WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

25.07.2021 9:52

Na rowerach w obronie obszarów Natura 200

W sobotę 24 lipca na trasie Heringsdorf - plaża na Warszowie odbył się transgraniczny rajd rowerowy na rzecz ochrony wrażliwych obszarów Natura 2000 na wyspach Wolin i Uznam. Rajd rozpoczął się o godz.10.00 przy Koszu Plażowym XXL obok molo w Heringsdorfie. Uczestniczyło w przejeździe około 40 osób. W trakcie przejazdu dołączały kolejne grupki rowerzystów. Inni jadąc choć część trasy sygnalizowali swoje poparcie dla idei ochrony obszaru Nytura 2000. Rowerzystów prowadził Roman Maserak, Anna Murawska oraz Bogusław Mazur ze Stowarzyszenia Prawobrzeże. Zamiarem uczestników było wyrażenie sprzeciwu wobec planów zajęcia kolejnego obszaru warszowskiej plaży i zniszczenia tam cennego wyspiarskiego środowiska naturalnego

 

 

Przejazd z Heringsdorfu odby się bez przeszkód transgraniczną promenada, a na granicy dołączyła do uczestników następna grupa polskich rowerzystów. Kolejna dołączyła już na Warszowie po przepłynięciu promem Bielik. Na warszowskiej plaży uczestnicy rajdu mieli okazję dowiedzieć się szczegółów o planowanej tam inwestycji portowej i towarzyszących jej rozbudowie infrastruktury komunikacyjne o czym informował Bogusław Mazur i radna Joanna Agatowska. Niemieckim uczestnikom tłumaczyła te informacje Anna Murawska. Wiadomo niestety, że ta planowana inwestycja terminalu kontenerowego oraz kolejnych zniszczy naturalne środowisko i negatywnie wpłynie na obszary chronione zarówno na lądzie, jak i na morzu. Mówcy przekazali informacje o podejmowanych działania zarówno przez Polaków jak i Niemców, o wnioskach kierowanych do komisji Unii Europejskiej i staraniach radnych. Zobrazowano jakie szkody powstaną i wyjaśniono, jakie skutki może to mieć również dla Parku Krajobrazowego Wyspy Uznam. Do tej części rajdu już na plaży, nieopodal falochronu wschodniego terminalu LNG dołączyła grupa wypoczywających tam plażowiczów. Także ono wyrażali swoje poparcie dla ochrony przyrody i środowiska naturalnego w tej pięknej plażowej scenerii. Plażowicze uzmysławiali sobie, że za kilka lat tego miejsca gdzie są obecnie, już dla nich może nie być. Proszono nawet o adresy stron na których można śledzić to co się wokół planów inwestycyjnych dzieje, w tym strony Stowarzyszenia Prawobrzeże.

Wszystkie zaangażowane w tę akcję osoby były świadome związku pomiędzy planowanymi inwestycjami włączonymi w perspektywie do szerszej strategii transportowej, a nieodwracalnymi szkodami jakie one wyrządzą dla natury i wyspiarskiego krajobrazu.

 Warto też pamiętać, że zarówno większość mieszkańców wyspy, jak i turyści oraz goście uzdrowiskowi -choć może biernie – doceniają naturalne piękno zróżnicowanego krajobrazu z bogatą florą i fauną a nie region, który według projektów ma zostać w przyszłości i nabrać charakteru strefy przemysłowej na wysoką skalę. Dlatego też ta mała akcja rowerowa oprócz wartości poznawczych miała na celu podkreślenie wagi problemów środowiskowych z jakimi zmagają się Wyspiarze.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl