WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

foto K

16.04.2024 7:29

Realna groźba zamknięcia Latarni Morskiej w Świnoujściu

Pomimo licznych deklaracji polityków dawnej opozycji, a obecnie rządzących nadal zamknięta jest ul. Ku Morzu i niedostępne są dla turystów topowe świnoujskie zabytki - Latarnia Morska i Fort Gerharda. Miało się zmienić na lepsze, a niestety wygląda na to , że były to deklaracje bez pokrycia. A przecież wystarczy uruchomić linię autobusową od Barlickiego do tamtejszych zabytków (bez żadnego przystanku po drodze) przy wykorzystaniu policjantów dzisiaj pilnujących zakazu wstępu w okolice terminalu. Jeden z nich mógłby przecież jeździć sobie takim autobusem pilnując pasażerów (jeśli faktycznie w ogóle trzeba). Poniżej publikujemy zamieszczony na fb dramatyczny tekst od ludzi zajmujących się latarnią.

 

"Szanowni Państwo, Kochani

odpowiadając na setki Waszych pytań o tegoroczny 2 maja- Dzień Flagi RP- pragniemy poinformować, że w tym roku flaga - pierwszy raz od 10 lat najprawdopodobniej nie załopocze na Latarnia Morska w Świnoujściu.

W geście solidarności nie wywiesimy także flagi na Latarnia Morska w Niechorzu - nasze stowarzyszenie, które przez ponad 20 ostatnich lat opiekuje się w/w latarniami jest bliskie podjęcia decyzji o zamknięciu Latarnia Morska w Świnoujściu dla ruchu turystycznego.

Powód? Wbrew obietnicom i deklaracjom polityków i Operator Gazociagow Przesylowych Gaz System S A nie przygotowano żadnej pomocy i od 30 września 2023 roku funkcjonujemy bez jakiejkolwiek pomocy/ od 13 kwietnia nie ma dostępu do nas droga lądową. Transport morski nie zapewnia pokrycia kosztów utrzymania.

Dziś odbyła się także video-konferencja, którą zorganizował Pan Wojewoda Zachodniopomorski , a w której Gaz- System reprezentowała vice-prezes @Adam Bryszewski - wnioski są dla nas bardzo smutne. Przedstawiciele tej spółki, które sprowadziła na Świnoujście i prawobrzeże obecny stan uważają, że funkcjonujące komercyjnie rejsy / bilety normalny 78 zł/ zabezpieczają interes "komercyjnych" podmiotów ( tak nazwano naszą latarnię). Kto chce, ten wykupi bilet i "sobie" dopłynie. Przy takiej retoryce i doradcach z których porad korzysta jak widać zarządu spółki szanse na uzyskanie porozumienia są minimalne, a prognozy na przyszłość pesymistyczne.

Ktoś pisał, że "dobra zmiana" pomoże. Pomogła- za chwilę latarnia nie będzie dostępna dla ruchu turystycznego.

Dziękujemy Janusz Żmurkiewicz Paweł Sujka za dzisiejsze starania na rzecz interesu naszej Królowej i prawobrzeża.

Latarnia Morska w Świnoujściu"

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl