WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

10.01.2021 8:01

Coraz bliżej do rozpoczęcia drążenia tunelu pod Świną

Przy budowie tunelu po stronie wyspy Uznam kontynuowane są prace, polegające na montażu komponentów maszyny TBM tak aby można było na wiosnę rozpocząć jego drążenie. Montaż odbywa się zarówno na powierzchni, tuż przy komorze startowej, jak i w jej wnętrzu. Jednocześnie prowadzone były ostatnio prace przygotowujące samą komorę startową.

 

Komora jest cały czas odwadniana. Przygotowywane są podpory pod rurociągi technologiczne, które będą niezbędne przy uruchomieniu „wielkiego kreta”. Na bieżąco organizowany jest plac budowy przy szybie startowym, gdzie znajdują się m. in. niezmontowane jeszcze elementy maszyny TBM. Poza pracami porządkowymi i konserwacyjnymi trwa utwardzanie dróg technologicznych i ciągów pieszych. Odbywają się drobne naprawy, m. in. ogrodzenia terenu budowy.

Systematycznie odwadniane są także wykopy - pod tunel wykonany metodą stropową i rampy dojazdowej wykonany metodą odkrywkową.. Trwa przebudowa i budowa sieci elektroenergetycznej średniego napięcia. Prowadzone są również roboty drogowe. Kontynuowany jest montaż zakładu STP, gdzie płuczka wiertnicza (użyta w trakcie drążenia tunelu) będzie oczyszczana i oddzielana od urobku. Natomiast w zakładzie prefabrykacji bez ustanku produkowane są segmenty obudowy tunelu.  Wyprodukowane elementy są następnie transportowane i składowane na placu magazynowym. Po drugiej stronie Świny, na Warszowie , kontynuowane jest odwadnianie komory odbiorczej TBM. Odwadniane są też wykopy na odcinku rampy (wykonywanej metodą odkrywkową) i tunelu (wykonywanego metodą stropową) .


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl