna, pomieszczenia magazynowe, laboratorium i Centrum Krwiodawstwa. Na pierwszym piętrze mają być usytuowane przeniesione i nowe gabinety lekarskie oraz apteka szpitalna. Wśród gabinetów przewidziano:dermatologiczny, endokrynologiczny, ginekologiczny, mammografii, chirurgii zabiegowej, chirurgii onkologicznej, ortopedyczny, chirurgii dziecięcej, okulistyczny, diabetologiczny, alergologiczny. Na drugim piętrze zaplanowano bazę zabiegową - Oddział Rehabilitacyjny. Na piętrze trzecim Oddział Urazowo-Ortopedyczny i archiwum, a na czwartym wentylatorownia, prosektorium i część szatniowa personelu. Na dachu mają być zainstalowane urządzenia powalające na pozyskanie dodatkowej energii.

Wybudowanie nowego skrzydła szpitalnego spowoduje zmiany w starej części szpitala. W przyziemu zaplanowano tam pomieszczenia techniczne i magazynowe, Stację Dializ oraz część mieszkalną personelu (od strony ul. Jana z Kolna. Na parterze będzie : OIOM , sale operacyjne, Oddział Chirurgii Ogólnej i administracja (od ul.Jana z Kolna), a na pierwszym piętrze Oddział Ginekologiczny oraz Oddział Ginekologiczno-Położniczy i zabiegowy oraz tak jak powyżej administracja. I na drugim piętrze Oddział Pediatryczny, Oddział Chorób Wewnętrznych, świetlica i tak jak powyżej administracja.

Jak ustalono na komisji prócz prezentowanej koncepcji (z możliwością dokonanie zmian) musi jeszcze powstać Projekt Funkcjonalno-Użytkowy (PFU). Jak zaznaczała D. Konkolewska na dokonanie rozbudowy musi być także pozytywna opinia Systemu Jowisz porządkującego inwestycje w ochronie zdrowia (chodzi o racjonalne i efektywne wydatkowanie środków publicznych).

W trakcie obrad komisji padło sporo pytań z których część pozostała bez odpowiedzi z uwagi na fakt iż to koncepcja nie do końca uszczegółowiona. Zabrakło więc danych o liczbie niezbędnego personelu (padła obietnica o dostarczeniu tego typu informacji), czy kosztach eksploatacji po realizacji. Na pytanie o lądowisko na dachu nowego obiektu projektantka w odpowiedzi poinformowała, że niezbędne byłoby dobudowanie jeszcze jednego niezagospodarowanego piętra budynku (takie są przepisy) i konieczne są szczegółowe wyliczenia. Z lądowiskiem byłby jednak problem z uwagi na pobliską zabudowę, linie energetyczne i plany budowy nieopodal kolejnego budynku.

 

Wn


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl