WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Foto: Gwidon Libera

11.09.2020 13:38

Kto zostanie Mistrzem Polski?

W Świnoujściu w dniach 12 – 13 września odbędzie się ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, która zdecyduje który z 12 startujących klubów zostanie Mistrzem Polski PZŻ na sezon 2020. Na czele tabeli Yacht Klub Polski Gdynia przed Yacht Club Gdańsk (YCG) i Giżycką Grupą Regatową (GGR).

 

Po 3 rundach rozegranych w Szczecinie i Sopocie, załogi ekstraklasowe spotkają się na ostatnich regatach sezonu w Świnoujściu. Prowadzący YKP Gdynia ma komfortową 4 punktową przewagę na drugim w tabeli YCG i punkt więcej nad znajdującą się za nimi GGR. To stawia załogę Rafała Sawickiego w roli głównego faworyta do tytułu mistrzowskiego, bo szansa że zajmą miejsce gorsze niż 5 przy wygranej YCG jest możliwe, ale raczej mało prawdopodobne zważywszy na tegoroczne wyniki i formę załogi z Gdyni.

Na kolejnych miejscach w rankingu, ale ze strata 4 punktów jest Iskra Gdynia, a kolejne 5 pkt za nią Sztorm Grupa, Olsztyński Klub Żeglarski i Pogoń Szczecin.

Na dole tabeli rozstrzygnie się równolegle sprawa spadku do 1 Ligi. Na 4 ostatnich miejscach zagrożonych spadkiem z taką samą ilością 9 punktów mamy załogi Dżygit Białystok, Albatros Wolin, Yacht Club Sopot i 77 Racing. Na 8 bezpiecznym miejscu z przewaga aż 7 punktów jest Legia Warszawa, której pozycja wydaje się być bardzo bezpieczna.

Wypowiedzi czołowych zawodników przed regatami zapowiadają ostra walkę o wygraną w regatach:

Rafał Sawicki, YKP Gdynia: „Nasze nastawienie jest niezmiennie, przyjeżdżamy po pełna pulę i chcemy wygrać te regaty. Czyli nie kalkulujemy i jedziemy swoje regaty”

Krzysztof Małecki, Yacht Club Gdańsk: „Plan taki sam jak zawsze, chcemy zaprezentować się jak najlepiej i wygrać regaty. Koncentrujemy się na obronie 2 miejsca w generalce, ale liczymy że stworzy się szansa ataku na pozycje lidera”

Marek Stańczyk, Giżycka Grupa Regatowa: „Patrzymy realnie na układ w tabeli, walczymy o drugie miejsce bo szansa na tytuł mistrzowski jest raczej teoretyczna. Płyniemy spokojnie i chcemy wygrać te regaty aby mocnym akcentem zakończyć sezon”

Przypomnijmy ze 4 pierwsze załogi w sezonie dostana szansę startu w Sailing Champions League, czyli żeglarskiej Lidze Mistrzów w sezonie 2021

Ranking po 3 rundach Ekstraklasy:

YKP – Yacht Klub Polski Gdynia – 35 pkt

YCG – Yacht Club Gdańsk – 31 pkt

GIZ - Giżycka Grupa Regatowa – 30 pkt

ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 26 pkt

SZT – Sztorm Grupa Warszawa – 21 pkt

OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 20 pkt

POG – SEJK Pogoń Szczecin – 19 pkt

LEG – Legia Warszawa – 16 pkt

77R – 77Racing Gdańsk – 9 pkt

YCS – Yacht Club Sopot – 9 pkt

WOL – UKS Albatros Wolin – 9 pkt

DZY – Dżygit Białystok – 9 pkt

 Regaty będą transmitowane na  żywo w  Internecie przez  znany duet komentatorów Zuzanna Czuryło - Maciek Cylupa.

Relacje z  wyścigów z  komentarzem i  wywiady z  zawodnikami są  dostępne na  profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej:  https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i  wyników regat, a  dostępny jest pod  tym linkiem:  https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed  i  po  regatowe oraz  analizy taktyczne publikowane są też na  kanale Youtube  http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i  linki będzie tez można znaleźć na  oficjalnej stronie Ligi:    www.ligazeglarska.pl

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej  są MT Partners i  Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Partnerami Głównymi regat są: Miasto Świnoujście,  Asmag, Tisane, Pomorze Zachodnie, Sail Szczecin..

Partnerami regat są:  Garmin Polska, Harken Polska, Odyssey Dealer Group, Garmin Polska, Polski Związek Żeglarski, Wodoaktywni.com, zeglarskie.info, nowezagle.pl i Jachting.com

Maciej Cylupa

www.ligazeglarska.pl


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl