WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.09.2021 7:53

Pomorze Zachodnie po raz pierwszy na Velo City

Przedstawiciele Województwa Zachodniopomorskiego zostali zaproszeni na najważniejszą imprezę branży rowerowej, by przedstawić szczegóły realizacji największego w Europie projektu budowy sieci tras rowerowej. Czterodniowa konferencja w Lizbonie to cykl prezentacji i debat na temat ekologicznego transportu, unowocześnienia infrastruktury, rozwoju turystyki na dwóch kółkach. Pomorze Zachodnie w tych dziedzinach jest polskim liderem.  

 

Velo City jest spotkaniem rowerowych ekspertów z całego świata. Odbywa się od 1984 roku. W miastach, które mogą pochwalić się ponadprzeciętnymi rozwiązaniami wspierającymi ruch rowerowy. Konferencja swoim zakresem obejmuje różne aspekty funkcjonowania rowerów – zarówno w sferze transportu, turystyki, w wymiarze kulturowym, społecznym, zdrowotnym czy biznesowym. Tegoroczne Velo City w Lizbonie to cztery intensywne dni wypełnione równoległymi sesjami prezentacji i spotkań dotyczących najnowszych wyzwań i trendów.

 Po raz pierwszy wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Województwa Zachodniopomorskiego. Zaprezentowali realizowany na Pomorzu Zachodnim największy w Europie kompleksowy projekt budowy sieci tras rowerowych. Także w kontekście finansowania środkami UE oraz powiązań tras rowerowych z siecią TEN-T (Transeuropejska Sieć Transportowa). Powstające w naszym regionie velostrady będą miały ponad 1100 km.

 - Udział w konferencji i zaprezentowanie inwestycji realizowanych przez Województwo, jest szansą na promocję projektu przed szerokim gronem ekspertów, działaczy i przedstawicieli przedsiębiorców działających w branży. Przyczyni się do upowszechnienia wizerunku Województwa jako regionu przyjaznego rowerzystom, realizującego politykę rozwoju turystyki rowerowej – mówi Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej.

 Więcej informacji na temat Velo City 2021, wideorelacje z wydarzeń itd. znajdują się na: https://www.velo-city2021.com/

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Biuro Prasowe

***

Świnoujście niestety nie wpisuje się złotymi zgłoskami w projekt budowy sieci ścieżek rowerowych w województwie zachodniopomorskim. Od lat trwają jedynie opowieści o budowie z prawdziwego zdarzenia szlaku rowerowego R10 od Warszowa do Międzyzdrojów. Kolejne zapowiedzi to tylko czcze gadanie, a konkretów brak. Ta ścieżka natomiast połączyłaby w końcu promenadę transgraniczną z Niemiec z Międzyzdrojami i dalszym przebiegiem zrealizowanej już trasy.

KN


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl