WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

15.12.2019 8:20

Uchwała krajobrazowa została podjęta

Długo oczekiwana, ale budząca kontrowersje tzw. uchwała krajobrazowa została podjęta przez świnoujskich radnych na listopadowej sesji Rady Miasta Świnoujście. Wprowadza ona nowe zasady estetyzacji miasta do których trzeba będzie się dostosować Uchwała ujednolica i normalizuje szereg elementów w przestrzeni miejskiej pod względem formy, wielkości i kolorystyki. Reguluje też kwestie reklam wizualnych. Zmiany mają być jednak ewolucyjne, ale ich przestrzeganie będzie obowiązkowe, a odstępstwa w realizacji i dostosowaniu się - karane.

 

Tak zwana uchwała krajobrazowa nad której przygotowaniem pracowano od ponad 2 lat jest uchwałą w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane, dla Gminy Miasto Świnoujście.

- Po raz pierwszy wprowadzamy takie uregulowanie. W Świnoujściu nie jest tak źle. Poziom estetyki nie jest najgorszy, ale wprowadzane uregulowanie pozwoli na utrzymanie ładu przestrzennego. Rok temu chcieliśmy już przedłożyć taki projekt Radzie, ale jeszcze złagodziliśmy nasze podejście do tego tematu. Teraz urzędnik może przyjść i w oparciu o zapisy tej uchwały sprawdzić właściwości zastosowań. Za rok - dwa zaczną się działania ograniczające - mówiła zastępca prezydenta Barbara Michalska.

- Uchwała krajobrazowa jest elementem szerszego układu regulacji prawnych, służących zagospodarowaniu miasta. To porządkowanie krajobrazu miasta. - podkreślił z kolei dr Tomasz Cykalewicz, współautor projektu przyjmowanych rozwiązań. Zwrócił też uwagę na nadmierną w Świnoujściu liczbę potykaczy. Według niego jedna wielkopowierzchniowa reklama degraduje krajobraz i ktoś tym samym zawłaszcza w ten sposób przestrzeń ze szkodą dla krajobrazu.

- Musieliśmy objąć uchwałą całe miasto, z tym, że są strefy z luźniejszymi rozwiązaniami i te z bardziej restrykcyjnymi - dodała B. Michalska

Zgodnie z uchwałą wszystko ma być ujęte w ogólnie przyjęte, obowiązujące ramy . Docelowo taka sama kolorystyka w zależności od strefy, te same np. wymiary ogrodzeń z tych samych materiałów, identyczne tablice informacyjne i wiele innych elementów takich jak mała architektura itd.,itp. . Do tego nastąpi likwidacja większości reklam wielkopowierzchniowych. Wszystko ma być ujednolicone i stanowić będzie spójną koncepcję estetyzacji jaką przygotował zespół architektów i co zostało także społecznie skonsultowane. Realizacja zapisów ma uporządkować i zharmonizować przestrzeń jako tło dla życia miejskiego i działalności artystycznej, niezawlaszczanych przez reklamy. Podkreślano, że uchwała to akt prawa miejscowego wynikający z ustawy.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl