WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Foto Chris Lee

08.05.2022 9:34

Nowojorska orkiestra na wyspie Uznam

Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej w ramach jedynej w swoim rodzaju rezydencji w Europie w dniach 20–24 maja zawita na niemiecko-polską wyspę Uznam.

 

Amerykańska orkiestra (na zdjęciu) jest ponownie w zagranicznej trasie koncertowej, po raz pierwszy od 2019 roku. Na gości czeka sześć koncertów w Peenemünde i w innych miejscowościach polsko-niemieckiej wyspy Uznam. Czterema koncertami w Peenemünde pokieruje główny dyrygent Jaap van Zweden. Udział wezmą światowe gwiazdy Anne-Sophie Mutter, Jan Lisiecki i Thomas Hampson (wszyscy na zdjęciach). Bilety są jeszcze dostępne.

Uznam, 5 maja 2022 r. Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej , której będzie przewodził główny dyrygent Jaap van Zweden ,w dniach 20–24 maja 2022 zamieni wyspę Uznam w wyspę wolności. Z okazji jubileuszu 80-lecia podpisania Deklaracji Narodów Zjednoczonych, jubileuszu 180-lecia Filharmonii Nowojorskiej i świętowania 20 lat koncertów Uznamskiego Festiwalu Muzyki w Peenemünde kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie zaprasza na kulminację na wyspie Uznam, którą pokojowo współdzielą Polacy i Niemcy.

Podczas czterech koncertów w Peenemünde przesycone duchem wolności, pokoju i różnorodności dźwięki orkiestry Filharmonii Nowojorskiej rozbrzmią w historycznej elektrowni na terenie byłego Wojskowego Instytutu Badawczego w Peenemünde. Jako soliści wystąpią przed słuchaczami światowe gwiazdy muzyki klasycznej: skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, amerykański baryton Thomas Hampson i polsko-kanadyjski pianista Jan Lisiecki. Ten 27-letni kanadyjski pianista o polskich korzeniach zwraca uwagę na duże znaczenie koncertów w tym historycznym miejscu. Zagra V koncert fortepianowy Beethovena, który jest dla niego symbolem „triumfu człowieczeństwa” w mrocznych czasach. Zagranie w Peenemünde, w miejscu historycznie raczej mrocznym, wiąże się dla niego z „głębokimi emocjami”. Niezwykłą rezydencję orkiestry uzupełnią koncerty kameralne w Seebad Heringsdorf i Wolgast w niemieckiej części wyspy Uznam.

Pomysł rezydencji został zaczerpnięty z idei Kurta Masura, głównego dyrygenta Filharmonii Nowojorskiej w latach 1991 do 2002 i dyrektora kulturalnego Thomasa Hummela. Łączące oba kraje koncerty Uznamskiego Festiwalu Muzyki w Peenemünde, które gościły już takie wybitne polskie osobowości muzyczne jak dyrygenci Krzysztof Penderecki lub Michał Nesterowicz, ale też Sinfonia Varsovia i wiele innych znanych polskich zespołów, mają teraz dać transatlantycki znak pokoju. Koncerty te regularnie przypominają o niezliczonych ofiarach oraz robotnikach przymusowych z Europy Wschodniej, wśród których był także ukraiński ocalały z Holokaustu Boris Romantschenko, zmarły kilka tygodni temu na skutek rosyjskich ataków rakietowych. Program łączy trzy regiony tego świata – Europę Środkową, Europę Wschodnią i USA – a muzycznie wyróżnia się niezwykle emocjonalną panoramą transatlantyckiej historii, cechującą się tęsknotą ludzi za pokojem, wolnością i równouprawnieniem.

 

Tekst: Alexander Datz

 

Foto:w kolejności :Chris Lee, Bastian Achard, Jivang Chen, Stefano Galuzzi


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl