WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Nasz wyspiarski wkład w ziemskie  zmiany klimatyczne

23.02.2021 7:46

Nasz wyspiarski wkład w ziemskie zmiany klimatyczne

Na Warszowie ponownie trwają wycinki drzew

Mądre przysłowie polskie mówi „Daj kurze grzędę, a ona wyżej siędę” . Oznacza to nim mniej ni więcej tylko pozwól komuś na coś to się rozsiądzie i będzie się bez ograniczeń coraz bardziej rozpychał. Tak właśnie jest z terminalem LNG na Warszowie w Świnoujściu. Pod budowę tej inwestycji wycięto wcześniej ponad 30 tysięcy drzew. Teraz tnie się dalej tym razem podobno pod estakadę i dalszą rozbudowę...

 

Na Warszowie w okolicy terminalu LNG trwa intensywna, kolejna masowa wycinka drzew. Wycina się drzewa za obecnym ogrodzeniem terminalu w kierunku północnym. Jeszcze podobno nie wycięto tamtejszych kilkusetletnich dębów, ale trudno to stwierdzi, bo na ten teren nie ma dostępu – plac budowy i rosłe zastępy pracowników. Drugie miejsce, gdzie praktycznie już chyba wycinkę zakończono to przebiega wzdłuż pasa wydmowego i terenu portu zewnętrznego po prawej stronie ulicy Ku Morzu przy starym, nieremontowanym odcinku drogi prowadzącym do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej. Wcześniej ten teren odgrodzono płotem, a wycinka ciągnie się niemal pod wieżę Kapitanatu Portu. To w ramach planowanej rozbudowy terminalowej inwestycji połączonej z portem zewnętrznym.

 W tej sprawie wysłaliśmy pytania do Polskiego LNG o liczbę wycinanych drzew. Odpisano nam w sposób następujący : „W odpowiedzi na Pana pytania informujemy, że w związku z realizacją Programu Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu spółka Polskie LNG 19 lutego br. otrzymała od Wojewody Zachodniopomorskiego pozwolenie na budowę układu drogowego w ramach realizacji infrastruktury przesyłowej LNG w Świnoujściu. Ta część inwestycji jest niezbędna dla funkcjonowania planowanego drugiego nabrzeża, służącego  do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.
Wszelkie kwestie środowiskowe związane z  realizacją tej inwestycji zostały uregulowane w decyzji Wojewody.
W ramach przedmiotowej decyzji GAZ-SYSTEM został zobowiązany do przeprowadzenia kompensacji przyrodniczej, w ramach której nasadzone zostanie ponad 4 tysięcy nowych drzew na działkach wskazanych przez Nadleśnictwo Międzyzdroje. - Zespół ds. PR i komunikacji Spółki Polskie LNG, grupa kapitałowa GAZ-SYSTEM S.A.”

 © Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl