WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

08.01.2021 6:12

Trzeci zbiornik LNG coraz bliżej

Jak wiadomo w terminalu gazowym Polskiego LNG im. Lecha Kaczyńskiego na Warszowie ma powstać trzeci zbiornik. O tej inwestycji mówi się od dawna, ale teraz nabiera ona coraz bardziej realnych kształtów. To zarazem kolejny krok do zmiany wyspiarskiego krajobrazu. Zbiornik o pojemności brutto 180 tys m3 zwiększy po zakończeniu inwestycji nominalną moc regazyfikacyjną z 5 mld m3 (przy obecnych 2 zbiornikach) do 7,5 mld m3. Zbiornik mają budować Niemcy i Austriacy. W dniu 31 grudnia 2020 r ukazało się obwieszczenie Wojewody Zachodniopomorskiego o wszczęciu postępowania lokalizacyjnego na trzeci zbiornik LNG z instalacjami i z lądowym systemem załadunku LNG na kolej.

 

Wojewoda Zachodniopomorski obwieścił, że na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Obejmuje to rozbudowę terminalu regazyfikacyjnego LNG o wybudowanie trzeciego zbiornika LNG wraz z niezbędnymi instalacjami oraz lądowego załadunku LNG na kolej. Decyzja dotyczy skutków ustawy dla nieruchomości przeznaczonych na potrzeby organizacji zaplecza budowy w ramach realizacji tego przedsięwzięcia. Obwieszczenie odnosi się do trzech działek położonych na Warszowie.

Ta inwestycja i inne realizowane oraz planowane ugruntują niestety oblicze w pełni przemysłowego charakteru tej części miasta. Dotychczasowe możliwości rozwoju turystyki na tym obszarze praktycznie zostaną unicestwione. Bez wątpienia - w pewnym nieznanym jeszcze stopniu (z powodu braku badań) zmieni to także podejście turystów do Świnoujścia jako całości, kurortu mieniącego się przecież letnią stolicą Polski. Warto tutaj przy okazji niejako wspomnieć, że w Zakopanem, które jest zimową stolicą Polski jakoś nie stawia się na boom inwestycji przemysłowych. Tam nacisk kładzie się wyłącznie na siły natury i rozwój turystyki...


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl