WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

19.11.2020 19:07

Dezyderat w sprawie świnoujskiego oddziału stoczni

W dniu wczorajszym (18.11.2020) w Sejmie RP odbyło się posiedzenie komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poświęcone sytuacji w Morskiej Stoczni Remontowej  GRYFIA SA oddziałowi w Świnoujściu. W wyniku kolejnego spotkania został uchwalony dezyderat do Ministra Infrastruktury. Wystosowany postulat dotyczy zaprzestania procedury zwolnień grupowych w przedsiębiorstwie oraz zbycia części zakładu, jak również rozważenia propozycji złożonej przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Świnoujście (utworzenia Morskiego Parku Przemysłowego).

 

Komentarz Przewodniczącego Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Pana Posła Arkadiusza Marchewki po posiedzeniu komisji:

Miała być wielka odbudowa przemysłu stoczniowego, program Batory i nowe promy. Po pięciu latach katastrofalnej działalności zatopiono ministerstwo Gospodarki Morskiej, a teraz rządzący chcą zrobić to samo ze stocznią Gryfia w Świnoujściu. Do tego wmawiają ludziom, że to ratowanie przedsiębiorstwa. Ratowanie firmy przez jej likwidację jest jak ratowanie życia przez eutanazję. W ostatnich latach stocznia odnotowała wielomilionową stratę. Mam uzasadnione obawy, że pieniądze ze sprzedaży zakładu w Świnoujściu jedynie zasypią dziurę w finansach stoczni, a budowa potrzebnego stoczni doku skończy się fiaskiem, jak budowa promu. Zakończenie działalności stoczni w Świnoujściu będzie drastycznym ciosem zarówno dla przemysłu stoczniowego na Pomorzu Zachodnim, jak i dla kilkuset stoczniowców. Jeżeli jedynym pomysłem na dalsze funkcjonowanie Gryfii jest sprzedaż jej oddziału w Świnoujściu, to znaczy, że rządzący nie mają nic sensownego do zaoferowania.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl