WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

25.12.2008 14:02

W starym stylu czy nowoczesne?

Powołana niedawno przez prezydenta Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna m.in. zastanawiała się jak powinien wyglądać tzw. pałacyk na wodzie, znajdujący się w projekcie zagospodarowania przestrzennego, na przedłużeniu ul. Prusa, czyli za tzw. „Słodkim Centrum”. Do Urzędu Miasta trafiła już koncepcja budowy takiego obiektu, złożona przez potencjalnego inwestora.

- Jest to odcinek mola prowadzący do tzw. pałacu na wodzie. Komisja zastanawiała się nad formą architektoniczną pałacu na wodzie, bo w tym przypadku to nie Miasto będzie wydawało warunki zabudowy, to będzie szło innym trybem. Przedstawiono nam próbę odtworzenia tego, co w Świnoujściu było przed wojną. Natomiast Komisja uznała, że powinno się iść w kierunku nowoczesności –mówi Joanna Smalc, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa, jednocześnie członek Komisji.

Efektem pracy Komisji nad przedstawionymi kilkoma różnymi wariantami przyszłej budowli nie było wybranie tego jednego, który byłby realizowany. Wskazała jedynie kierunek, w którym inwestor powinien dążyć w dalszym projektowaniu przedsięwzięcia. Ciekawe, czy to tylko pomysł, który jak wiele z czasem przeminie, czy naprawdę znalazł się inwestor, który zechce go zrealizować.

Obok na zdjęciach prezentujemy obie koncepcje pałacyku na wodzie z zaznaczoną w miniaturce jego przedwojenną wersją jaka przed laty istniała w Świnoujściu.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl