WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

22.02.2021 7:08

Jeszcze ...o „księżycowej” kanapie

Kilka dni temu w artykule pt. „Kanapowy wypas” pisaliśmy o sofie zakupionej do holu nowo otwartej Uznam Areny w Świnoujściu. Cena tego mebla określanego jako sofa Moon (czyli z angielska księżyc) robiła wrażenie i dosłownie „zwalała z nóg”. Wedle naszych informacji sofa kosztowała miasto Świnoujście ponad 46 tys zł, rzecznik prezydenta podał nam kwotę 40 tys zł, a wśród dostawców cena w internecie sięga kwoty 43.410,00 zł. Sofa moon system jest autorstwa światowej sławy projektantki, Pani Zahad Hadid, brytyjskiej architekt, z pochodzenia Irakijki. Tego typu mebel - nie tylko w naszej ocenie - idealnie pasuje do ekskluzywnego apartamentu, a nie do holu powszechnie dostępnego obiektu przeznaczonego głównie dla dzieci i młodzieży.

 

Na nasze pytanie skierowane do rzecznika prasowego świnoujskiego prezydenta o koszt tej sofy otrzymaliśmy następującą odpowiedź : „Wszystkie elementy wyposażenia Uznam Areny ujęte zostały w kosztach realizacji inwestycji, przedstawionych przez wykonawcę i zaakceptowanych przez inwestora. Wyposażenie holu hali sportowej stanowi jeden z wielu elementów robót wykończeniowych. W jego skład wchodzi m.in. sofa Moon. To również lada barowa i kasowa, podświetlana ścianka wodna, okładzina z mchu, podwieszany sufit, donice, stoły i krzesła barowe. Są to meble o wysokiej wartości estetyczno-użytkowej. Trwałe, niepozbawione walorów designerskich, idealnie komponują się z wnętrzami miejskiego kompleksu o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Architektura wnętrza ma stwarzać przyjemne, zachęcające do korzystania z obiektu warunki i promować aktywny tryb życia. Choć elementy wyposażenia stanowią tylko niewielki procent wartości obiektu, niewątpliwie nadają mu niepowtarzalnego charakteru, z którego mieszkańcy miasta mogą być dumni. Koszt wymienionych elementów to około 400 tysięcy złotych brutto. Koszt sofy pokrytej trwałym, plamoodpornym obiciem wynosi 40 tys zł brutto, co stanowi 0,001 całości inwestycji Uznam Areny, który wyniósł ok. 40 milionów złotych brutto.” - odpisał nam Jarosław Jaz, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta.

Po otrzymaniu tej informacji z uwagi na rysujące się rozbieżności w kosztach tego „księżycowego” mebla poprosiliśmy wspomnianego prezydenckiego rzecznika o przesłanie dokumentu źródłowego, dowodnie dokumentującego koszt sofy Moon. Nie otrzymaliśmy faktury, a jedynie coś w rodzaju specyfikacji wyposażenia, w którym figurował koszt sofy z otomaną (czyli podnóżkiem) w kwocie 39.950,00 zł. (dokument w załączeniu) Z tego zaś nie wynika czy to kwota netto mebla, czy też brutto. Jeśli sugerować się pierwszym zdaniem odpowiedzi rzecznika cytuję: „Wszystkie elementy wyposażenia Uznam Areny ujęte zostały w kosztach realizacji inwestycji, przedstawionych przez wykonawcę i zaakceptowanych przez inwestora” można też przypuszczać, że doliczony do tej specyfikacji został VAT, co automatycznie podwyższa jeszcze finalny koszt sofy.

Nie czepiając się sztywno kwoty co do tysiąca złotych, cena sofy robi i tak ogromne wrażenie i budzi z wielu względów społeczne oburzenie i sprzeciw. Świadczą o tym choćby komentarze w mediach społecznościowych, gdzie ta informacja także została upubliczniona, a władzy wytyka się rozrzutność i wręcz niegospodarność, sugerując konieczność zainteresowania się tym tematem przez prokuraturę. Warto w tym miejscu przypomnieć, że z budżetu miasta Świnoujście w 2021 r choćby na ŻEGLARSTWO przeznaczono dla jedynego na wyspach Uczniowskiego Klubu Sportowego „Keja” - 17 tys zł , a na Międzyszkolny Klub Lekkoatletyczny „Maraton” - 40 tys zł. I to są kwoty na cały rok...Świnoujska władzo jak ci nie wstyd?


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl