WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Kolejne cmentarne niprawidłowości

Połączenie starej części cmentarza z nową

09.03.2010 4:45

Kolejne cmentarne niprawidłowości

Świnoujski urząd płaci dwa razy za to samo

Po publikacji naszych artykułów poświęconych nieprawidłowościom dotyczącym prowadzenia świnoujskich cmentarzy komunalnych bez przetargu i na mocy niezmiennej o ponad 18 lat umowy, czym zainteresowała się Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wydawało się , że wyczerpaliśmy temat nieprawidłowości w tej sferze. Niestety nic bardziej mylnego. Okazało się, że bagaż bałaganu, błędów i łamania przepisów jest jeszcze większy. Te następne obejmują opracowaną i opłaconą, ale absolutnie nie wdrażaną koncepcję i projekt zagospodarowania cmentarza komunalnego przy ul. Karsiborskiej. Przykładem niech będą groby usytuowane w pasie technicznym, gdzie przebiega pod ziemią łącze energetyczne i rura gazowa. Co będzie jak nastąpi tam awaria? Kto pokryje choćby konieczne koszty ekshumacji zwłok, zniszczenia grobowców?

      W grudniu 2009 r. pisaliśmy o tym, że ż trudno w to uwierzyć, ale prowadzenie (administrowanie i zarządzanie) cmentarzy komunalnych położonych na terenie Świnoujścia (przy ul. Karsiborskiej i w Przytorze) odbywa się nadal w oparciu o umowę zawartą 1 grudnia 1991 r. pomiędzy Stanisławem Dąbrowskim, prezesem zarządu Spółki „HADES”, a ...prezydentem Miasta mgr Leszkiem Miłoszem i wiceprezydentem Miasta mgr inż Mieczysławem Kubiakiem. Umowa ta opiewała wtedy na kwotę 300 milionów starych złotych (po przeliczeniu 30 tysięcy złotych) i obowiązywała na czas nieokreślony. Od tamtego czasu zmieniły się wielokrotnie władze Miasta, zmieniła się zdecydowanie wartość kwotowa za prace do wykonania (dzisiaj ponad 370 tysięcy złotych) rozszerzył się teren obu cmentarzy komunalnych (a co za tym idzie zakres rzeczowy obowiązków), zmienił się prezes spółki „Hades”, co zaś najistotniejsze zmieniły się od 1997 r. przepisy, obligujące gminy do zawierania umów na czas oznaczony. W efekcie wprowadzenia w 2004 r ustawy o zamówieniach publicznych gmina winna też przeprowadzać przetargi na prowadzenie cmentarzy. Zawarta umowa pozostała jednak jakby z betonu i nie uległa zmianie. Podobnie jak i Edward Szczepaniak, kierownik Biura Prawnego Urzędu Miasta Świnoujście, rodzinnie powiązany ze spółką „Hades”.

      Po tej obszernej i mocno udokumentowanej publikacji można było odnieść wrażenie, że w tej dziedzinie nie może być więcej nieprawidłowości, których i tak było nadto. Niestety tak nie jest. Nieprawidłowości jest bowiem znacznie więcej i te następne dotyczą nie przestrzegania obowiązujących dla terenu cmentarza przy ul. Karsiborskiej koncepcji i projektu wykonawczego I etapu zagospodarowania opracowanego w 1999 r. z terminem realizacji na lata 2001-2003. Przykładów tego jest wiele.

       Na styku połączenia starej części cmentarza z nowym, wzdłuż przebiegu dawnego płotu ,zgodnie z przyjętymi zasadami są usytuowane groby tzw. NN, czyli osób nieznanych. Takie osoby chowano zawsze pod płotem na obrzeżach cmentarza. Zgodnie z obowiązującą (chronioną prawem autorskim) koncepcją i projektem zagospodarowania właśnie za tym stykiem starego i nowego cmentarza przebiegać powinien pas techniczny wyłączony z możliwości sytuowania tam grobów. Wynika to m.in. z faktu przebiegu w tym miejscu miejskiego rurociągu gazowego średniego ciśnienia i linii elektrycznej napowietrznej oraz podziemnej. Tymczasem tuż za grobami NN zamiast zieleni izolacyjnej kwiatowej jest już szereg nowych grobów, które zajmują pas techniczny. A co będzie jak nastąpi jakaś awaria i trzeba będzie w tym miejscu kopać, aby ją usunąć? Jak widać nikt tego co obowiązuje zgodnie z dokumentacją nie przestrzega, a ktoś przecież bierze za to pieniądze. Dlaczego? Po co zatem wydawano pieniądze na koncepcję (17 tys zł) i plan skoro się tego nie realizuje. Czy to zatem kolejne w Świnoujściu wyrzucone pieniądze w błoto? Zgodnie z obowiązującą koncepcją na całość cmentarza i projektem I etapu powinno się połączyć starą i nową część cmentarza zaplanowanymi alejkami czego także nie zrealizowano. Miały być dominanty zieleni, fontanny, kwiaciarnie, klomby...a są jedynie te roślinki, które posadziły rodziny zmarłych.

        Zgodnie z obowiązującą (ale niestety nie realizowaną) koncepcją - II etap projektu wykonawczego opracowuje od kwietnia ubiegłego roku wyłonione w przetargu konsorcjum „Metropolis” (w ciągu 150 dni za 262 tysiące złotych!). Ciekawostką jest to, że miejscy urzędnicy pytani przez biorących udział w przetargu, czy posiadają prawa autorskie do obowiązującej koncepcji i czy jest zgoda autora na II etap projektowania, zgodnie z jego koncepcją informowali, że owszem tak. Podczas gdy prawda jest taka, że nikt praw autorskich do obowiązującej, zatwierdzonej przez Miasto w 1999 r. koncepcji zagospodarowania cmentarza nie wykupił. Zapytaliśmy zatem B. Michalską co dalej się dzieje wokół projektu II etapu, gdyż termin już minął.

- Zmieniliśmy pewne założenia z przetargu i jest opóźnienie w realizacji. Są już wszystkie uzgodnienia . Firma „Metropolis” robiła nową koncepcję zagospodarowania, gdyż chcieliśmy uzyskać jak największa liczbę grobów. Liczba dotychczasowa nas nie satysfakcjonowała. Koncepcja nie odpowiadała też dzisiejszym standardom – mówiła B. Michalska.

     Natomiast na pytanie czy to jest właściwe, że Urząd Miasta zapłaci po raz drugi za koncepcję skoro już jedna jest, B Michalska stwierdziła krótko„Chyba bym tak do tego nie podchodziła”. Zatem teraz Miasto zapłaci co najmniej 50 tysięcy złotych za koncepcję do II etapu realizacji mając już gotową koncepcję na cały cmentarz zatwierdzoną w 1999 r . Cóż, widać nas stać na takie fanaberie.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl