WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.09.2021 8:08

Środki na dodatkowe zajęcia edukacyjne

Samorząd województwa wesprze organizację dodatkowych lekcji i zajęć edukacyjnych. Dzieci i młodzież skorzysta m.in. z pomocy psychologicznej czy zajęć wyrównawczych. Takie możliwości będą w Białogardzie i Świnoujściu. W najbliższym czasie podobne działania maja być prowadzone również w Białym Borze.

 

Pomoc psychologiczna, wsparcie pedagogiczne, terapia, lekcje wyrównawcze – to propozycje dodatkowych popołudniowych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z powiatu białogardzkiego. Karlińskie stowarzyszenie „Stonoga” zamierza zrealizować je w drugiej połowie września w ramach projektu „Terapia po godzinach” na terenie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Białogardzie. Wszystko po to, by dzieci i młodzież zyskała większą pewność siebie, podniosła swoją samoocenę oraz uzupełniła braki wiedzy wynikające z tempa nauki, indywidualnych uzdolnień czy trudności. Urząd Marszałkowski wesprze zadanie kwotą 10 tys. zł.

Szkoły to placówki szczególnie dotknięte przez pandemię koronawirusa. Nowa forma organizacji zajęć lekcyjnych była bardzo trudna, niekiedy mocno niedostosowana do możliwości i potrzeb uczniów. To spowodowało braki w przyswajaniu wiedzy i zrodziło kłopoty natury psychologiczno-pedagogicznej. Działania zaoferowane przez stowarzyszenie „Stonoga” z Karlina zdecydowaliśmy się dofinansować, bo to ciekawy projekt, niezwykle potrzebny, o szlachetnym celu – mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Na dodatkowe zajęcia edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022 mogą liczyć także uczniowie Technikum dla Młodzieży przy Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu. W tym przypadku chodzi o dodatkowe godziny polskiego dla uczniów niebędących obywatelami polskimi, których znajomość języka nie pozwala na swobodne korzystanie z nauki. Samorząd województwa wykorzystując zapisy ustawy Prawo oświatowe wyraził zgodę na zwiększenie liczby godzin języka polskiego w tygodniu w sumie dla 4 osób. Jeden uczeń przyjechał z Gruzji, trzech z Ukrainy.

Te drobne z pozoru działania ułatwiają osobom spoza Polski dobry start na terenie naszego kraju. Biorąc pod uwagę demografię i zapotrzebowanie ze strony rynku pracy – samorząd województwa musi tworzyć sprzyjające warunki dla wszystkich, którzy chcą związać swoją przyszłość z regionem – zaznacza Stanisław Wziątek.

Podobne działania związane z nauką języka polskiego planowane są także w I Liceum Ogólnokształcącym w Białym Borze, do którego uczęszcza mniejszość ukraińska i Ukraińcy.

Łukasz Jucha , Gabinet Marszałka

Biuro Prasowe, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl