WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

08.03.2010 15:30

SPOTKANIE PREZESA ZMPSIŚ SA JAROSŁAWA SIERGIEJA Z PRZEDSTAWICIELAMI KONSORCJUM NORD STREAM W BERLINIE

5 marca 2010 w Berlinie odbyło się spotkanie prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Jarosława Siergieja z przedstawicielami konsorcjum Nord Stream. Spotkanie było kontynuacją działań podejmowanych od dłuższego czasu przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz polską administrację morską, których celem jest zmiana sposobu ułożenia gazociągu Nord Stream w taki sposób, aby nie ograniczał on możliwości rozwojowych portów w Szczecinie i Świnoujściu.

W rozmowach z przedstawicielami Nord Streamu mówiliśmy o możliwościach podejścia do portu w Świnoujściu dwoma torami żeglugowymi: torem zachodnim i torem północnym. W toku negocjacji ustalono, że na odcinku 20 km na niemieckich wodach morza terytorialnego rurociąg zostanie wkopany w dno morskie, aby nie ograniczać możliwości żeglugi do portu w Świnoujściu jednostkom poruszającym się obecnym torem rekomendowanym. W tym miejscu stronom udało się osiągnąć kompromis.

Jeśli chodzi o podejście do portów torem północnym ustalono, że w punkcie skrzyżowania ze szlakiem żeglugowym prowadzącym do portu w Świnoujściu na odcinku 12 km rurociąg zostanie przesunięty na głębsze wody, aby po ułożeniu rury w najpłytszym miejscu głębokość morza wynosiła 16 m.

To rozwiązanie nie jest dla nas w pełni satysfakcjonujące. Dla bezpiecznego rozwoju portów w Szczecinie i Świnoujściu rura powinna leżeć na głębokości co najmniej 18,5 m gdyż tylko przy takim ułożeniu gazociągu możliwe będzie w przyszłości podchodzenie torem północnym do Świnoujścia dużych jednostek o zanurzeniu znacznie większym niż obecnie.

W przypadku braku zrozumienia dla naszych postulatów Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. będzie podejmował kolejne kroki prawne zmierzające do pozytywnego dla przyszłości polskich portów rozwiązania problemu.

Wojciech Sobecki

- Udało nam się osiągnąć znaczny sukces. Sukcesem było samo spotkanie, na którym każda ze stron mogła przedstawić swój punkt widzenia. Wcześniej takich rozmów nie było. Podczas negocjacji udało się osiągnąć kompromis w sprawie tzw. zachodniego podejścia do portu w Świnoujściu. Przedstawiciele Nord Streamu zgodzili się na zagłębienie gazociągu w dnie morskim, aby nie utrudniał on podchodzenia statków do portu w Świnoujściu.

Niestety nie osiągnęliśmy zadowalających ustaleń w sprawie przebiegu rurociągu w strefie tzw. podejścia północnego do portu w Świnoujściu. Zgodnie z naszymi planami to właśnie podejście północne stanie się w przyszłości dla dużych jednostek głównym szlakiem żeglugowym prowadzącym do Świnoujścia. Dlatego w naszym interesie jest, aby ułożyć gazociąg na głębokości co najmniej 18,5 m aby w przyszłości nie blokować rozwoju naszych portów. Dołożymy wszelkich starań, aby nasze postulaty zostały spełnione – mówi Jarosław Siergiej Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl