WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

14.10.2020 8:59

Warsztaty „Bliżej Opery” w Międzynarodowym Domu Kultury

(Międzyzdroje) W Międzynarodowym Domu Kultury odbyły się warsztaty "Bliżej Opery" dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach.

 

W otoczeniu manekinów z kostiumami, elementów scenografii i barwnych plansz ze zdjęciami ze spektakli dzieci przeniosły się do tajemniczego świata opery. Zdobyły wiedzę czym jest opera, co można w niej obejrzeć i kto tu pracuje, a także odbyły wirtualny spacer po teatrze. Zajrzały do kabiny realizatorów, pracowni krawieckiej i w kulisy. Dowiedziały się czym są sztankiety, ile waży kurtyna oraz kim jest inspicjent. Zobaczyły jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzyły ćwiczących tancerzy, muzyków, śpiewaków i chórzystów. Przeszły się po eleganckim foyer oraz zeszły do podziemi opery, gdzie kryją się zamkowe fundamenty – wielka ciekawostka, bo niewiele gmachów opery posiada takie atrakcje archeologiczne i historyczne.

Dzieci odkryły wiele tajemnic i ciekawostek. Były także świadkami montażu scenografii i charakteryzacji postaci. Usłyszały śpiew operowy oraz poznały rodzaje głosów. Po projekcji spotkały się z zaproszonym gościem – artystą i muzykiem, solistą orkiestry, który opowiedział o swojej pracy i odpowiedział na pytania. Wspólnie podsumowaliśmy zdobytą wiedzę zebraną w kolorowym folderze z krzyżówką i pojęciami na temat opery.

Podstawowym celem takich warsztatów jest ułatwienie dostępu do kultury oraz niwelowanie barier przestrzennych, mentalnych, ekonomicznych i kompetencyjnych poprzez popularyzację dziedzictwa o znaczeniu narodowym oraz poszerzenie dostępu do oferty kulturalnej instytucji charakteryzującej się wysoką wartością edukacyjną i artystyczną. Celem warsztatów wyjazdowych przeprowadzonych poza siedzibą opery, w miejscu zamieszkania uczestników jest zapoznanie odbiorców z operą szczecińską jako jedyną tego typu instytucją kultury w województwie.

Warsztaty miały za zadanie przekazanie dzieciom wiedzy na temat opery jako dziedziny sztuki, a tym samym przybliżenie funkcjonowania i działalności teatru muzycznego oraz popularyzację instytucji w regionie.

Organizatorem warsztatów była Opera na Zamku w Szczecinie. Warsztaty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Warsztaty odbyły się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS

Warto podkreślić, iż bezpłatny udział dzieci w warsztatach stał się możliwy dzięki podpisaniu umowy o współpracy pomiędzy Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach i Operą na Zamku w Szczecinie.

 

Międzynarodowy Dom Kultury w Międzyzdrojach

www.mdkmiedzyzdroje.com

www.facebook.com/mdkmiedzyzdroje


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl