WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

26.06.2020 6:12

Wnioski z tarczy tylko przez internet

Wnioski z tarczy antykryzysowej o postojowe, zwolnienie ze składek, udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej i odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę - można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

Takie zmiany wprowadziła od środy (24 czerwca) tarcza antykryzysowa 4.0. Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil w placówce ZUS. Coraz więcej osób korzysta z PUE, bo tylko od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili. To rekordowy wynik, ponieważ dotychczas przybywało przeciętnie 60-70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie klienci ZUS założyli już ponad 4,2 mln kont na PUE.

Złożenie wniosku przez internet pozwala uniknąć błędów. Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System „pilnuje”, aby niezbędne informacje zostały uzupełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

  Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki niemu można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Przez internet można sprawdzić informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można też wysłać wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

  Karol Jagielski regionalny rzecznik ZUS

województwa zachodniopomorskiego

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych

oddział w Szczecinie

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl