WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

dre hab. Norbert Wolnomiejski

08.10.2021 19:08

Obchody jubileuszu 70 – lecia świnoujskiej stacji MIR

Po niedawnym 100-leciu Morskich Badań Rybackich i Oceanograficznych jakie obchodzono w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni nadszedł czas uroczystości jubileuszowych z okazji 70-lecia istnienia Stacji Badawczej Morskiego Instytutu Rybackiego w Świnoujściu. Świętowano to 7 października w salach hotelu Hampton by Hilton w Świnoujściu. Uroczystość prowadziła dr Agnieszka Szkudlarek-Pawełczyk.

 

Na początku tego jubileuszowego spotkania z udziałem zaproszonych gości oraz licznych byłych i obecnych pracowników dawnego świnoujskiego Oddziału MIR i obecnej Stacji Badawczej w Świnoujściu prezentację z okazji 100 lecia MIR wygłosił dr Piotr Margoński dyrektor MIR-PIB w Gdyni. Po zakończeniu wystąpienia dyrektor wręczył Helenie Porębskiej, żonie niedawno zmarłego długoletniego pracownika MIR dr Jerzego Porębskiego przyznany mu przez Ministra Rolnictwa medal Zasłużony dla Rolnictwa.

Kolejnym punktem programu była prezentacja poświęconej świnoujskiej placówce naukowej MIR monografii zatytułowanej „Stacja Badawcza Morskiego Instytutu Rybackiego w Świnoujściu: 70 lat więzi nauki z praktyką rybacką” autorstwa dr hab. Norberta Wolnomiejskiego, przez lata związanego pracą naukowo-badawczą ze świnoujskim MIR-em. Z wydawnictwa i wystąpienia wśród wielu informacji można było się choćby dowiedzieć o zasadniczej roli naukowca Jerzego Porębskiego w badaniach chito planktonu. Obecnie w Stacji Badawczej pracuje czterech naukowców. Jak zaznaczył dr. hab.Norbert Wolnomiejski podczas pracy w świnoujskiej placówce tytuły doktora uzyskało 9. naukowców, a 4. osoby się habilitowały. Efektem naukowej pracy Oddziału i Stacji było 800 raportów ,ekspertyz i publikacji dotyczących naszych wód, a drugie tyle z obszarów dalekomorskich.

Następnym interesującym wystąpieniem była prezentacja pt. „Zalew Szczeciński – akwen niezwykły”, którą przedstawił dr Adam Woźniczka,dawniej pracownik świnoujskiej placówki, a od pewnego czasu naukowiec z gdyńskiego MIR-u. A. Woźniczka mówił głównie o tym co pod wodą Zalewu Szczecińskiego informując o pływach, występującej florze i faunie oraz niektórych gatunkach (w tym także tych ekspansywnych jakie pojawiły się w naszych wodach np.krabach). Zwrócił uwagę na rozszerzające się występowanie małża raciczniczki zmiennej, dzięki której następuje filtracja wód zalewu oraz kolejnej odmiany raciczniczki jaka się pojawiła u nas od niedawna. Wspomniał też o małżu, który od 2. lat pojawił się w większej liczbie u nas, a jego muszle robią furorę pośród zbieraczy na świnoujskich plażach to właśnie Rangia cuneata. Doktor Woźniczka poświęcił też słów kilka pogłębianiu toru wodnego i usypywaniu dwóch wysp na Zalewie Szczecińskiem budowanych z urobku z pogłębiania. Jego zdaniem to jednak nie wyspy a powstały raczej atole w kształcie obwarzanków.

Później miały miejsce wystąpienia gości, koncert szantowy Duetu Lirycznego ABC z repertuarem piosenek autorstwa Jurka Porębskiego oraz na zakończenie przyjęcie koktajlowe.

Foto: R. Ignaciuk i K. Nowak


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl