WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Przepis na wyrzucanie publicznych pieniędzy

15.09.2021 6:19

Przepis na wyrzucanie publicznych pieniędzy

4. koncepcje, a sala nadal jak za króla Ćwieczka

Powszechna opinia o Sali Teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu od wielu lat jest niezmiennie krytyczna. To sala przestarzała choćby pod względem zarówno wyposażenia jak i funkcjonalności, bez klimatyzacji i ze zbyt małą liczbą niewygodnych miejsc. Od lat też świnoujskie władze zapowiadają tam przeprowadzenie remontu, co mieści się jedynie w kategorii „obiecanki – cacanki”. Jedynym zaś „efektem” są etapy koncepcyjne sali i części budynku. O poniesione wydatki na tę jedynie „papierologię” w swojej interpelacji zapytała prezydenta radna Joanna Agatowska. Okazuje się, że wydano blisko 250 tys zł ...i obecnie to zadanie nie mieści się w wieloletnim planie. Ot taki znakomity przykład „gospodarności inaczej”, czyli jak się nie powinno wyrzucać pieniędzy podatnika w błoto.

 

Radna J.. Agatowska pytała w interpelacji czy Miasto lub MDK wykonał w ostatnich latach koncepcje modernizacji Sali Teatralnej MDK oraz budynku MDK i jaki był koszt wykonania poszczególnych z nich. Prosiła także o informację czy i kiedy Miasto zamierza przystąpić do modernizacji wspomnianej sali i budowy windy, dzięki której budynek MDK będzie dostępny przede wszystkim seniorom i osobom niepełnosprawnym.

Odpowiedzi udzieliła radnej zastępca prezydenta Barbara Michalska. Wynika z niej, że w latach 2016 – 2020 wykonano 4. dokumentacje projektowe, opracowania i koncepcje . Trzy sfinansowane przez Miasto, a jedna przez MDK, których koszt łączny opiewał na kwotę 247.678,14 zł. I tak w 2016 r wykonano dokumentację projektową remontu i modernizacji budynku – Sali Widowiskowo-Sportowej MDK za kwotę 41.776,14 zł. W 2019 r wykonano opracowanie wielobranzowego projektu budowlanego i wykonawczego przebudowy i modernizacji Sali Widowiskowo-Sportowej MDK w oparciu o opracowanie z 2015 r. za kwotę 109.470,00 zł. Tego samego roku (2019) opracowano wielobranżowy projekt budowlany i wykonawczy przebudowy łącznika z budynku MDK do Sali Widowiskowo-Sportowej MDK za 39.360,00 zł. I na koniec w 2020 r wykonano za 57.072,00 zł koncepcję przebudowy Sali Widowiskowo-Sportowej MDK oraz przebudowy łącznika MDK.

B. Michalska poinformowała jednocześnie , że ….” w Wieloletnim Planie Finansowym Gminy nie jest ujęte obecnie zadanie dotyczące przebudowy Sali Teatralnej i łącznika MDK”.

I to się ma nazywać planowa gospodarka Miasta Gminy Świnoujście, zgodna ze wszelkimi opracowaniami zaspokajającymi priorytetowe potrzeby mieszkańców.? Ma to być jednocześnie takie gospodarskie podejście do wydatkowania publicznych pieniędzy.? I pomyśleć, że prezydent Janusz Żmurkiewicz ma się za świetnego gospodarza miasta Świnoujście.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl