WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

12.09.2020 10:16

Izba Pamięci otwarta po 21 latach niebytu

W piątek 11 września w budynku dawnego gimnazjum w Międzyzdrojach, które obecnie pełni funkcje społeczne została otwarta Izba Pamięci mająca nosić imię Bronisława Chmielowskiego. To ponowne otwarcie Izby Pamięci, która wcześniej funkcjonowała w Międzyzdrojach w latach 1976 – 1999. Uroczystego przecięcia wstęgi podczas otwarcia po 21 latach niebytu dokonała Pani Regina, żona B. Chmielowskiego oraz Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Węglorzem i wiceprzewodniczącym Bogusławem Sutyłą.

 

      Po raz pierwszy Izba Pamięci i Tradycji Szkolnych została otwarta w 1976 r. staraniem Bronisława Chmielowskiego ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyzdrojach. Wyeksponowane zbiory poświęcone Międzyzdrojom i mieszkańcom miasta pochodziły ze zbieranej latami kolekcji B. Chmielowskiego i Jego żony Reginy oraz z licznych darów mieszkańców. Izba funkcjonował przez 23 lata do 1999 r. Później zgromadzone i wyeksponowane zbiory trafiły do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie przechowywano je przez następne lata. O wznowienie prezentacji ekspozycji zabiegał Tomasz Rychłowski, pracownik Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Nadarzyła się ku temu okazja w związku z reformą oświaty i likwidacją gimnazjów. W obiekcie dawnego gimnazjum w Międzyzdrojach, które przeznaczono głównie na cele społeczne wygospodarowano właśnie pomieszczenie w którym na nowo zagościła Izba Pamięci. Wszelkie przygotowania spoczęły na barkach T. Rychłowskiego,       

W piątek 11 wrzesnia w obecności tłumu uczestników dokonano uroczystego otwarcia podczas którego o zbiorach, wyjątkowej roli męża Bronisława i wkładzie mieszkańców przekazujących dary do ekspozycji opowiadała Pani Regina Chmielowska. Nie zabrakło także licznych innych wypowiedzi oficjeli na czele z burmistrzem M. Bobkiem podkreślających wychowawczą rolę Izby Pamięci zachowującej cenne pamiątki z historii Międzyzdrojów i mieszkańców kurortu. Dzięki wznowieniu funkcjonowania ekspozycji młode pokolenie międzyzdrojan będzie mogło bliżej i w oparciu o oryginały sprzed lat naocznie zapoznać się z historią nie tylko ucząc się o tym ze szkolnych podręczników.

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl