WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.01.2021 8:29

Mała liczba punktów szczepień

Apel do władz województwa w związku z bardzo małą liczbą punktów szczepień przeciwko COVID-19 na Pomorzu Zachodnim

 

Wczoraj zarząd wojewódzki Polska 2050 Zachodniopomorskie wysłał do Dyrektora zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Wojewody Zachodniopomorskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego pisma z apelem o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby poprawić stan przygotowania województwa zachodniopomorskiego do szczepień przeciwko COVID-19.

Zdajemy sobie sprawę, że osoby i instytucje, do których zwracam się z apelem, nie są winne zaistniałej sytuacji, jednak to w ich kompetencjach leżą teraz działania mogące poprawić sytuację w naszym województwie” – stwierdza liderka wojewódzka Polska 2050, Agnieszka Kosińska.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia liczba punktów szczepień przypadających na jednego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego jest najniższa w Polsce! Równie źle Szczecin wypada w porównaniu do innych miast wojewódzkich. W niektórych powiatach Pomorza Zachodniego na jeden punkt przypada po kilkanaście tysięcy mieszkańców. Zatrważająca jest też ilość gmin, w których nie ma ani jednego punktu szczepień przeciwko COVID-19.

W apelu zwrócono uwagę, że konieczne są rozwiązania, aby zapobiec wykluczeniu wielu osób, którym trudno będzie, ze względu na wiek lub ograniczoną sprawność ruchową, dotrzeć do często bardzo odległych punktów szczepień. Przykładem może być powiat wałecki, gdzie poza samym Wałczem zarejestrowany został tylko jeden punkt!

Możliwie najszybsze zaszczepienie populacji jest szczególnie ważne w województwach przygranicznych. „Na Pomorzu Zachodnim współpraca handlowa i społeczna pomiędzy Polską i Niemcami ma kluczowe znaczenie dla gospodarki całego regionu. Im szybciej zaszczepimy mieszkańców, tym szybciej uda się przywrócić współpracę transgraniczną i ożywić gospodarkę w województwie” – dodał koordynator ds. mediów lokalnych w woj. zachodniopomorskim Polska 2050, Przemysław Łonyszyn.

Zarząd Polska 2050 Zachodniopomorskie liczy na to, że dobro województwa jest na sercu wszystkich, bez względu na przynależność polityczną, i uda się wspólnie poprawić sytuację w temacie punktów szczepień na Pomorzu Zachodnim.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl