WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

26.07.2021 7:16

Przepraszał za komary

„Mogę przeprosić mieszkańców za problemy z komarami w dniach od 10 lipca do 17 lipca, kiedy to było ich szczególnie dużo” – mówił na konferencji rasowej w dniu 22 lipca świnoujski prezydent.

 

Po tym wstępie prezydent przypomniał jak się przygotowywano i zajmowano sprawą komarów. W budżecie miasta została zabezpieczona na ten cel kwota 170 tys zł. Odbył się przetarg w wyniku którego podpisano umowę z wykonawcą na kwotę 166.665 zł na cały sezon. Do 10 lipca jak zauważył Żmurkiewicz problemu z komarami nie było, a później w wyniku warunków atmosferycznych i za sprawą natury nastąpił ich wysyp.

- W wyniku oceny działań firmy, która zajmowała się odkomarzaniem zerwano umowę i podpisano nową umowę z tą firmą, która przegrała przetarg – zaznaczył prezydent.

Na ta pierwszą firmę wydatkowano jedynie 28 tys zł po uwzględnieniu kar.

Prezydent przypomniał, że powierzchnia miasta to 20 tys ha. Z tego 1500 ha to powierzchnia zurbanizowana, a resztę stanowią lasy i woda. Znaczna część z tego to obszar Natura 2000, co ogranicza pole działania.

- My prowadzimy działania tylko tam gdzie możemy – zauważył ,podkreślając, że u niemieckich sąsiadów też było mnóstwo komarów. Wspomniał także, że miasto konsultowało plagę komarów z ekspertami , naukowcami i dyrektorem Wolińskiego Parku Narodowego. Przywołując nazwisko tego ostatniego zapomniał dodać, że takie spotkanie owszem miało miejsce, ale co najmniej 2 lata temu.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl