WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

11.01.2021 6:02

Falochronowe zasieki w Świnoujściu

Świnoujski Falochron Centralny (dawniej wschodni) jest od pewnego czasu nie do poznania. Postawiono tam na wejściu profesjonalne zasieki, które robią przygnębiające wrażenia, niemalże obozowych, czy więziennych. Wszystko po to aby uniemożliwić wejście postronnych osób na falochron w momencie rozładunku gazu do zbiorników terminalu LNG.

 

Wysoki płot z zasiekami postawiło Polskie LNG w obawie przed intruzami. Przy okazji oberwało się także zwykłym turystom i mieszkańcom przywykłym do tego urokliwego miejsca. Początkowo w ogóle odcięto możliwość wejścia na Falochron Centralny, co wzburzyło wiele osób. Dopiero pisma i rozmowy w sprawie odcięcia zabytku przyniosły połowiczny skutek. Mianowicie falochron będzie odcięty w czasie rozładunku przypływających gazowców. Szkopuł w tym, że powszechnie nie wiadomo, w jakich terminach gazowce zawitają do portu zewnętrznego. Jeśli zatem ktoś chce zwiedzić ten wspaniały zabytek i wybierze się już na Warszów to może mieć pecha i obejrzy jedynie płot z zasiekami.

Przez kilka lat jakoś to nikomu nie przeszkadzało i dostęp do falochronu był nieskrępowany. Teraz kiedy przeradzamy się w państwo policyjne sytuacja uległa drastycznemu obostrzeniu.

To nie wszystko. Warto przypomnieć, że także pas wydmowy wzdłuż dawnego ponad kilometrowego odcinka plaży na Warszowie, który leży w obrębie portu zewnętrznego także został odcięty. Co w dalszej kolejności? Na Warszowie jako miasto nie jesteśmy już raczej gospodarzami...


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl